Реклама
Ультразвукове дослідження – один з найвпізнаваніших методів обстеження. Цей метод може стати в пригоді з діагностикою сотень хвороб в різних частинах тіла – від суглобів до серця.
Про те, яка історія розвитку ультразвукових досліджень, які їхні переваги, чи є протипокази для такого виду обстеження та як відбувається процедура УЗД, ми поговорили з Мальвіною Василівною Шевчук, лікаркою УЗД клініки “Нейромед” з шестирічним стажем, яка виконує майже повний спектр ультразвукової діагностики.
VежА: Мальвіна Василівна, зараз ультразвукова діагностика – це знайома всім процедура. Однак чи можете розповісти, як цей метод дослідження з’явився та як еволюціонував до теперішнього стану розвитку?
Роботи з дослідження ультразвуку почались ще у XVIII столітті. Ультразвук в природі відкрив італійський вчений, Ладзаро Спалланцані, який виявив, що кажани можуть орієнтуватися в просторі за допомогою сприйняття ультразвукових променів, які відбиваються від навколишнього середовища. Вухо кажанів сприймає ці промені, що дає можливість цим тваринам орієнтуватись в повній темряві.
Згодом, у 1877 році відкрили ефект п’єзоелектричності, що стало основою сучасних датчиків, які використовуються у пристроях УЗД.
Що ж до діагностики людини за допомогою ультразвуку, то це вперше відбулось орієнтовно в 1942 році і використав його невролог Карл Дусік. Він налаштував два великі датчики навколо голови свого пацієнта. Через неї він пропускав ультразвукові хвилі та намагався виявити пухлину головного мозку.
До цього часу від сканерів отримували тільки зображення у вигляді графіків, розрахунки яких проводив лікар. А вже перший прототип УЗД апарату зі звичним сірошкальним зображенням отримали в університеті Колорадо в 1949-1951 роках.
З часом техніка розвивалась, додавались нові функції – тож зараз ми вже, зокрема, можемо обстежити й інші частини тіла. При цьому, з часом ці прилади стають все меншими й меншими – наразі є настільки портативні апарати УЗД, що вони можуть підключатись до мобільного телефону. Тож фахівці, зокрема, й “Нейромед”, можуть ефективно використовувати портативні УЗД апарати за необхідності.
VежА: А як співвідноситься ультразвукова діагностика з іншими методами дослідження? Яка її специфіка застосування?
По-перше, не всі знають, що за допомогою ультразвуку можна обстежити майже увесь організм. Наприклад, в “Нейромед” можна дослідити органи черевної порожнини – визначити структурні зміни печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, нирок, сечового міхура. А також дослідити судини шиї та голови, серце, легені, а також нерви, вени та артерії верхніх та нижніх кінцівок, молочні та щитоподібну залози, м’які тканини та лімфатичні вузли тощо.
А у світі зараз також є розробки над обстеженням хребта за допомогою УЗД.
При цьому таке дослідження можна доповнити іншими дослідженнями. Наприклад, в нашому центрі можна здійснити повну нейровізуалізацію головного та спинного мозку завдяки МРТ чи доповнити нейровізуалізацію периферійної нервової системи за допомогою електронейроміографії та УЗД. Або при дослідженні, наприклад, суглобів кінцівок ми направляємо пацієнта до фахівця-ревматолога для подальших консультацій, а при виявленні змін із судинами голови та шиї – до невролога. Це ж стосується й взаємодії з іншими фахівцями при інших дослідженнях.
Крім того, зазначу, що “Нейромед” має значний досвід в обстеженні нервів – від нервових стовбурів плечового сплетіння до нервових стовбурів рук і ніг. І багато військових з дотичними до цієї сфери проблемами обстежуються саме у спеціалістів “Нейромед”.
VежА: А які переваги УЗД над альтернативними методами?
Головна перевага – безпечність, адже при цьому дослідження немає жодного випромінення. УЗД – це ультразвукові хвилі, які не сприймаються організмом негативно, а проводяться через тканини і відбиваються до датчика. Результат виводиться на екран.
Тож таке обстеження можна здійснювати, до прикладу, кілька разів на місяць, а за потреби – кілька разів протягом дня. Крім того, УЗД чудово підходить для обстеження вагітних, дітей від народження, людей з імунодефіцитом.
Крім того, це доступний метод дослідження – він не є дороговартісним.
Ще однією перевагою є оперативність. Адже це швидке обстеження, яке здійснюється від 15 до 30 хвилин. Крім того, результати виводяться в реальному часі – не потрібно очікувати день, два чи більше для отримання результатів.
Також не потрібна підготовка – за виключенням хіба органів черевної порожнини, де не можна вживати їжу, обстеження здійснюється натще.
