Шукай запасний вихід: чи можна врятуватися у вінницьких ТЦ під час пожежі. ОГЛЯД

17:28
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 2 Квітня 2018, в 21:56

Пожежа в російському торгівельному центрі, внаслідок якої загинули десятки людей, змусили задуматися і багатьох українців – чи не може повторитися подібна історія й у нашій країні, де на думку людей, торговельні центри – не надто безпечніші за російські. 

На ситуацію в Кемерово відреагували і українські посадовці. Так, 28 березня під час засідання уряду, очільник Кабміну Володимир Гройсман дав доручення ДСНС спільно з місцевими органами влади здійснити перевірки усіх закладів, де можливе масове скупченнялюдей. Ідеться про торгівельні центри, кінотеатри, медичні заклади та заклади освіти, особлива увага мала приділятися дитячим садочкам.

Як повідомили у ДСНС Вінницької області, станом на 14 годину 28 березня у них не було жодних документів щодо позапланових перевірок торгівельних центрів та інших місць, де буває багато людей. Нам повідомили, що наразі проводять планову перевірку двох великих ТРЦ міста – попередньо йдеться про “Магігранд” на проспекті Юності та “Sky Park” на Соборній. Також зауважили, що абсолютно всі об’єкти високого ступеню ризику постійно перевіряються фахівцями ДСНС. Щоправда, нам не вдалося з’ясувати, як часто проводять планові перевірки закладів, адже керівник, який веде цей напрямок роботи служби, саме був на нараді з приводу доручення уряду.

Вже 29 березня міський голова Сергій Моргунов під час виїзної наради на запитання нашого журналіста з приводу можливих перевірок подібних закладів зазначив, що співчуває рідним та близьким загиблих в Кемерово, проте зазначив, що критичної необхідності перевіряти вінницькі об’єкти наразі немає.

– Такі перевірки у Вінниці відбуваються постійно: ми завжди до цього дуже прискіпливо ставимося, особливо що стосується нових будівництв. Ми розуміємо, що безпека має бути на першому місці, – сказав мер Вінниці.

Проте VежА все ж вирішила на власні очі перевірити найбільші вінницькі ТЦ на предмет наявності та доступності запасних/аварійних виходів, наявності вогнегасників та систем пожежогасіння, а також планів евакуації.

ТЦ “Plaza Park”

Нас дещо випередила знімальна група 1+1, котра разом з місцевими журналістами здійснили експрес-перевірку ТЦ  “Plaza Park” (колишній ТЦ “ШОК”), де у 2010 році вже була пожежа. Нагадаємо, що тоді вигорів підземний паркінг з автомобілями та постраждали люди.

Медійники відвідали торгівельний центр “ШОК”, аби перевірити готовність цього закладу до екстренних та надзвичайних ситуацій.

На зауваження активістів, що на території дитячого майданчика у ТРЦ “ШОК” немає плану евакуації, робітники із посмішкою відповіли, що “план малюється”. Двері до одного із виходів евакуації були заблоковані, ще два виходи знайшли у підвалі закладу, але й там скористатися виходами не вдалось – перешкоджали коробки.

– Це не захаращено. Це просто відбувається погрузка, вигрузка і люди пішли, – пояснила працівниця “ШОКу”.

На вулиці активісти знайшли пожежну драбину, яка була перекрита колючим дротом і вела прямо у смітник.

 

ТЦ “Sky Park”

Ми ж спершу вирішили зайти в торгівельний центр “Скай парк”, розташований у самому середмісті Вінниці. Короткий огляд намагалися здійснювати інкогніто, як звичайні клієнти центру, не привертаючи увагу персоналу.

Запасні виходи нами були виявлені майже одразу під зеленими, але досить блідими покажчиками “Вихід”, розташованими під стелею закладу. На щастя, металеві двері одного з виходів були відчинені – вони ведуть до довгого коридору, який закінчується на вулиці. Очевидно, цим виходом справді можна скористатися в екстрених ситуаціях.

 

Однак наступний вихід нас вразив: перші металеві двері були відчинені, проте наступні за ними – зачинені на потужний замок. Тож навіть якщо вам вдасться скористатися дверима з піктограмою “вихід”, ви все одно залишитесь заблоковані у бетонному мішку без шансів на порятунок.

У деяких бутіках ми зауважили вогнегасники, на стінах – опломбовані кнопки тривоги за склом, а також плани евакуації. На стелі також видно димові та температурні датчики пожежної сигналізації та розбризкувачі. Звісно, перевірити їхню справність ми не змогли.

 

Однак була нагода перевірити адекватність та юридичну освіченість працівників охорони ТЦ. Помітивши, що кореспондент фотографує, охоронець зразу зробив зауваження і повідомив, що автор “затриманий, доки не прибуде начальник охорони”. Заради цікавості кореспондент вирішив не чинити опір та дочекатися головного охоронця торгівельного центру.

На цьому моменті розпочався класичний діалог журналіста та охоронця про правомірність зйомки. Охоронець не зміг пояснити, чому саме не можна знімати, натомість переводив тему розмови, підозрював автора в тому, що той – терорист, а згодом сказав, що “в умовах небезпеки вас обов’язково звідси виведуть”. “Поки що можете відчувати себе тут у повній безпеці”, – двозначно сказав охоронець. Як все було – можна подивитися на відео.

