-
17 Лютого/ 13:57Головне на Vежі
Публікація17.02.1713:57
Розстріляні за Гідність: у Вінниці відкрили меморіальну дошку на честь Небесної Сотні. ФОТО
«Майдан Небесної Сотні. Площа названа на честь загиблих Героїв – учасників Революції Гідності, згідно з рішенням Вінницької міської ради від 27.02.2014 р. Слава Україні! Героям слава!» – меморіальну дошку із таким написом відкрили у Вінниці сьогодні, 17 лютого.
Також напис продубльовано англійською мовою, а по центру дошки зображено символ Небесної Сотні – янгола-воїна зі щитом та синьо-жовтими крилами. Відкрили дошку там, де вінничани влаштували свій Майдан, звідки рушали на Революцію до Києва, де попрощалися три роки тому із Максимом Шимко – одним із Сотні.
- Максим уважно стежив за подіями на Майдані і не міг спокійно сидіти вдома, коли бачив як загострився протест. Він говорив: «Я поїду. Що я скажу своїм друзям? Що, поки люди там гинули, я вдома сидів? Не буде такого!», – згадує батько загиблого Микола Шимко. – Ми його старалися затримати. Але він, фактично, втік. Зранку 19 лютого він вже був на Майдані. Навіть гадки не маю, як Максим туди пробрався – все ж було перекрито і оточено. І саме 19 числа він ввімкнув телефон, подзвонив і сказав нам «Я на Майдані». І я чув у його голосі тривогу, чув шум Майдану, голоси людей, якісь крики… Тоді Максим сказав «Я не можу зараз говорити – стою на барикадах». Вже 20 лютого зранку побачили по телебаченню трансляцію, де журналіст і всі люди кричали «На Інститутську не йдіть! Там вбивають!». Але Максим був саме на Інститутській. Він став однією з перших жертв, кого вбив «Беркут» 20 лютого зранку, о 9:05.
Вшанувати пам’ять усіх загиблих на Майдані, згадати події трирічної давнини, які для багатьох залишаються «живими», прийшли учасники тих подій – сотники Майдану, рідні загиблого Максима, учасники неоголошеної війни.
- Я був одним із сотників на Майдані. Пам’ятаю і Максима також. Але він був на барикадах зі своєю – козацькою сотнею. А в наш була інша локація. Добре, що пам’ятний знак врешті зробили. Хоча, це мало би статися раніше. Принаймні, тепер всі точно знатимуть, що ця площа – це Майдан Небесної Сотні. Бо досі не всі навіть вінничани про це знали. Як і не знали про загиблих під час Революції земляків. Адже, окрім Максима, загинуло ще двоє зі Жмеринки – Леонід Полянський і Валерій Брезденюк. Ще дізналися, що є загиблий, родом із міста Хмільник. Також нещодавно стало відомо, що може підтвердитися інформація про ще одного Героя Небесної сотні родом із Бершаді. Тому, хоч і минуло три роки, ми ще мало знаємо про ті події і часто забуваємо про те, як це було, як починалося, до чого призвело, – розповів учасник Вінницької сотні Майдану Артем Михайлов.
У супроводі військового оркестру, під музику національного Гімну батьки Максима – Зоя та Микола Шимко.
- Ми третій рік з сім’єю «живемо» на Майдані, думаючи, що якби ми там були, то може б закрили сина своїми тілами. І дуже хочеться, щоб пам’ять про Небесну Сотню жила завжди, як і про кожну людину, яка віддалі своє життя за Україну, – крізь сльози звернулася до учасників мітингу Зоя Семенівна.
Попри скромний мінімалістичний дизайн дошки, розроблений міськими архітекторами, для цієї згорьованої жінки та всіх, хто стояв на Майдані, хто передавав допомогу його учасникам, хто втратив там своїх близьких це не просто дошка – це пам’ять.
- Цей пам’ятний знак буде завжди нагадувати кожному, хто приходитиме на цю площу, якою ціною дається нам, українцям, незалежність і свобода. Важливо, щоб пам’ятали, що ті люди, які були на Майдані і тут у Вінниці, і у Києві, вибороли для нашої країни нове європейське майбутнє. Сьогодні дуже непросто в Україні, але ми точно знаємо, що перемога за нами, – сказала на мітингу заступник міського голови Галина Якубович.
До слова, лише у Вінниці на площі досі стоїть імпровізована «ялинка», як символ Євромайдану ще з 2013 року. Адже, начебто, задля встановлення головної ялинки країни у Києві на Майдані Незалежності «Беркут» розігнав мирний студентський мітинг, вперше застосувавши силу до протестуючих. І саме ця подія поклала початок тій Революції, яка отримала такі шокуючи наслідки.
- Зараз на цій ялинці – портрети загиблих на Майдані та в АТО. Також в основі ялинки ми поставили шину – як символ Майдану, а також встановили колонку на акумуляторах, аби весь час біля цієї ялинки звучала пісня «Плине кача» – пісенний символ Небесної Сотні. Ми звернулися до влади міста, аби допомогли підключити цю колонку так, щоб не під заряджати її щоразу, а щоб вона працювала постійно, – сказав майданівець, якого всі душевно називають «дядя Коля» – Микола Кондратюк.
Нагадаємо, пам’ять загиблих під час Революції Гідності у Вінниці вшановуватимуть 18 лютого на Європейській площі та 20 лютого – цього дня від пам’ятника Коцюбинському стартує пам’ятна хода.
Фото Андрія Завертаного
Читайте також:
У Вінниці відбудеться діалогова зустріч «Можливості для ветеранів: працевлаштування, гранти, бізнес»
Дякуємо!
Тепер редактори знають.