При цьому обстеження є комфортним, зокрема, й через контактування лікаря та пацієнта. Це зменшує можливі хвилювання, адже фахівець поряд і спілкується з пацієнтом.
VежА: А чи є якісь протипокази для ультразвукового дослідження?
Протипоказів немає. Єдине, якщо в людини на тілі рани і контакт приладу зі шкірою там буде болючим, ми маємо перенести обстеження. Однак загалом дослідження не несе жодного негативного впливу на організм.
В плані підготовки – при обстеженні органів черевної порожнини варто приходити натще (якщо прийом у першій половині дня) чи через 4-6 годин після прийому їжі (якщо у другій половині дня).
Також рекомендовано за три дні до обстеження обмежити, або виключити продукти, які викликають газоутворення (сирі овочі та фрукти, бобові, здобу, молочні продукти, міцну каву та соки, газовані напої).
А при дослідженні сечовидільної системи навпаки – сечовий міхур має бути наповненим. Тобто людина має або не спорожнювати сечовий міхур протягом трьох годин, або випити пів літра рідини за годину – аби ми мали гарне зображення стінок та інших частин сечового міхура.
VежА: Чи були у вашій практиці випадки, коли УЗД фактично рятувало життя чи здоров’я пацієнта? Розкажете про найцікавіші?
Так, звісно такі випадки були – їх безліч.
Наприклад, нещодавно до нас була направлена пацієнтка з болями в ліктьовому суглобі. Вона спершу лікувалась в районі, в травматолога, однак безуспішно. Тому зрештою звернулась до одного з наших неврологів, який вже направив її до нас.
При її огляді ми знайшли рідинне утворення в області ліктьового відростка, неоднорідної структури – з рідинними та тканинним компонентами із інтенсивним кровопостачанням. Ми запідозрили новоутворення і запальний процес в ліктьовому суглобі. Після додаткового дослідження МРТ в пацієнтки виявили кісткову пухлину, тож наразі вона лікується в онкологів. Якби пацієнтка пройшла обстеження раніше – лікування почалось би ще раніше.
Ще один яскравий приклад був, коли пацієнтка страждала від задишки та кашлю. Пульмонолог запідозрив запальний процес і відправив її до нас на ультразвукове дослідження легень. Однак її легені не були запалені. Натомість, одна з її легень була компресована вгору, а поряд було напіврідинне утворення неоднорідної структури з ознаками перистальтики.
Після додаткового обстеження було виявлено величезну грижу стравохідного отвору діафрагми, внаслідок якої шлунок був повністю переміщений з черевної порожнини в грудну. Пацієнтку успішно прооперували, тож її наразі вже нічого не турбує.
VежА: Як відбувається обстеження в “Нейромед”?
Людина записується на обстеження на зручний для себе час. Під час процедури пацієнт лягає на кушетку, звільняє від одягу частину тіла, яку досліджують. Після цього туди наноситься гель, який є абсолютно нейтральним та нешкідливим для тіла і пацієнта. Далі починається обстеження апаратом УЗД – без будь-якої інвазивності. Якщо ми на екрані бачимо якісь зміни в організмі, яких не має бути, ми їх друкуємо на папері та вносимо в протокол. Заключення видається пацієнту протягом 5 хвилин.
Взагалі в “Нейромеді” у всіх локаціях сучасні апарати, які дають високоточні результати УЗД. Однак нашою “родзинкою” є те, що ми, як лікарі, не тільки якісно працюємо з пристроями ультразвукової діагностики, але й, як я згадувала, співпрацюємо командно з нашими “вузькими” спеціалістами – неврологами, кардіологами, нейрохірургами, ревматологами, ендокринологами та іншими.
УЗД є прекрасним вибором для профілактики деяких захворювань. Адже, на мою думку, краще витратити годину часу на профілактичні обстеження, ніж потім в рази довше лікуватись. Тож УЗД може зекономити гроші або навіть врятувати життя.
Записатись на УЗД в “Нейромед” можна, звернувшись за номерами: (068) 293-18-81, (063) 306-47-13.
Адреси центрів мережі:
– вул. Київська, 16А (новий заклад в бізнес-центрі “Тетріс”);
– вул. Пирогова, 109 (територія ВОПНЛ ім. Ющенка);
– вул. Хмельницьке шосе, 92 (територія Центральної районної лікарні);
– вул. Магістратська, 20;
– вул. Хмельницьке шосе, 84 (Подільський регіональний центр онкології);
– вул. Пирогова, 46 (ВОКЛ ім. М.І.Пирогова).
Фото Євгена Симоненка
Дякуємо!
Тепер редактори знають.