Як бізнес може надихати на написання книг, які секрети мають успішні ІТ-проекти і чому нон-фікшн література у минулому році захопила весь простір, а також, що реальність, а що міф про геніальну особистість сьогодення — Стіва Джобса.
Вже з наступної п’ятниці в книгарні «Є» стартує новий проект головного редактора літературної медіатеки 5BKS та Blog Imena.UA Олександра Мельника та арт-менеджера книгарні «Є» Олександра Вешелені «Від бізнесу до книжки». Першою лекцією 10 лютого о 18.00 буде «Apple: велике «яблуко» та його творець». Ми вирішили дізнатись більше про новий проект та першу лекцію у Олександра Мельника.
Олександр розповів, що минулого року він з Олександром Вешелені робили цикл заходів «Нон-фікшн.UA», де теми були більш загальні, бо насправді нон-фікшн — це ж не лише книги про бізнес чи менеджмент і продуктивність. Є багато книг із психології, мотивації, людського тіла, популяризації науки.
- Всі ці теми цікаві, але не зовсім входять до сфери моїх особистих зацікавлень. Вінниця часто згадується у новинах (зокрема, і на «Vежі») як місто ІТ, але про компанії, які можуть слугувати прикладом для українського ІТ-бізнесу, тут практично не говорять. Захотілося у більш доступній та популярній формі розповісти про це вінничанам, які навіть не підозрюють, що кожного дня користуються результатами праці багатьох відомих ІТ-компаній минулого та сучасності. Так і виникла ідея зробити такий формат: показати, що історії, які висвітлені у книгах, біографіях та дослідженнях, тісно переплетені із реальним життям та бізнес-практиками — і навпаки, – розповів про ідею виникнення такого проекту Олександр.
Багато хто міг би запитати, чому саме про ІТ-стартапи будуть говорити у книгарні «Є», але тут організатор запевняє, що людей не потрібно ділити на «гуманітаріїв», яким лиш книжки в голові, і «технарів», яким у голові суцільний код. Його особистий досвід семінарів у школі журналістики CREYDA свідчить, що програмісти з не меншою зацікавленістю слухають про медіа чи про творчість, аніж люди, які нічого не знають про ІТ.
- З бізнес-книгами — те саме: протягом 2016-го я спостерігав в інстаграмі безліч прикладів того, як хлопці й дівчата, яких я ніколи не міг би запідозрити у любові до бізнес-книжок, наввипередки читали «Заразливий» чи «Безжальну правду про нещадний бізнес» (хоча обидві книги більше стосуються ІТ). Думаю, що такий формат потрібен, аби люди зрозуміли, що ІТ — це не лише щось складне, але й частина тих послуг, товарів і можливостей, якими вони користуються повсякденно.
Напевно, каже Олександр, лише сліпий не помітив, що минулого року нон-фікш література стала надзвичайно популярною серед українців. Саме ці книги регулярно були в топах книгарень та топах продажів у видавництвах. Олександр говорить, що трапилось це через не, що з українськими художніми книгами, на жаль, цього року не склалося.
- Один-два романи і безліч поезії — такі підсумки більшості книжкових рейтингів (а вже скільки списів наламали довколи «Книги року ВВС» та «Літ-Акценту року» (і надто «Золотої бульки»), то вже годі перелічити. А от перекладений нон-фікшн почав добре зростати, бо люди насправді хочуть не лише вигаданих, але й реальних історій. Хочуть розібратися, як влаштовано світ навколо них, як працює бізнес та економіка, як працює Всесвіт, що таке психологія, як боротися із хворобами тіла та душі — звідси і зростання попиту на таку літературу. Добре, що почали виходити якісні сучасні переклади українською відомих популяризаторів науки — та ж Ася Казанцева чи Стівен Гокінґ.
На питання про те, чому саме «Apple: велике «яблуко» та його творець» перша тема блоку лекцій, Олександр відповідає, що насправді мало хто знає, що ніяких Windows-комп’ютерів та сучасного ноутбуку не було би без двох компаній — Apple та IBM.
- Білл Гейтс з’явився зі своєю Microsoft вже пізніше і фактично «скопіював» технології, запропоновані двома Стівами – Джобсом та Возняком, але про це ми поговоримо під час презентації. Чому саме ця компанія і ця людина — бо довкола Apple найбільше інновацій, міфів та галасу за останні 30 років. А ще у 2017-му відзначається низка знакових дат: 10 років від запуску першого iPhone, 33 роки від презентації першого комп’ютера Mac із рекламою за мотивами книги Орвелла «1984» — є про що згадати і поговорити. Стів Джобс навряд чи може когось чомусь навчити: швидше ми можемо при бажанні навчитися тому, як змусити людей хотіти те, чого вони не бачили раніше — всі ж чули фразу про те, що «не наша справа питати, чого хоче аудиторія; наше завдання — зробити так, аби аудиторія хотіла те, що ми їй запропонуємо». У діяльності Джобса як підприємця це — ключовий постулат усієї його кар’єри.
Організатор вважає, що насправді користувачі Apple більше обізнані із ключовими віхами компанії, аніж власники Windows. До виходу біографії Уолтера Айзексона російською та українською мовами більшість фактів про Джобса доводилося черпати з фільму «Пірати Силіконової Долини» чи з книжок, які сам Джобс за життя називав вигадками.
- Стів Джобс — фігура значною мірою міфологізована, так вже склалося. Спробуємо і про це поговорити під час нашої першої зустрічі в форматі «Від бізнесу до книжки». – розповідає Олександр.
Про успішні компанії та книги про них Олександр говорить:
- Особливість таких компаній як Apple чи Google: вони не випускали ніколи книг про себе — за них це було кому робити. Українські компанії лише починають йти шляхом чесної конкурентноздатної праці, яка дозволяє написати про них повноцінну книгу-історію. Насправді успіх компанії не вимірюється тим, є про неї книжка чи немає — книга може лише стати додатковим піар-інструментом того, що вже і так стало успішним: компанії, продукту, стартапу. Zappos, Apple, Alibaba, Google — книги не допомогли їм стати успішними, вони просто зафіксували багаторічний успіх та історію їхніх засновників для широкого загалу. Поява таких книг про українські компанії — питання часу і прозорості бізнесу. Наприклад, є книга про «батьків-засновників» українського інтернету та ІТ-бізнесу «Пространство.UA», але вона виходила малим накладом російською і за межі ІТ-тусовки практично не поширилась. Коли історії українських компаній можна буде писати прозоро, чітко і всеохоплююче, як про Tesla чи про Apple — тоді з’явиться попит і на такі книги.
Вже наступної п’ятниці Олександр Мельник розповість більше про таку ключову особу, як Стів Джобс та навіть відкриє декілька таємниць.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.