Вчора, 22 серпня, вступили в силу зміни до Митного кодексу України щодо нових штрафів за порушення, пов’язані з “євробляхи”. Попри те, що команда Володимира Зеленського пообіцяла відтермінувати на три місяці штрафи (які становлять до 170 000 гривень), а заразом їх зменшити, процес відтермінування може розпочатися лише після ухвалення відповідних змін до законодавства новообраною Верховною Радою.
А до цього часу згідно із законом, власників “євроблях” можуть почати штрафувати на великі суми: Vежа. Ми дізналися, хто буде штрафувати вінницьких водіїв на “єврономерах”, як можна зекономити кошти при сплаті штрафів та чи можна отримати штраф за “євробляху” вже зараз.
Хронологія подій
– з 25 листопада 2018 року до 22 лютого 2019 – дія пільгового періоду із застосування пониженої ставки акцизного податку для розмитнення автівок. В Україні розмитнено понад 218 тисяч. транспортних засобів, за які сплатили 13,6 мільярди гривень;
– з 23 лютого 2019 року до 21 серпня 2019 року – період розмитнення за звичайними ставками акцизного податку. Українці розмитнюють понад 107,6 тисяч автівок, сплачуючи майже 7,7 мільярда гривень;
– з 22 серпня – початок вступу в силу нових штрафів, зокрема, за розкомплектування авто, його втрату, передачу іншим особам, перевищення строку тимчасового ввезення, а також недоставлення автівки до органу доходів і зборів. Штраф за останні два пункти де-факто з часом зростає: якщо за перевищення строку тимчасового ввезення до 3 діб ви можете отримати попередження або штраф у 850 гривень, то за затримку в понад 30 днів доведеться сплатити 170 000 гривень штрафу.
– 29 серпня 2019 року – перше засідання новообраної Верховної Ради України з парламентською більшістю партії “Слуга народу”. За інформацією заступника голови Офісу президента Руслана Рябошапки, президент України на першому засіданні нового парламенту внесе законопроект про відтермінування на три місяці штрафів за нерозмитнені автомобілі з іноземною реєстрацією – передає УНІАН. Проте чи приймуть такий законопроект взагалі (якщо він все ж буде), поки невідомо.
Скільки авто на єврономерах у Вінницькій області?
В чому різниця між статистом і статистиком?
Як повідомлялося на сайті ДФС у Вінницькій області 9 серпня, з моменту набрання чинності так зв. законів про “єврономери” Вінницька митниця ДФС за новим порядком оформила 13 934 транспортних засоби. Як наслідок – до державного бюджету сплатили 893 мільйони гривень. З них легалізували 6 879 автівок, наповнивши бюджет на 418 мільйонів гривень. Відповідно, понад сім тисяч авто в області залишились нерозмитненими.
Як зазначається на сайті ДФС України, загалом в державі за період з 25 листопада 2018 року до 18 серпня 2019 року митниці ДФС оформили понад 325 тисяч транспортних засобів, за які сплачено понад 21 мільярд гривень.
Хто накладитиме штрафи?
“Ескобаризм в дії”
Як інформує ДФС у Вінницькій області, є два головних види органів, які можуть складати протоколи за порушення, пов’язані з автівками на єврономерах, а саме: національна поліція і органи доходів та зборів.
Так, органи доходів та зборів складатимуть протоколи про порушення митних правил за статтями 469, 470 та 481 Митного кодексу України. Санкції цих статей передбачають попередження, штрафи від 170 гривень до 170 тисяч гривень або навіть конфіскацію автівки. Наприклад, за передачу авто іншій особі, яка не ввозила його на митну територію України або не поміщала в митний режим транзиту, передбачається штраф у розмірі 34 000 гривень.
Поліція ж складатиме протоколи про адміністративні правопорушення за частинами 8 та 9 статті 121 КУпАП. Тобто за порушення строків тимчасового ввезення та/або переміщення “євроблях” в митному режимі транзиту; використання автівки для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні; передачу авто у володіння, користування або розпорядження особі, яка не ввозила його на митну територію України або не поміщувала в митний режим транзиту передбачається штраф у розмірі 8500 гривень (повторно протягом року – 17 000 гривень).
