-
27 Лютого/ 18:46
Vinnytsia
Публікація27.02.1918:46
“Прозорі” школи: у Вінниці презентували Єдину систему відкритих бюджетів шкіл. ФОТО
Сьогодні у Вінниці презентували Єдину систему відкритих бюджетів шкіл (ЄСВБДШ), яку в тестовому режимі впроваджено у 20 школах міста. Щоб дізнатись про переваги та можливості, на презентацію Системи прийшли батьки учнів, а також голови батьківських комітетів та декілька активістів.
Як розповів Сергій Проценко, очільник ГО “Центр Поділля-Соціум” (є одним із організацій, що допомагають втілити проект), Єдина система відкритих бюджетів шкіл являє собою онлайн-платформу, де зосереджено звітність всіх шкіл, що підключилися до системи. Платформа доступна за цим посиланням.
Як розповіла директорка департаменту освіти Вінницької міської ради, Оксана Яценко, Вінниця є четвертим містом України, де впроваджують цей проект. Загалом серед 16,5 тисяч шкіл України – долучено поки що менше 400 закладів.
Після старту проекту у вересні, вже у жовтні з 36 вінницьких шкіл до платформи підключились десять шкіл, а станом на сьогодні – 20 (інші заклади – у процесі підготовки). Нині у цих закладах Система працює у пілотному варіанті, адже і батькам, і педагогам потрібен час, щоб навчитися нею користуватися та звикнути.
Систему впроваджено у школах № 8, 9, 10, 12, 31, 32, 11, 30, 29, 14, 33, 15, 36, 23, 21, 19, 16, 5, а також у Вінницькому технічному ліцеї та гімназії № 1.
Як розповіла Світлана Дмитрієва, координаторка проекту у Вінниці, в усіх вінницьких школах, і без впровадження Системи, на сайтах публікувалася звітність. Таким чином школи виконували вимоги статті 30 ч.2 та ч.3 нового Закону України “Про освіту”, який говорить про прозорість та відкритість навчальних закладів.
Втім, пошук тієї чи іншої звітності вимагав від батьків великих витрат часу та нервів, оскільки далеко не всі сайти були інтуїтивно зрозумілі. Тож пані Дмитрієва розповіла детальніше про Систему та її переваги.
За її словами, вперше, рік тому, систему впровадили у Херсоні, й вона вже має свої позитивні результати. Зручний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс дозволяє батькам не тільки переглядати інформацію про всі надходження до школи з бюджету та їх розподіл, а й самостійно, за допомогою онлайн-банкінгу зробити благодійний внесок (на спеціальний рахунок в Державній казначейській службі). І так – також переглянути, як саме були витрачені кошти.
Окрім того, Система передбачає не лише повну деталізацію усіх фінансових операцій з прикріпленням документів (чеки, акти прийому-передачі робіт, накладні тощо), а й можливість побачити, які потреби існують в школі, що очільник закладу хоче закупити чи зробити в школі та, відповідно, прокоментувати, наскільки це вважається за потрібне з точки зору батьків – залишити коментар чи поставити “оцінку” тій чи іншій пропозиції.
Таким чином платформа загалом відповідає вимогам Закону “Про доступ до публічної інформації”. Водночас зауважимо, що у Системі відсутня можливість перегляду потреб по класам, тому при публікації витрат/потреб/пропозицій окремо прописуватиметься, для яких класів збирають/витрачають/пропонують витратити кошти. Разом із тим, коли школа звітуватиме про витрачені кошти, то буде розписано, що наприклад, штори чи канцтовари були розподілені по наступним класам, а також підтверджуватиме це документально.
Також, щоб дати відповіді на всі питання, що хвилювали батьків, на скайп-зв’язок із Херсона вийшов автор ідеї та головний її розробник Андрій Жнивін. Батьки зокрема турбувалися через те, що не всі володіють потрібними навичками для користування комп’ютером чи інтернетом загалом, щоб переглядати звітність закладу. Іншою проблемою називали те, що дехто з батьків елементарно не мають банківських карток, з яких могли б здійснювати благодійні внески й у такому випадку може знову мати місце корупція.
На це Жнивін зазначив, що така проблема справді досі існує, тому батькам потрібно завчасно узгодити між собою та, можливо, назначити відповідального за збір та звітування таких коштів, або ж сподіватися на те, що батьки зможуть здобути потрібні навички чи оформити картки відповідно.
Також батьки озвучили можливі проблеми через те, що “мер міста заборонив збирати гроші в школах”, на що Світлана Дмитрієва відповіла, що така заборона стосується “зовнішніх” робіт (коридори, спортзали тощо), але не стосується “внутрішніх” потреб того чи іншого класу.
На думку експертів, Єдина система є передусім інструментом для комунікації батьків та керівництва школи, що здатна полегшити процес контролю всіх фінансових операцій навчального закладу, попередити випадки нераціонального використання коштів та забезпечити можливість батькам надавати оцінку та впливати на те, чим буде оснащено школу чи зокрема клас у найближчому майбутньому.
Реалізація проекту відбувається за підтримки Департаменту освіти Вінницької міської ради, ГО “Центр Поділля-соціум”, Благодійного фонду “Об’єднання” та Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.