Сніг, лід і скіфи: до Вінниці на ленд-артфест «Міфогенез 2017» приїде 40 митців з України та Польщі

12:10
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

Скульптури із льоду, вогню, гілок дерев та інших природних матеріалів уже 18 лютого почнуть виростати на Немирівському скіфському городищі – посеред пагорбів, поля та озер. Це – міжнародний зимовий фестиваль ленд-арту «Міфогенез 2017» («Mithogenes 2017»).

Протягом двох днів – 18 та 19 лютого – понад 40 художників з Вінниці, Києва, Харкова, Львова, Херсону, Одеси, Сум та Республіки Польща створюватимуть неймовірні арт-об’єкти, використовуючи лише простір, і, можливо, зовсім трішки привнесуть у нього своїх деталей – як завжди людина додає щось власне до всього, з чим би не взаємодіяла. Головне, аби погода продовжувала залишатися такою ж зимовою – зі снігом і легким морозцем, бо саме сніг є головним матеріалом в арт-об’єктах на «Міфогенезі».

Автори Наталія Гаркун, Марія Гордійчук. “Міфогенез 013”
  • Художники готують по декілька варіантів проектів, адже фестиваль відбувається взимку, і погода може змінитися – бути багатосніжною, чи навпаки – сніг до моменту фестивалю може розтанути. Тож митці намагаються презентувати свій арт-об’єкт різними способами. До того ж, взимку фестиваль ленд-арту влаштовувати найкраще з огляду локації, яку ми обрали – це скіфське городище біля Немирова, де оці вали та пагорби, а коли все припорошено снігом, то ефект надзвичайний. Зі снігом взагалі дуже цікаво працювати, бо це дуже «гнучкий» матеріал, із якого за короткий час можна створити чимало цікавих об’єктів. Крім того, там неподалік є озера й часто художники у своїх інсталяціях використовують лід, що теж виглядає досить ефектно, – розповів журналісту VежА куратор фестивалю, керівник ГО «Лабораторія актуальної творчості» Олександр Никитюк.

“Скіф”. Автор Юрій Вишняков, “Міфогенез 013”

За його словами, сценарій фестивалю наступний: протягом двох днів, доки триватиме пленер, митці створюють свої арт-об’єкти. Далі відбувається процес фото-зйомки – працюють як фотографи, так і самі художники, адже вони точно знають з якого ракурсу їх ленд-арт-об’єкти мають той вигляд, який найкраще демонструє художником закладений зміст.

  • Головна концепція проекту залишається незмінною – «Міфогенез», як визначення створення, продукування новітнього міфу, візуалізації відчуття сучасності через художній образ. Особливість ленд-арту, як напрямку і форми сучасного мистецтва – в інтимності самого творчого процесу. Художники взаємодіють з середовищем не публічно, до глядача проекти доходять практично лише у вигляді виставок, – пояснює пан Олександр.

Цього року фестиваль дещо змінив формат. Так, розпочнеться він 17 лютого о 16:00 із виставки у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Тут будуть представлені фотографії не із попередніх фестивалів у Вінниці, а з міжнародного ленд-арт фесту, який відбувається щоліта у Сумській області в селі Могриця. Це найстаріший, найперший фестиваль-сипмозіум ленд-арту в Україні. Об’єкти ж із вінницького «Міфогенезу» постануть у вигляді фото-каталогу. Хоча, не зважаючи на кардинально протилежні пори року, під час яких відбуваються фести, у них є дещо спільне. І не тільки художники, котрі проявили свою креативність під час обох заходів. Ці фестивалі поєднує білий колір: на «Міфогенезі» – білий сніг, на Могрицькому симпозіумі – біла крейда (у цьому селі є крейдяний кар’єр).

Автор Мирослв Вайда, Могрицький симпозіум 2012
  • Фактично, «Міфогенез» – це майданчик для становлення молодих художників. Вони спочатку пробують свої сили у нас, проходять своєрідний відбір, і тоді їдуть на Могрицький симпозіум, – каже Олександр Никитюк.

Із понад чотирьох десятків учасників, яких очікують на «Міфогенезі» цьогоріч, будуть вже досвідчені ленд-артирсти Мирослав Вайда (Київ), Сергій Якунін (Львів), Оксана Чепелик (Київ), Сергій Дяченко (Херсон). Окрім того, Харківська державна академія дизайну і мистецтв як партнер проекту делегує 10 студентів для участі під керівництвом Сергія Ільченко.

  • Одним із наших партнерів є Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці. Завдяки нашій співпраці до Вінниці на «Міфогенез» приїздило чимало польських митців – близько 20-ти за весь період існування фестивалю. Цього року також чекаємо на приїзд польського художника із Кракова Артура Вабіка – це він наприкінці 2016 року приїздив до Вінниці із презентацією книги коміксів «Ворошиловград», створеної за однойменним виданням Сергія Жадана, – говорить Никитюк.

Окрім того, під час відкриття 12-го «Міфогенезу» можна буде очікувати цікаві інсталяції та перфоманси від учасників.

“Джерела свідомості”. Автор Олександр Никитюк. “Міфогенез 09”

Організатори: Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації, ВОГО «Лабораторія актуальної творчості», Департамент культури Вінницької міської Ради, ВОГО «Ліга розвитку мистецтв».

Фото зі сторінки “Міфогенез” та “Могриця