Невакциновані діти, за винятком тих, які мають медичні протипоказання до вакцинації, не зможуть відвідувати дитячі садочки та школи. У Вінницькій області таких близько 4%.
До початку нового навчального року залишилося декілька днів, тож тим, хто ще не відвідав з дитиною сімейного лікаря, варто поспішити, адже без наявності обов’язкових щеплень, передбачених Календарем, дітей не допустять до занять у школах і садочках.
Йдеться про вакцини від 10 інфекційних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та хіб-інфекції.
Вакцини, передбачені Календарем профілактичних щеплень, можна отримати безоплатно у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта.
Наразі на Вінниччині є близько 4% невакцинованих дітей. Про це повідомила Тетяна Бондаренко, начальниця відділу лікувально-профілактичної допомоги дітям Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА. У сюжеті “UA:Вінниця” вона зазначила, що серед цих дітей є й ті, хто має медичні протипоказання від щеплень, але їх небагато і в такому разі їм надають відповідну довідку.
В нас по області є близько 150 дітей, які мають довготривалі показання проти щеплень. Тобто вони не зможуть вакцинуватися рік, два, іноді п’ять і 10 років. Їх не багато. І є ще частина дітей, які мають протипоказання, але тимчасові… Безумовно ці дітки підуть в школу, і саме колективний імунітет захистить цих дітей… Саме для захисту цих дітей, всі навкруги мають бути вакциновані, – пояснила Тетяна Бондаренко.
Основною причиною, чому батьки відмовляються робити щеплення своїм дітям, Тетяна Бондаренко називає саме недовіру до вакцини. Але запевняє, що “вся вакцина, яка зараз є у закладах охорони здоров’я, має прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я” (гарантія якості найавторитетнішої організації у галузі охорони здоров’я у світі – авт).
Міністерство охорони здоров’я та Міністерство освіти і науки закликають батьків до 1 вересня зробити дітям усі необхідні за Національним календарем щеплення.
У сюжеті також йдеться, що у Вінниці за останні два тижні кількість охочих зробити щеплення збільшилася. Зі слів Валентини Рудик, лікарки кабінету щеплень, якщо раніше в день було до 50 відвідувачів, то зараз – понад півтори сотні.
Що ж до кількості невакцинованих дітей шкільного та дошкільного віку у Вінниці, то такі дані будуть відомі лише після першого тижня навчання. Втім Оксана Яценко, директорка Департаменту освіти Вінницької міської ради, розповіла, що станом на квітень 2019 року у Вінниці було 1413 дітей у садочках та 3020 дітей у школах (загалом 4433 дітей), які не мали жодного щеплення проти кору.
З її слів, з батьками тоді проводили бесіди, тож багато з них погодилися на вакцинацію. Крім того наприкінці минулого навчального року усім батькам повідомили, що у зв’язку з епідеміологічною ситуацією в Україні, без необхідних щеплень дітей не допустять до занять в наступному навчальному році.
Оскаржити рішення Міністерства охорони здоров’я та Міністерства освіти і науки України про обов’язкову вакцинацію дітей неможливо.
Що стосується дитячих садків чи шкіл, то у МОЗ вважають, що “це місця, де діти мають навчатися, розвиватися та рости, а не заражатися небезпечними хворобами”. Саме тому, згідно із законом, в Україні державні навчальні заклади можуть забороняти відвідування занять тим дітям, які не отримали необхідні щеплення за Календарем профілактичних щеплень (стаття 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”).
У Міністерстві освіти і науки також вважають, що “перебування нещеплених дітей в організованих колективах створює ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб”, і зазначають, що це “є загрозою для життя та здоров’я не лише учнів, а й членів їхніх сімей та працівників закладів освіти”. Тож батькам, які раніше зробили навіть фальшиві довідки про щеплення, повідомляють, що вони можуть безперешкодно та безоплатно вакцинувати дітей. Для цього потрібно просто звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра.
Зі слів Уляни Супрун, це нормальна світова практика.
Наприклад, в Італії батьки невакцинованих дітей ризикують бути оштрафовані на суму до 500 євро, якщо відправлятимуть своїх дітей до школи без необхідних щеплень. У Німеччині зараз пропонують штрафувати на 2,5 тисячі євро тих, хто не зробив щеплення, і не допускати до дитячих садків дітей, які не мають щеплення від кору. Це при тому, що хворих на кір в Італії та Німеччині значно менше, ніж в Україні. Але ми досі чуємо обурення “антивакцинаторів”, – зазначила очільниця МОЗ України.
Крім того, у травні 2019 року Верховний суд України ухвалив рішення на користь обов’язкової вакцинації та визнав, що заборона відвідувати дитячі садочки невакцинованим дітям законна.
