-
22 Січня/ 14:06Головне на Vежі
Публікація22.01.1914:06
Сто років єдності: у Вінниці створили “живий ланцюг” на мосту та слово “Соборність” біля вежі. ФОТОРЕПОРТАЖ
Півтисячі людей сьогодні, 22 січня, на честь 100-річчя відновлення єдності України зібралися в центрі Вінниці на святковий флешмоб.
Після урочистого покладання квітів до меморіалів на Європейській площі, кілька сотень студентів стали біля Вежі Артинова у формі слова “Соборність”, аби таким чином відзначити 100 річницю Соборності України.
Вже за годину на Центральному мосту ще кількасот вінничан, також переважно молоді, зібралися разом, аби утворити символічний “Ланцюг Єдності”, пригадуючи масштабний живий ланцюг, який на початку Незалежності проклали через всю Україну. Учасники вінницької акції тримали в руках маленькі національні прапорці, а також великі жовто-блакитні стяги. А всю людську лаву поєднували дві стрічки – жовто-блакитна та червоно-чорна, що символізували боротьбу за українську єдність та державність і зрештою – перемогу України.
Як повідомив один з організаторів Василь Луцик, заступник голови обласної організації профспілки “Студентська свобода”, подібні акції – важливі, аби люди не забували, як і з якими жертвами Україна виборювала власну незалежність.
– Тоді, після Акту Злуки, Україну накрила більшовицька навала, яка встановила на нашій землі комунізм. Чим це все закінчилося – ми всі добре знаємо. Ми бачимо, що відбувається сьогодні, як до нас ставиться Росія і розуміємо, що ця біда може повернутися, якщо ми не будемо опиратися. Адже й тоді, лише малий відсоток мешканців, переважно молодь, не побоялися взяти в руки зброю і боротися за Україну. Сьогодні також переважно молодь вийшла сьогодні на міст, аби продемонструвати єдність нашої країни.
“Ланцюг Єдності” у Вінниці утворили переважно студенти перших курсів вінницьких університетів, їхні викладачі, а також представники кількох громадських організацій.
Одна з учасниць акції Інна Завальнюк, декан факультету філології та журналістики, навіть похвалилася, що студентів ВДПУ імені Коцюбинського було сьогодні найбільше.
– Сьогодні ми у місті разом відзначаємо свято Соборності з усіма свідомими українцями. Ми робимо ланцюг єдності, щоб всі люди були єдині, щоб наша країна була незалежною й надалі і щоб був мир в нашій державі, – зазначила Інна Завальнюк. – Я працюю зі студентами, я виховую молоде покоління, тож мені важливо, щоб наші студенти зростали патріотами. Сьогодні наших студентів на Європейській площі було найбільше серед усіх студентів вищих навчальних закладів. Попри канікули, вони зійшлися всі, й ми робили там слово “соборність”, тому що дітям це важливо. Педагогів також було дуже сьогодні багато. І хоч і канікули, ми їх всіх скликали і вони з радістю прийшли.
Втім не всі студенти поділяли цю думку.
– Я вважаю себе патріотом України, такі дати потрібно пам’ятати та хоча б мінімально їх відсвятковувати, – поділився Ігор Щербаков, студент-першокурсник ДонНУ імені Стуса. – Це вагома акція для нашого міста. Можливо, для когось це формальність, але не для мене.
А наприклад, його одногрупник Ростислав на запитання, чи є ця акція формальністю для нього, відповів: “на жаль, так”.
– Я особисто з радістю прийшов би й сам, адже це була одна з найвизначніших дат для України. Та й сьогодні саме в таку ситуацію, коли Україна є в стані можливої роздробленості, важливо показати, що ми єдині. Але для більшості студентів ця акція була примусова, багато дуже невдоволені, що їх зранку потащили кудись іти, і це дуже сумно насправді, – розповів хлопець.
Такі настрої окремі студенти навіть не приховували, жартуючи про те, що “непогано було би чай гарячий тут розносити” для них, нехай навіть платно, скаржилися, що “краще б фізра на вулиці, ніж тут”, і запитували один в одного, “де їхній підпис на це”.
Але не лише молодь прийшла на акцію. Посередині Ланцюга Єдності Прапор України розгорнули двоє військових: Олександр (позивний “Гром”) та Наталія Поліщук з Вінницького обласного військового комісаріату.
Зі слів Олександра, з колегою вони прийшли винятково за власним бажанням, адже “це свято важливе для кожного громадянина України”.
– Ця акція демонструє поєднання з українським народом, – зазначила Наталія Поліщук. – Ми всі повинні розуміти, що в нашій країні на даний час проходить війна, і ми повинні боротися за мир і за наше майбутнє. Важливо показати, що ми – одне ціле в цій боротьбі.
Більше двохсот учасників “Ланцюга Єдності” протягом півгодини стояли на мосту, розмахуючи прапорцями і махаючи пасажирам громадського транспорту. Водії автомобілів, на знак підтримки, сигналили їм у відповідь. Насамкінець через гучномовець до учасників звернувся один з організаторів Василь Луцик, який зазначив, що якщо ми не будемо підтримувати тих, хто зараз на сході України бореться за цілісність нашої держави, ми її втратимо. Вкінці промови він наголосив, що українці можуть мати щасливе майбутнє тільки в своєї соборній державі, і запропонував усім заспівати Гімн України.
Після виконання “Ще не вмерла України…” акція завершилася, її учасники згорнули прапори і розійшлися в пошуках затишніших місць і теплих напоїв.
Нагадаємо також, що сьогодні вінницький панцерник взяв участь у відзначенні Дня Соборності у Києві.
Фото Андрія Завертаного та Вінницької міської ради
Дякуємо!
Тепер редактори знають.