З 12:00 на площі біля вінницького краєзнавчого музею почали збиратися мешканці Вінниці, аби на честь 98-ої річниці Злуки УНР та ЗУНР утворити живий ланцюг через центральний міст, котрий поєднує два береги Південного Бугу.
Ще за 15 хвилин до початку акції, організованої студентським рухом СОВА, вінничан, які відгукнулися на заклик, зібралося на площі лише кілька десятків. Дехто з них тримав в руках великі національні стяги, інші – маленькі жовто-блакитні прапорці.
Зрештою, опівдні учасників акції зібралося вже близько сотні, тож організатори закликали людей вишикувалися в ланцюг уздовж одного боку моста, зайнявши близько половини усієї його протяжності.
Утворивши ланцюг, учасники акції гуртом виконали національний гімн України, а за тим – кілька разів вигукнули патріотичні гасла.
Подекуди активістів вітали клаксонами водії проїжджаючих повз автівок. За бепекою дорожнього руху та учасників акції спостерігали близько десятка працівників поліції.
Серед учасників «живого ланцюга» було кілька вінницьких журналістів, поетів, активістів громадських та партійних організацій, депутати Вінницької міської ради. Водночас, жоден з присутніх не розгортав партійних прапорів або іншої політичної символіки.
Акція на мосту тривала близько півгодини, після чого усі її учасники організовано залишили міст та знову зібралися поблизу краєзнавчого музею, де, ставши в коло, ще раз виконали гімн і завершили захід.
У цей час на вулиці Соборній поблизу готелю “Вінниця”, біля меморіальної таблиці на честь Дмитра Марковича активісти “Вінницького історичного товариства” організували Почесну Варту: молоді чоловіки були одягнуті в однострої вояків Української Народної Республіки.
Дмитро Маркович – керуючий міністерством юстиції УНР, засновник товариства “Просвіта”, фундатор українського кооперативного руху.
“22 січня 1919 року в Києві урочисто проголошено Акт Злуки українських земель в єдину соборну державу. Але вже за тиждень державний апарат УНР під натиском ворогів зі сходу був вимушений залишити столицю та переїхати до іншого міста. Цим осідком стала Вінниця. Майже місяць (2 лютого – 6 березня 1919 року) доля України вирішувалася на скромних та провінційних вулицях міста над Бугом”.
(З буклету Вінницького історичного товариства).
Сьогоднішньою акцією вінницькі активісти розпочинають масштабне відзначення 100-річчя Української Народної Республіки, тимчасовоюстолицею якої була Вінниця.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.