-
16 Червня/ 20:08
Vinnytsia
Публікація16.06.1820:08
“Танцюй, Тесло!”: у Вінниці Сергій Жадан влаштував допрем’єрні читання нової поезії. ФОТО
Другий день міжнародного фестивалю “Острів Європа”, що триває зараз у Вінниці, був змушений внести певні корективи у програму.
Спочатку літдесант так і не зміг висадитися на острів Кемпа, де мали відбутися “тихі читання”, а за тим, через загрозу дощу, виступ Олега Каданова та Сергія Жадана перенесли зі Сходів Артинова на Кумбарах на Майдан Незалежності, де були встановлені тенти на випадок несприятливої погоди.
Тим не менше, завдяки вчасному попередженню організаторів, перед виступом двох поетів (а до того ж ще й співаків та прозаїків), локація фестивалю на Майдані була заповнена вщерть охочими послухати не лише вічно трендового Жадана, але й не менш цікавого Каданова.
Жадан прибув до Вінниці зразу після резонансного фестивалю “Порто Франко”, що відбувся в Івано-Франківську та встиг спровокувати національний скандал оригінальним виступом гурту “Хамерман знищує віруси” в палаці Потоцьких. Як завжди небагатослівний і скромний харківський поет коротко відповів лише на кілька запитань місцевих журналістів і ще до власного виступу почав ставити автографи на книги свого авторства, що йому підносили вінницькі читачі.
Першим власну поезію читав Олег Каданов, головне амплуа якого все ж співак. Тим не менше Олег з перших секунд захопив публіку власною соціальною поезією, місцями – дещо гострою, інколи – з вкрапленнями міцної лексики, значною мірою – про алкоголь, наркотики і взагалі – тяжке життя. І звісно – про час, любов і страждання.
Проте головною зіркою цього надвечір’я у Вінниці став, звісно, Жадан. Майже без привітань, Сергій відразу почав читати свої вірші, розпочавши з поезії “Танцюй, Тесло!” За тим пішли старі та нові твори, з притаманною лише йому експресією, майже на надриві, але водночас дуже природньо і без зайвого пафосу. Жадан фактично ставив спектакль одного актора, розігруючи діалоги, поринаючи в роздуми та філософію, згадуючи, пояснюючи, та несподівано описуючи, інколи – фактично проповідуючи.
Тематика поезій Жадана лишається незмінною: проблеми суспільства і розмови зі світом, політика та релігія, останнім часом – все більше війни та любові. Інколи майже без рими, але з унікальним ритмом та стилем, коли кожну хвилину-дві протягом прочитання одного вірша настрій в аудиторії може змінитися кілька разів, але щоразу наприкінці – лунають вдячні оплески.
Кожен виступ Жадана – в театрі чи просто неба, в книгарні чи затишному клубі – це драма, комедія та трагедія, яка змушує сміятися і задуматися навіть тих, хто досить далекий від поезії. На останок Жадан зачитав вірш “Середні віки”, на який проект Сергія Міхалка “BRUTTO” раніше зняв одноіменний кліп.
Наприкінці цієї частини фестивалю присутні на заході організатори та митці зробили невелике оголошення та пояснили, що хотіли би висловити підтримку тим своїм колегам, котрі зараз не можуть брати участь не лише у фестивалях, а й взагалі у нормальному житті. Йдеться про українських політв’язнів, котрі зараз утримуються в російських тюрмах. А зокрема про режисера Олега Сенцова, який вже голодує понад тридцять днів, вимагаючи звільнити всіх українських політв’язнів.
Тож група письменників та поетів вийшли до присутніх з плакатами з написом #FreeSentsov.
Нагадаємо, що сьогодні о 21:00 в музеї-садибі Михайла Коцюбинського відбудеться безкоштовний концерт нового проекту Сергія Жадана “Лінія Маннергейма”. Завершиться другий день фестивалю вечіркою в гастро-барі “Батискаф”.
Повну програму фестивалю читайте за цим посиланням.
Читайте також:
155 бойових зіткнень та мінус 1170 окупантів: зведення Генштабу та дані щодо втрат ворога за добу
Дякуємо!
Тепер редактори знають.