-
29 Жовтня/ 21:08
2014: початок російсько-української війни
Публікація29.10.1921:08
“Розведення військ – демонстрація слабкості”: у Вінниці військовий історик презентував видання про російсько-українську війну. ФОТО
Попри те, що для більшості населення України російський військовий наступ в 2014 році став шоком, історія війни України та Росії налічує сотні років. Ця війна триває щонайменше з 17-го століття і припинялася лише тоді, коли Україна отримувала військово-політичні поразки внаслідок довірливості політичного керівництва та хибності прийнятих ним, рішень.
Про це сьогодні, 29 жовтня у вінницькому Молодіжному центрі “Квадрат” розповідав військовий історик та співробітник Інституту національної пам’яті Богдан Галайко, який приїхав до Вінниці презентувати невелику, але дуже інформативну брошуру про сучасну російсько-українську війну “2014: початок російсько-української війни”.
Пан Богдан на початку зустрічі вибачився, що на презентацію не зміг прибути один з авторів книги Роман Кулик, якого, можливо, чекали тут найбільше. Однак і без нього розмова вийшла хоч і нетривала, проте насичена.
Представник ІНП стисло розповів, про що видання, яке він сьогодні презентував. Фактично, це короткий довідник, який тезово пояснює витоки російсько-українських протистоянь, починаючи від часів Богдана Хмельницького, який підписав Переяславські угоди з Москвою.
Їхнє порушення московитами – адже Росії як правового суб’єкту на той момент ще просто не існувало – спричинило чергове військове протистояння українців та росіян. Воно, пригадаймо, завершилося феєричною битвою при Конотопі, коли російське військо під ударами українців спільно з кримськими татарами, фактично, припинило існування.
Проте наступні події в Україні, та зокрема зовнішньополітичні рішення призвели до тривалої колоніальної політики Москви. Зрештою все це завершилося масовими репресіями та геноцидом.
“Наразі ми не можемо називатися навіть пост-геноцидною нацією, тому що наслідки геноциду проти України ми досі відчуваємо”, – пояснює історик.
В цьому контексті Галайко згадав, зокрема, і наслідки декомунізації: коли навіть попри зміну топонімів та повернення багатьом з них автентичних або ж осучаснених, але україноцентринчих, назв, у свідомості багатьох людей, навіть серед молодого покоління, зберігається вплив “совка”.
Відтак завдання цієї книги – протистояти російській пропаганді в питанні російсько-української війни та розставити проукраїнські акценти в усій ції історії. Книга в “Квадраті” сьогодні роздавалася безкоштовно всім охочим, а ще її можна так само безкоштовно завантажити собі та прочитати за цим посиланням.
Цього вечора, звісно, не могли обійти під час розмови й тему розведення військ. Оцінка подій військового історика була однозначна:
– Як на мій особистий погляд, це рішення (про розведення військ – авт.) хибне і є демонстрацією української слабкості. Це не ми на чужу територію зайшли, це ворожа сторона перебуває на українській території. Зрозуміло, що ми маємо тільки наступати в даних умовах і звільняти наші території.
– Інший бік питання: всі хто були на Сході та бачили реалії, що таке “нуль”, що таке “сіра зона”. Яких зусиль вартує відновити оборонні споруди, які ми зараз полишимо при розведенні військ. Зараз наших солдат змушують відійти просто в поле, перед зимою, де вони опиняться… в незручній ситуації, – вважає Богдан Галайко.
Нагадаємо, що сьогодні, 29 жовтня, згідно з рішенням української сторони, почався процес відведення українських війсь від лінії розмежування на українсько-російському фронті. Попри попередні домовленості про неприпустимість початку процесу розведення до моменту припиненні обстрілів, українська сторона почала відведення військ в районі Золотого-4.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.