Йдеться про справу, що розглядається в судах різних інстанцій ще з 2016 року: жінка, чию невакциновану дитину відмовилися приймати до садочку, заявила про порушення права свого сина на освіту, а робити щеплення відмовилася “через недовіру до вакцин”. Зрештою сім’я цю справу програла. У рішенні зокрема йшлося, що “вимога про обов`язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров`я, а також здоров`я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими, однак лише у тому випадку, коли таке втручання має об`єктивні підстави – тобто було виправданим“.
З повним текстом рішення, що є остаточним та не підлягає оскарженню, можна ознайомитися ТУТ.
Що робити батькам, які попри все відмовляються вакцинувати дітей?
Невакциновані діти не зможуть ходити в навчальні заклади, але за Конституцією всі мають право на освіту. Відтак батькам пропонують альтернативу – сімейну (або домашню) форму освіти.
Батьки мають піти до директора школи, де навчаються їхні діти, або по території обслуговування якої проживають, і написати відповідну заяву, – пояснила Оксана Яценко. – В такому разі за якість освіти дітей, які отримують її вдома, відповідають виключно батьки. Потім чотири рази на рік дитина має здавати підсумкове оцінювання: в школі складається комісія вчителів, складаються завдання, і якщо дитина отримує бали нижче середнього, вона повертається на навчання до загальноосвітньої школи.
Зазначимо, що цього року скористатися всіма видами індивідуальної форми навчання (домашньою освітою, екстернатом або педагогічним патронажем) можуть батьки абсолютно усіх школярів. Адже саме 20 серпня 2019 року набрали чинності затверджені наказом МОН зміни до Положення, яке регулюватиме кожну з цих форм. Зокрема передбачається гнучкіший спосіб навчання та можливість створити індивідуальну освітню траєкторію під потреби кожної окремої дитини. Детальніше про це ТУТ.
Відповідно до цих Змін, навчатися за сімейною (домашньою) формою освіти можуть всі учні, чиї батьки бажають і готові самостійно організовувати освітній процес в домашніх умовах. На сайті МОН України повідомили, що сумлінним батькам, які дійсно хочуть дати дітям кращу освіту, школа всіляко сприятиме для організації процесу навчання. Так, вони отримуватимуть консультації та допомогу вчителів, їм допоможуть скласти індивідуальний навчальний план дитини, нададуть підручники та рекомендації щодо подальшого навчання. Водночас, якщо за результатами оцінювання знання дитини не будуть відповідати рівню Держстандарту, у випадку поганих результатів педагогічна рада може:
- рекомендувати батькам перевести дитину на інституційну форму (для учнів 1-4 класів);
- своїм рішенням перевести учня на інституційну форму (для учнів 5-11 (12) класів).
Але що робитимуть у випадку поганих результатів у тих дітей, чиї батьки обрали домашню форму навчання через відмову вакцинуватися, і не погодяться зробити її потім, поки що не відомо. Оксана Яценко зазначила, що такого механізму наразі не має, та й прецедентів ще не було, адже ці зміни набрали чинності нещодавно. Водночас, зі слів очільниці Департаменту освіти ВМР, станом на сьогодні у Вінниці немає жодної заяви від батьків на домашню форму навчання.
Втім, у сюжеті “UA:Вінниця” повідомили, що саме за домашньою формою буде навчатися 14-річна хмільничанка Аня Гуменюк, яка цього року перейшла до 9 класу. Її мама Тетяна Гуменюк таке рішення пояснила тим, що “боїться ризикувати здоров’ям своїх дітей, роблячи щеплення”, адже на переконання жінки “вакцини не такі безпечні, як про них говорять”.
Зазначимо, що раніше у МОЗ спростували дев’ять найпоширеніших міфів про вакцинацію, зокрема – про те, що “побічні реакції від вакцини набагато шкідливіші, ніж самі хвороби”. Детальніше про це читайте ТУТ.
Міністерство охорони здоров’я України наполягає на обов’язковій вакцинації та відстоює прихильність до доказової медицини. Вакцинація українців є питанням національної безпеки. Адже щеплення – це єдиний дієвий спосіб захистити себе та своїх дітей від небезпечних хвороб.
– Немає раціональних підстав ризикувати своїм здоров’ям та здоров’ям своєї дитини та набувати імунітет “перехворівши”, коли маємо 100% забезпечення якісними та безоплатними вакцинами, – йдеться у повідомленні.
Фото – vezha.ua, moz.gov.ua, зі сторінки Уляни Супрун у Фейсбуці, із сюжету “UA:Вінниця”
Ілюстративне фото – clutch.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.