Публікації за датами

  • 14 Червня/ 15:09
    Головне на Vежі

    Публікація14.06.1815:09

    Автор:Сергій Стриж

    «Проклятий» замок-палац Ксідо у Хмільнику вирішили реставрувати. ВІДЕО

У Хмільнику Вінницької області вирішили негайно узятися за порятунок унікальної пам’ятки архітектури початку 20 століття – палацу Ксідо.

Рішення про це ухвалила міська рада курортного містечка. Сьогодні відбувається пошук інвестора, який би узявся за реставрацію цієї незвичайної архітектурної композиції, збудованої у 1911-1915 рр.. На реконструкцію палацу необхідно кілька десятків мільйонів гривень. У міському бюджеті їх немає.

Питання про ремонт палацу Ксідо, що у курортному Хмільнику Вінниччини, піднімається уже не перший рік. Ще 2015 тут була проведена Всеукраїнська конференція «Хмільницький палац Ксідо – перлина архітектури України», в ході якої історики, архітектори, дослідники з усієї держави обговорювали долю цієї 100-річної архітектурної пам’ятки. Активісти і науковці прагнули привернути увагу широких кіл громадськості до справи порятунку палацу Ксідо, бо даний архітектурний об’єкт нині стоїть занедбаний, руйнується і потребує невідкладних ремонтно-реставраційних робіт.

За умови дбайливого порятунку палац Ксідо ще не один рік зможе слугувати громаді та бути привабливим для гостей курорту.

Для Хмільника неоготичний замок є справжньою окрасою і вражає свою незвичністю і незвичайністю. Його автор, академік І. А. Фомін, сміливо поєднав в архітектурі палацу кілька різних стилів, створивши один з найоригінальніших замків, розташованих в Україні.

При огляді палацу Ксідо з різних боків важко повірити, що це один і той самий будинок. Так, з боку річки Південний Буг відкривається панорама ренесансного замку з баштами у кутках, що нагадує фортецю, і Будинок Уряду у Києві. Фортифікаційні елементи споруди додають замку духу середньовіччя. Поруч розташувалася кріпосна фортифікаційна вежа литовської доби, що має восьмигранну форму. У 1594 році, коли Хмільником володіли турки, вежа використовувалась як мінарет. Доповнює архітектурний комплекс «венеціанський» кам’яний міст через Південний Буг.

Парадний фасад палацу розповідає, що тут знаходиться ошатний маєток чи резиденція. Бо схожий він на Білий дім у Вашингтоні: його головний вхід прикрашено величними колонами в стилі класицизму.

Розміщено архітектурне диво на Замковій горі, на місці старовинної литовської фортеці XVI століття, над мальовничим берегом Бугу. Із замку відкривається дивовижний краєвид і можна побачити майже усе місто. Довгий час він служив головним туристичним центром Хмільника.

А за часів СРСР, у стінах палацу Ксідо працювала агрономічна, а потім електротехнічна школи, розміщувалися склади, млин і навіть управління НКВС. Останніх 50 років замок використовувався як міський готель. У 1976 році краєзнавцем-ентузіастом на громадських засадах у вежі палацу було відкрито історичний музей.

Свою назву замок-палац отримав на честь його власника – графа Ксідо, грека за походженням, російського офіцера, дворянина, якому, за іронією долі, ніколи так і не довелось жити у своєму володінні. Місцеві мешканці переконані, що то була кара Божа графу за те, що він закрив тут православний храм.

Свій капітал Костянтин Ксідо здобув, одружившись на вже немолодій, глухонімій графині Катерині Левашовій, яка мала за собою багате придане. За це граф віддячив їй непохитним шлюбом на довгі роки, а на кошти, отримані після весілля, збудував свій замок.

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Сергій Стриж
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть
Ctrl+Enter

Дякуємо!

Тепер редактори знають.