Реклама
Комп’ютерна томографія легень в останні роки стала одним з досить затребуваних досліджень на тлі пандемії коронавірусної інфекції та її наслідків. Крім того, це дослідження також важливе в контексті виявлення онкологічних захворювань чи захворювань судинної системи.
Аби дізнатись, в яких випадках призначають КТ легень, що таке КТ-скринінг легень та чи є якісь протипокази для таких досліджень, ми поспілкувались з лікарем-рентгенологом діагностичного центру “Медіскан” у Вінниці Михайлом Побірчим.
VeжА: Для чого роблять КТ легень та які саме патології дозволяє виявити таке дослідження? В яких випадках КТ легень може бути призначене лікарем?
– Комп’ютерна томографія легень – це, на сьогоднішній день, найточніший та найоб’ємніший з неінвазивних методів дослідження. Інвазивні методи – це ті, що передбачають оперативні втручання. Серед методів, які не передбачають таке втручання, а надають можливість опосередковано “побачити” органи – комп’ютерна томографія є найточнішою. Тому діагностується майже весь спектр захворювань, а саме: вроджені вади, травми, запальні та онкологічні процеси, судинні патології – все це проявляється на КТ. Тому спектр досліджень дуже об’ємний і найточніший, включно з деякими видами профілактичних обстежень. Лікар може призначити КТ легень при майже будь-яких патологіях легень або середостіння. Враховуючи спектр зазначених захворювань, КТ може бути безконтрастна, включно з низькодозовим обстеженням, яке, як правило, застосовується під час скринінгових обстежень, та з використанням контрастного засобу. КТ може застосовуватись в будь-яких вікових групах. Тому спектр вкрай великий – майже всі легеневі патології можна дослідити за допомогою КТ.
VeжА: Чи є різниця між КТ легень та КТ органів грудної клітки в контексті дослідження саме легеневих патологій та яке з цих досліджень робити краще?
– Тут варто почати з теми КТ-скринінгу. Є методики КТ-скринінгу, які передбачають в першу чергу використання низькодозових протоколів сканування. Це дослідження, які проводяться з мінімальною дозою навантаження, тобто, з мінімальним опроміненням пацієнта, і використовуються вони для ранньої діагностики онкологічних патологій. Такі обстеження рекомендовані пацієнтам у віці від 50 років, які мають тривалий стаж паління або покинули палити менше, ніж 15 років тому. Це є одним з базових обстежень для профілактичної медицини. Звідси ми можемо зробити висновок, що саме такі обстеження часто називаються КТ легень. Коли обирається найкращий баланс між мінімальною дозою опромінення і достатнім об’ємом інформації від обстеження, яку ми можемо отримати. Такі обстеження також призначаються молодим людям при підозрах на захворювання легень, а не середостіння. Середостіння – це комплекс органів, розташованих в грудній клітині; для його оцінки використовуються стандартні КТ-протоколи обстеження з дещо більшим променевим навантаженням. Звідси можемо зробити висновок, що більш об’ємним дослідженням буде так зване КТ органів грудної клітини, там більші дози променевого навантаження, але найкраща візуалізація структур середостіння. Також подібні обстеження можуть доповнюватись контрастним підсиленням, в першу чергу для візуалізувати патології судин та для виявлення онкологічних процесів. В останньому випадку протокол сканування більш об’ємний, він передбачає сканування не лише легень, але й всіх порожнин в тілі людини, а саме: головний мозок, органи грудної клітини, черевної порожнини й тазу.
VeжА: Чи є якісь протипокази до КТ легень?
– Розділимо всі обстеження на дві великі групи – контрастні й безконтрастні. Для безконтрастних обстежень протипоказів узагалі немає. Навіть люди, які бояться замкнутого простору, тобто, мають клаустрофобію, враховуючи швидкість обстежень, нормально переносять такі дослідження. Сканування триває в межах 10-15 секунд. Окремо варто виділити КТ-сканування діток, вони проводяться виключно за направленням лікаря, в комунікації між педіатром, який направляє дитину, та радіологом. При обстежень дітей інколи використовується седація. Тобто, залучається анестезіолог для того, щоб ввести дитину в стан сну.
Для контрастних обстежень є один об’ємний та абсолютний протипоказ – це важкі алергічні реакції при попередніх використаннях йодовмісних контрастних засобів, які використовуються при КТ. Інші протипоказання відносні.
VeжА: Наскільки часто можна робити обстеження КТ легень та наскільки часто варто? Враховуючи променеве навантаження.
– Думаю, тут потрібно почати з того, що комп’ютерна томографія – це високо спеціалізований метод досліджень. Тобто, який застосовується за відповідних показів. Якщо вони є, то ми опираємось на співвідношення опромінення та діагностичної цінності. Якщо така діагностична цінність висока, то ми, відповідно до європейських протоколів, робимо стільки обстежень, скільки потрібно. Наприклад, при запальних захворюваннях (пневмонії) може бути одне обстеження – первинне, а може бути декілька – первинне і контрольне. Якщо йдеться про онкологічні захворювання, то це постійний моніторинг від початку захворювання та його динаміки в процесі лікування. Окремо можна виділити згадані раніше КТ-скринінги. Для пацієнтів, з метою раннього виявлення онкології, вони проводяться раз на рік в низькодозовому режимі. Але це лише для пацієнтів старшого віку від 50 років зі стажем куріння. Вони дещо відрізняються по структурі від класичного розуміння профілактичних в нашій країні. Тому що в нас всі проходять профілактичні рентгенологічні дослідження, що пов’язано з ризиком захворювання на туберкульоз. Тому скринінг, хоч є синонімом слова “профілактичне”, але КТ-скринінг легень – це все ж обстеження для старшої вікової групи. Всі решта проходять стандартні рентгенологічні обстеження.
Записатись на КТ-обстеження у діагностичному центрі “Медіскан” можна за телефоном: (067) 430-94-33 або онлайн за ЦИМ посиланням. Вартість послуг залежить від специфіки обстеження. Якщо йдеться про низькодозову комп’ютерну томографію легень, то вартість дослідження становить 1050 гривень. Щодо органів грудної клітини, то варто уточнити вартість дослідження в процесі запису.
Фото – Євгена Симоненка
Дякуємо!
Тепер редактори знають.