За минулий рік на Вінниччині було виявлено 5 784 випадків онкозахворювань. При цьому, частіше діагноз “рак” ставили чоловікам, 57% хворих – люди віком від 55 до 74 років.
Про це повідомив головний лікар Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай на своїй сторінці у Фейсбук 4 лютого, у Всесвітній День боротьби із раком. Він зазначив, що ризик занедужати на рак мають кожен четвертий чоловік і кожна п’ята жінка.
“Торік на Вінниччині діагноз “рак” почули 5 784 вінничан, що дещо менше (на 0,8%), ніж у 2017 році. Своєчасно діагностовано хворобу, маю на увазі у І та ІІ стадіях у 58,1% хворих. Цифри підтверджують, що вінничани-чоловіки хворіють частіше за вінничанок, відповідно захворюваність серед чоловічого населення склала 396,7 вип. на 100 тис.нас., серед жіночого населення 344,6 вип. на 100 тис.нас” – пише Шамрай.
За його словами, серед чоловіків найчастіше трапляються випадки онкозахворювань легень, друге місце в “рейтингу” – новоутворення передміхурової залози (щороку спостерігається тенденція до збільшення випадків). На третьому місці – захворювання шкіри, четвертому – ободової та прямої кишки і на п’ятому – шлунку.
Що ж стосується онкозахворювань серед жінок, то на першому місці – рак молочної залози, на другому – злоякісні новоутворення шкіри, на третьому – рак тіла матки, на четвертому місці – ободової кишка, а на п’ятому – рак прямої кишки.
Шамрай наводить останні дані Міністерства охорони здоров’я України, згідно з якими щороку близько 140 тисяч українців вперше дізнаються про виявлену в них онкопатологію. Водночас відомо, що ця цифра відображає тільки кількість осіб, які звернулися до медичних закладів. Лікар зазначає, що попри все, діагноз “рак” – не вирок, адже хворобі можна ефективно протистояти, головне – вчасно її виявити.
“Адже серед вінничан та й українців загалом мало тих, хто в обов’язковому порядку ходить на профілактичні огляди. Одні не надають їм значення, інші не мають часу й можливості, а хто й просто боїться.
А під час систематичних обстежень можна діагностувати рак на ранній стадії розвитку, або передракове захворювання. Тим більше, доведено, якщо пролікувати хворобу на ранньому етапі, позитивний результат забезпечений. А от при пізньому виявленні, коли захворювання досягло третьої і тим більше четвертої стадії, необхідні величезні зусилля лікарів, самих хворих, їхніх рідних, чималі фінансові витрати. При цьому шансів на повне одужання, на жаль, дуже мало” – пише Володимир Шамрай та додає, що нині у Подільському регіональному центрі онкології є всі можливості для надання медичної допомоги онкохворим: від діагностики до реабілітації.
Водночас, лікар зазначає, що особливо велика й відповідальна роль сімейних лікарів та онкологів у районних лікарнях, втім існує брак кадрів в районах. “На Вінниччині взагалі немає онколога в Піщанському, Чернівецькому, Хмільницькому районі. Повноцінну ставку онколога мають тільки 14 лікарів, ще 10 онкологів обіймають свої посади за сумісництвом” – розповідає лікар.
Також, за словами Володимира Шамрая, онкологія – вже не “хвороба людей старшого віку”: рак помітно “молодшає”. Лікар радить вінничанам будь-якого віку не ігнорувати профілактичні обстеження й принаймні раз на рік організовувати “дні здоров’я” із регулярним оглядом у лікарів. “І не для того, щоб почути страшний діагноз, а перш за все переконатися, що ви «здорові», і бути спокійним” – додає Шамрай.
Головне фото – QUEPA.SO
Дякуємо!
Тепер редактори знають.