ТЦ “Мегамол”

Наступним закладом нашого огляду став ТЦ “Мегамол”, розташований на вул. 600-річчя. Відразу зауважимо, що за рахунок специфіки розташування торгівельних залів, тут багато виходів на різні боки споруди, навіть якщо йдеться не про запасні. Однак аварійні виходи ми також перевірили.

Вихід в кінці зали першого поверху виявився відчиненим, поруч з ним – кнопка тривоги та план евакуації з будівлі. План, до речі, виконаний російською мовою без перекладу на державну. Тож якщо ви не володієте “общепонятним” у цьому вінницькому ТЦ – при пожежі будете вибиратися звідси навпомацки.

 

Сам аварійний вихід виявився позначеним відповідною піктограмою та відчиненим.

Однак територія зразу за дверима – захаращена, очевидно тут зберігають важке обладнання.

На другому поверсі нас чекало розчарування: аварійний вихід виявилися відчиненими, однак далі потрібно спуститися сходами вниз і там – пастка. Усі дерев’яні двері, які вочевидь ведуть на двір – зачинені. Вийти можна лише через одні двері, проте вони ведуть… назад до першого поверху торгового залу.

Забігаючи наперед зазначимо, що це єдиний зачинений запасний вихід у “Мегамолі” – усі решта, які ми перевірили, справді були відчинені (на різних поверхах), і виводять або на дах, або на парковку.

Окрім того ми побачили тут багато протипожежних блоків, датчиків диму і температури, розбризкувачів, тривожних кнопок і планів евакуації. Щоправда останні інколи закриті від “зайвих очей” декоративними рослинами і знову ж таки – виконані іноземною мовою.

Прикметно, що наступного дня після подій у Кемерово, на своїй сторінці у Facebook менеджмент ТРЦ Мегамолл повідомив, що усі приміщення торгівельного центру обладнано сучасною протипожежною сигналізацією та автоматичною спринклерною системою пожежогасіння, працездатність яких контролюється в автоматичному режимі та кожного місяця проходить планову перевірку спеціалізованою акредитованою організацією у повному обсязі, згідно норм та правил з відміткою у відповідних журналах. 

  • Також на всіх поверхах наявні світло-гучномовні оповіщувачи з надписами «Пожежа», «Вихід» та світлові стрілки-вказівники напрямків евакуації, працює гучний зв’язок, на кожному поверсі наявні плани евакуації при пожежі та, згідно норм, наявні пожежні крани, укомплектовані пожежними рукавами та вогнегасниками. На кожному поверсі змонтовані ручні кнопки пожежогасіння;
  • Електромережі ТРЦ своєчасно перевіряються спеціалізованою електролабораторією, на що є відповідні протоколи. В усіх приміщеннях розважального напрямку та дитячих кімнатах в наявності додаткові вогнегасники, згідно норм та правил. 
  • Дренчерні завісі (зрошувачі) в разі виникнення пожежі розділять кордони корпусів та проходи до еваковиходів; 
  • У торгівельному центрі наявні 16 виходів для евакуації, а на прилеглій території ТРЦ наявні 3 пожежні гідранти. В самому Мегамоллі встановлена автоматична пожежно-насосна станція, яка перебуває в режимі постійної готовності. Об’єм пожежного резервуару 300 куб.метрів
  • Ліфти в разі виникнення пожежі автоматично зупиняються на поверсі та відкривають двері, а персонал ТРЦ регулярно проходить навчання з пожежної безпеки. 

 

ТРЦ “Магігранд”

Один з найбільших і “найдовших” торгівельних центр Вінниці – його довгі та порівняно вузькі коридори виглядають досить небезпечно, якщо уявити, що тут може статися пожежа. Водночас тут багато опломбованих тривожних кнопок, протипожежних блоків.

Також тут є відразу кілька типів протипожежних датчиків і схеми евакуації при пожежі.

А ось із запасними виходами на склалося: ми помітили лише один такий вихід, звідки виходила прибиральниця. На сходовій клітині цього виходу вона, до речі, зберігає свій прибиральний реманент, і чи можна скористатися цим виходом у випадку біди – відповісти не змогла, зачинивши за собою двері. Ми лише встигли побачити, що сходи зі сходової клітини ведуть наверх – чи є вихід звідси на вулицю – виявити так і не вдалося.

З цим питанням ми звернулися до охоронця торгівельного центру. Після кількох секунд паузи, він сказав нам, що запасним виходом є саме той, де працювала прибиральниця. Також сказав, що окрім центрального, можна скористатися виходом з Макдональдсу. Інших протипожежних виходів ми не виявили.

Вже коли матеріал готувався до публікації, стало відомо, що саме з 30 березня стартують масштабні перевірки торгівельних центрів, кінотеатрів та інших об’єктів, де масово перебувають люди, по всій країні. ДСНС обіцяло запросити на такі перевірки і вінницьких журналістів. Тож очікуємо, чи стане ситуація кращою під час нашого наступного візиту до вінницьких ТЦ.