Півтора десятка картин із зображенням вінницького кафедрального Собору та п’ять – із Вежею Артинова. Саме ці архітектурні об’єкти виявилися найпопулярнішими для відображення їх у картинах 12-ти художників із п’яти міст України, які взяли участь у першому Всеукраїнському мистецькому пленері “Кращий художник”. Але переможцями кваліфікованим журі було визнано двох митців, котрі нестандартно зобразили Вінницю.
Фінал пленеру та пишне нагородження учасників конкурсу відбулося сьогодні, 16 серпня у ресторані “Mont Blanc”, де зібралися художники, організатори, керівництво міста й області та меценати, котрі надавалифінансову та організаційну підтримку заходу. Пленер тривав п’ять днів, протягом яких щоденно кожен художник мав створювати нову картину із пейзажами Вінниці.
- Ці 12 художників уже є кращими ще без головної нагороди, адже їх було обрано серед 208-ми, котрі подали заявки на конкурс, – каже Володимир Козюк – ініціатор пленеру, Народний художник України.
До речі, захід відбувався за підтримки Міністерства культури. Його представниця Євгенія Крутоголов, котра також була у складі журі, зазначила, що не підозрювала, що художники із інших міст, котрі малювали нарівні із вінничанами, можуть так особливо і так з любов’ю зобразити Вінницю, в якій більшість із них вперше.
- Так, було нелегко, – зізнаються дві художниці – полтавчанка Олена Острогляд та киянка Олеся Рибченко. – У Вінниці ми взагалі вперше, тому приїжджі учасники намагалися триматися разом і малювати поряд один з одним. Коли не знаєш міста – дуже важко художнику сконцентруватися і знайти точки дотику із цим простором, розкрити його і відобразити. Ми переважно малювали собори і церкви – їх у вас багато, і чимало досить гарних. Козацьку церкву, про яку нам сказали, що вона найстаріша у місті, малювали. А так переважно у центрі працювали. Але місто дуже затишне і гарне. Особливого шарму йому додають ці швейцарські синенькі трамвайчики.
Презентація картин та церемонія нагородження тривала протягом двох годин. За цей час кожен гість заходу зміг вивчити чи не кожен мазок на полотнах. Подивитися картини прийшли також Вінницький міський голова Сергій Моргунов та голова облдержадміністрації Валерій Коровій.
- Коли Володимир Козюк прийшов до мене із такою пропозицією – організувати цей пленер – я погодився одразу, адже ідея досить цікава і в нас ще не було такого, – сказав Сергій Моргунов. – Він сказав: “дайте добро і підтримку, а я все організую“. Проте, я не сподівався, що це станеться так швидко – думав місяців два-три треба буде чекати. А тут минуло три тижні – і ми вже бачимо результат. Гадаю, цей пленер-конкурс має всі шанси стати традиційним. Я зі свого боку гарантую, що 12 картин – по одній від кожного художника, які нам обіцяють подарувати, – ми вивісимо у майбутньому музеї міста Вінниці, який ще буде створено.
- По-білому заздрю Вінниці, – додає Валерій Коровій. – Мені кілька днів тому спецслужби двонили і питалися: “а що це за дивні художники по місту ходять? Ми турбуємося за безпеку“. Я відповів, що так треба, що ми будуємо нову Вінницю – як місто культури і мистецтва.
Врешті, головна інтрига – хто ж стане “Кращим художником” – була розкрита наприкінці вечора, коли всі учасники отримали димпломи та символічні подарунки. Перед тим було повідомлено, що спеціально для конкурсу-пленеру було виготовлено значок “Кращий художник”. Один із меценатів заходу – ювелірна фірма – виготовила значок зі срібла із покриттям коштовною позолотою. І таких значків виявилося аж три. Один із них вручили організатору Володимиру Козюку. Але нагороду він погодився прийняти ліше після того, коли всі художники та інші гості заходу проголосували оплесками “за” таке рішення.
- Я організатор і не маю права брати цю нагороду. Дякую за підтримку та вашу оцінку, інакше я би в жодному разі не погодився приймати цей значок, – сказав Володимир Козюк.
Також йому було вручено Почесну грамоту Верховної Ради України та нагрудний знак “За заслуги перед Україною”, яку передав нардеп Сергій Кудлаєнко.
І ось вони – імена двох митців, котрі отримали визнання кваліфікованого журі та отримали найвищі бали: Володимир Оврах із Вінниці та Євген Шаповалов із Чернігова. Один – представник “старої школи”, інший – нового покоління митців.
- Я не очікував такого результату, – спантеличено зізнається Євген. – У мене ще не так багато досвіду – а вже така нагорода. Зі всіх, які я досі отримував, вона є найвищою та найціннішою. Дуже гарно мені було попрацювати у Вінниці. Я намагався зробити так, щоб показати це чудове місто оригінально, щоб це не схожим було на інших.
Дійсно, роботи Євгена Шаповалова важко сплутати із іншими картинами – мазки на картині окремо нагадують геометричні фігури, а разом складаються одну живописну композицію.
Цікаво, що Євген отримав ще одну відзнаку під час конкурсу – “Найсимпатичніший художник”. Вона є неофіційною. А присудили її учасниці конкурсу “Міс Україна”, серед яких було проведено відповідне опитування.
Так само оригінально на пленері показав себе вінницький художник з досвідом – Володимир Оврах. Він єдиний на одній зі свої картин зобразив усипальницю Миколи Пирогова. Ще на одній зобразив Вінницькі мури.
- Ця нагорода є досить відносною, бо кращого художника немає, – так Володимир Оврах оцінює свою відзнаку. – Це певний етап, певна оцінка твоїх зусиль. Але кожен митець вкладає свою душу у творчість.
– Яку саме картину для Вінниці подаруєте – вже визначилися? І що для вас Вінниця?
- Яку оберуть – я подарую з радістю, – відповів переможець. – Для мене, як для художника – Вінниця – то “золота провінція” – вона затишна, живописна, колоритна, з унікальною архітектурою.
Загалом, дипломи конкурсу отримали усі 12 учасників пленеру: вінничани Володимир Оврах, Світлана Нечай-Сорока, Валентина Колтановська, Олександр Никитюк, Ірина Прокопчук, також Віталій Петровський, Олеся Рибченко, Валентина Васкяліте із Києва, представник із Чернігова Євгеній Шаповалов, одесит Сергій Заєць, Катерина Пікало із Дніпра, та Олена Острогляд із Полтави.
Додамо також, що відкриту екпозицію із цими картинами буде продемонтровано вінничанам у День міста.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.