Вінниця може стати першим містом в Україні, де на рівні міської влади дбатимуть про реабілітацію та працевлаштування учасників АТО.
Сьогодні, 15 лютого, представники міської влади, громадських організацій та АТОвці провели спільний «круглий стіл», за ким обговорили програму «Сприяння соціалізації, реаблітації та працевлаштування учасників антитерористичної операції у м. Вінниці на 2017-2020 роки».
За словами директора Департаменту правової політики та якості вінницької міської ради Романа Бочевара, перед початком роботи над програмою, вони аналізували, яка робота проводилась в інших містах і не знайшли аналогів в Україні.
Цією програмою передбачено виконання комплексу заходів, які б допомогли АТОвцям повноцінно повернутися до мирного життя. Серед цих заходів важливе місце займатимуть короткострокові психологічні тренінги, організація та проведення певних «груп взаємодопомоги» серед АТОВців, а також допомога у подоланні наслідків посттравматичного стресового розладу.
На думку присутніх, важливо дати учасникам АТО відчуття власної значущості та показати, що про них не забувають:
- Це як великий дитячий садочок, де спершу до АТОвців багато уваги від волонтерів, влади, громадян, а потім про них просто забувають. І ось стоїть АТОвець, ніби велика розгублена дитина, і не знає, куди і як йому далі йти.
Також пролунала думка про те, що необхідно проводити «сімейні психологічні консультації», адже не рідкість, коли учасник АТО стає більш схильним до сімейного насилля, тому також варто підтримати членів їхніх сімей.
Окремим пунктом програми є працевлаштування АТОвців після їхнього повернення додому. І це питання учасники «круглого столу» обговорювали найбільше.
Як зазначила директор Ленінського районного центру зайнятості м. Вінниці Світлана Кривенко, раніше їм вже вдалося працевлаштувати 125 учасників АТО і сьогодні на обліку перебуває 80 чоловік. Вона також зауважила, що у АТОвців часто відсутня мотивація у пошуку роботи, адже подекуди виплати з центру зайнятості перевищують мінімальну заробітну плату, яку пропонують у 90% вакансій.
У запропонованій програмі знайшли можливе вирішення такої проблеми: зокрема ветеранам війни з бойовим досвідом пропонують долучитися до охоронних структур, охороняти державні установи та школи. Однак, як зазначив начальник відділу допомоги воїнам АТО при Вінницькій ОДА Андрій Грачов, допускати до роботи в освітніх закладах міста будуть не всіх.
- Обов’язково має бути певне навчання з основ етики, без судимості. Важливо, щоб ці АТОвці також пройшли психологічну реабілітацію та були соціально адекватними, щоб стати авторитетом для дітей. Таким чином, АТОвці будуть разом, проводитимуть свої робочі наради. Однак варто розуміти, що буде фільтрація: ті, хто пройшли на таку роботу і ті, кого вигнали.
Ті воїни АТО, які влашутються на роботу до шкіл міста працюватимуть не більше 10 днів на місяць, однак матимуть повний соціальний захист та зарплатню вищу, ніж мінімальна в Україні.
Таким чином, програма передбачає працевлаштування перших 50 чоловік у 2017 році, та збільшити їхню кількість у понад 200 осіб у 2020 році.
Також зауважимо, що на сьогодні в органах вінницької міської влади працює 39 учасників АТО.
Фінансувати програму «Сприяння соціалізації, реабілітації та працевлаштування учасників антитерористичної операції у м. Вінниці на 2017-2020 роки» планують за рахунок міського бюджету та за кошти можливої благодійної спонсорської допомоги.
Щойно програму доопрацюють з урахуванням пропозицій – винесуть на розгляд до міської ради.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.