Реклама
Щитоподібна залоза — це важлива складова ендокринної системи, яка відповідає за основний обмін, зростання та розвиток організму. Тому її вплив такий важливий для гармонійного розвитку підлітків — вона насамперед забезпечує функціонування організму в період запуску процесів статевого дозрівання. Але й для малюків гормони, які вона виробляє, життєво важливі.
Усі речовини, синтезовані в щитоподібній залозі, важливі для основного обміну та функціонування інших систем. Наприклад:
- тироксин вільний (т4) — регулює обмін речовин у клітинах і міжклітинному просторі;
- трийодтиронін (інакше — Т3) — відповідає за процеси терморегуляції та загальний метаболізм, нормалізує та коригує серцевий ритм залежно від потреб;
- кальцитонін — регулює кальцієво-фосфорний обмін, відповідаючи за формування кісткової тканини, її щільність та регенерацію, нормалізує нервову передачу у м’язах.
Без цих гормонів організм дитини не може рости та розвиватися. Особливо страждає нервова система, тому необхідно стежити за роботою залози та не допускати відхилень. Для цього педіатр може призначити аналізи, які відображають концентрацію цих сполук у крові. Виконати дослідження можна в приватних лабораторіях, таких як Ескулаб, — швидко та з комфортом.
Чому виникають порушення в роботі залози
Залежно від захворювання, що виникає, буде спостерігатись або збільшення концентрації гормонів, або їхня недостатність. Такі зміни можуть бути спричинені:
- Генетичною схильністю. Якщо у найближчих родичів є проблеми зі щитоподібною залозою, необхідно регулярно проходити певні діагностичні обстеження, аби своєчасно виявити відхилення.
- Аліментарною недостатністю йоду. Цей мікроелемент необхідний для йодування гормонів (без цього етапу вони не можуть виконувати свої функції). Якщо з їжею не надходить його достатня кількість, буде наявна гіпофункція залози.
- Впливом радіації. Опромінення пошкоджує тканини залози, через що вона не здатна виконувати свої функції коректно.
- Аутоімунними ураженнями або інфекціями. Інколи власна імунна система починає агресивно реагувати на тканини щитоподібної залози, або в них розвивається інфекційний процес.
Також на стан органу негативно впливають й особливості способу життя — паління чи вживання алкоголю, що часто стає актуальною проблемою у підлітковому віці.
Як це проявляється та що з цим робити
Першими симптомами ураження в дітей є:
- набір ваги чи різке схуднення;
- перебої у серцевій діяльності;
- зниження когнітивних функцій;
- емоційна лабільність;
- порушення менструального циклу (якщо вже відбулося менархе);
- затримка статевого дозрівання;
- розлади сну.
У разі виявлення такої симптоматики необхідно звернутися до лікаря та пройти діагностику. Після цього (за потреби) буде призначено лікування — гормональна терапія, препарати, що пригнічують функцію залози.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.