Висновок: коли правопорушення дублюється і в КУпАП і в Митному кодексі, матеріально вигідніше сплачувати штрафи через поліцію, адже за одне й те саме правопорушення вас не притягнуть двічі до адміністративної відповідальності.
Незаконні штрафи?
Проте якщо органи доходів і зборів мають прямий доступ до повної інформації по автівці, її власнику, особам що її перевозили через кордон та всім строкам, то в деяких посадовців виникали сумніви щодо таких можливостей у поліції.
Так, як передає УНІАН, Руслан Рябошапка раніше заявляв, що в багатьох випадках неможливо реалізувати чинне законодавство в цьому питанні, оскільки є технічні проблеми з обміном інформацією між Нацполіцією і Митною службою. Відтак поліція не може знати, чи порушив автомобіль терміни в’їзду, і відповідно фактично не може застосувати штраф.
Максим Нефьодов
Водночас, Максим Нефьодов, голова Державної митної служби України, заперечив цю точку зору, зазначивши, що у поліції є доступ до митних баз, тож вони можуть накладати штрафи на “євробляхерів”.
Щоправда, як передає “ВВС News Україна”, Олексій Білошицький, перший заступник голови департаменту патрульної поліції, розповів, що зараз технічна база щодо обміну інформацією між поліцією, МВС і митними органами “перебуває на стадії тестування, а спільний нормативно-правовий акт, який буде регулювати цей обмін, перебуває на стадії підписання”.
Як підтвердила Vежі Анна Олійник, речниця обласної поліції, поки що систему дійсно тестують, тож вінницькі поліцейські не можуть перевіряти інформацію по базах даних органів доходів та зборів. Як наслідок, поліцейські поки що не можуть накладати штрафи на водіїв з єврономерами.
Тим не менше, вже у перший день сталася досить ілюстративна ситуація з накладенням одного з перших штрафів на водія авто з єврономерами, щоправда не в нашій області.
Перший прецедент
First “blood”
Як повідомив у своєму дописі з відео Олександр Чернявський, співзасновник руху “Авто Євро Сила”, наразі вже стався перший випадок накладення поліцейськими на власника авто на єврономерах штрафу. Як видно з публікації Олександра, штраф за ч.8 ст.121 КУпАП у розмірі 8500 гривень був накладений на мешканця міста Черкаси.
Як видно з відео (з 1:30), чоловік, на якого склали протокол і який не є власником автомобіля, не погоджується з поліцейським щодо складеного протоколу. Аргументує свою позицію тим, що поліція не могла знати, що він не перевозив авто через митний кордон України (на осіб, які перевозили, штраф не накладають). Поліцейський же просить продемонструвати документи (крім доручення на кермування), який фактично доводить невинуватість водія.
На думку Олександра Чернявського, така пропозиція є порушенням Конституції, адже в цьому випадку у водія немає обов’язку доводити свою невинуватість., тож, на його думку, протокол був складений незаконно.
Що робити, якщо штраф “загрожує” вам?
1. Не виїздити до внесення відповідних змін у законодавсто на автомобілях, які потрапили в зону ризику. Адже перевірки гаражів, приватних домоволодінь, стоянок і т.д. на предмет перебування там авто з єврономерами просто не передбачений.
2. Проконсультуйтесь з юристом (в ідеалі – з авто-юристом) щодо оптимального алгоритму ваших дій в подібних ситуаціях. Краще це зробити до спорів з органами влади.
3. Якщо вас все ж зупинила патрульна поліція, попросіть надати (чи назвати) докази наявності у них інформації того, що ви є правопорушником. Знімайте все, що відбувається, на камеру – це не заборонено.
4. Розмитнити авто та їздити на українських номерах.
Щодо органів доходів та зборів, то в них в електронному вигляді є вся необхідна інформація щодо водіїв, які перетинають кордон, тож довести вашу вину (якщо ви звісно винні) їм наразі набагато легше.
Попри те, що поки поліцейські не штрафуватимуть водіїв на “євробляхах”, все ж загалом варто готуватись до розмитнення авто або вивезення його за межі України. Адже обіцянки “слуг народу” скасувати подібні штрафи наразі лишаються виключно обіцянками.
Фото – Уніан
Головне фото – Styler
Графіка – Опендатабот, 04597
Відео з фейсбук-сторінки Олександра Чернявського
Дякуємо!
Тепер редактори знають.