Про проблеми ВПО та способи їх вирішення: як у Вінниці відбувається дводенний “Хакатон ідей”. ФОТО

21:34
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

Сьогодні, 8 грудня, у Вінниці стартував дводенний “Хакатон ідей” для релокованих та місцевих організацій в рамках проєкту антикризового хабу “ПЛІЧ-О-ПЛІЧ”. Протягом 8-9 грудня учасники можуть напрацювати ідеї власних проєктів, які б могли допомогти інтеграції вимушено переміщених осіб у Вінницькій громаді та, в певному сенсі, регіоні загалом. Крім того, на початку “Хакатону” було озвучено перелік проблем, з якими стикаються переселенці у Вінниці, та можливі способи їхнього вирішення, що, своєю чергою, може дати поштовх для нових проєктів для допомоги ВПО. 

Проєкт “ПЛІЧ-О-ПЛІЧ” організовано громадською організацією “Мистецьке об’єднання “ПЛАЙ” у рамках програми “Створення антикризових хабів для ОГС”, що впроваджується ІСАР Єднання за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Загалом, за словами очільниці “Мистецького об’єднання” та антикризового хабу у Вінниці Олександри Венславовської, на “Хакатон” зареєструвалися близько 20 учасників. Сам же захід – останній в проєкті “ПЛІЧ-О-ПЛІЧ”. Втім, за словами Олександри, наразі з боку фонду “Єднання” триває дослідження актуальності таких хабів, за результатами якого можливе продовження проєкту. Навіть же, якщо проєкт не буде продовжено, “ПЛАЙ” та культурний простір “ПІЧ” надалі допомагатимуть в міру своїх можливостей організаціям, що стали учасницями антикризового хабу.

– На “Хакатоні” представлені як організації, представники яких брали участь в наших заходах протягом усього проєкту, так і нові організації. Представники не тільки релокованих, а й вінницьких організацій. Ми провели брейншторм проблем і побачили, що є ще додатково багато ідей, які можна втілювати в життя. Тобто, учасники прийшли зі своїми ідеями проєктів і протягом двох днів вони працюватимуть над своїми ідеями, транслюватимуть їх в проєкт. Але зараз ми побачили, що ще є набагато більше ідей, які можна втілювати в життя. Тому, я думаю, це такий хороший інструмент для того, щоб справді одне одного почути, особливо, якщо є серед учасників люди, які щодня стикаються з такими проблемами: базовими, культурними, інформаційними. І цей “Хакатон” якраз для того створений, аби ми перезнайомились, одне одному допомогли і нагенерували якісь нові ідеї проєктів, які потім можна буде реалізовувати тут у Вінниці.

Проєкт “ПЛІЧ-О-ПЛІЧ” закінчується, але зараз є така потенційна можливість його продовжити. Фонд проводить зараз аналіз того, наскільки ефективні антикризові хаби, що вони дали переселенцям в тих містах, де вони були реалізовані. З іншого боку, навіть якщо проєкт не буде подовжений, то “ПІЧ” залишається простором, де можна працювати, адже зараз є проблеми з електрикою, з інтернетом тощо. “ПІЧ” залишається тим коворкінгом, куди можна приходити. Також ми можемо допомогти з якимось консультуванням, інформуванням, пошуком необхідних контактів. Але, насправді, те що я бачу – організації, навіть ті дві, які народилися в рамках проєкту, дуже активні та самостійні. Також дуже важливий момент, і сьогодні це було проговорено – нам потрібні саме інтеграційні зустрічі як культурного, так і інформаційного, освітнього плану, – каже активістка.

Так, серед організацій, які долучились до “Хакатону”, зокрема, були: ГО “Ми з Харкова”, мета якої – об’єднати харків’ян у Вінниці та допомогти їм отримати гуманітарну, медичну та інформаційну допомогу. Засновниці організації позиціонують її як аналог хабу “ЯМаріуполь”;

Творче об’єднання “ШУМ”, ідея якого – створення простору для арт-терапії, музичних занять для дітей та дорослих;

БФ “Мости”, мета якого – неформальна освіта для ВПО як в онлайн, так і в офлайн-режимі. В засновниці фонду, Анастасії Стоєвої з Харкова, виникла ідея створення такої організації, коли вона взяла участь в проєкті “ПЛІЧ-О-ПЛІЧ” та почала відвідувати освітні й культурні події проєкту.

Також переселенка з Херсону Тетяна прагне реалізувати ідею простору для розвитку мам-переселенок з дітьми.

Також одна з учасниць, Світлана, озвучила ідею створення тематичного “Музею хліба”, такого собі музею-кав’ярні/пекарні, де відбувалися б також, зокрема, тематичні майстер-класи. Сама активістка – кандидатка історичних наук, яка раніше займалась темою українського обрядового хліба та зібрала понад сто його видів, авторка збірки “Хліб до свят та на пошану”.

Крім того, були озвучені низка ідей різноманітних культурних, інформаційних та розважальних ініціатив, які б допомогти новим мешканцям міста інтегруватися в соціальне життя Вінниці. Протягом двох днів організації співпрацюватимуть із запрошеними менторами та експертами, щоб розвинути свої ідеї в реальні проєкти. Завтра, 9 грудня, ввечері на базі культурного простору “ПІЧ” буде підсумковий пітчинг проєктів та буде обрано переможця.

“Брейншторм” проблем та способи вирішення

Перед початком сесій та роботи над своїми ідеями організатори “Хакатону” провели з учасниками “брейншторм” (“мозковий штурм” – авт.) з пошуку та висвітлення проблем ВПО у Вінниці. Як розповіла одна з менторок антикризового хабу “ПЛІЧ-О-ПЛІЧ” Аліна Бочарнікова, наприкінці літа в низці міст України українські та французькі фахівці проведели дослідження щодо проблем вимушено переміщених осіб. Базуючись на результатах дослідження, в антикризовому хабі виділили також низку груп: базові проблеми (житло, харчування, одяг), сервісні, культурні, проблеми медицини та освіти – та запропонували учасникам й учасницям “Хакатону” зібрати їх. Спочатку йшлося лише про перелік проблем, а не їх вирішення.

 

 

Так, одна з учасниць, Олена Вертосенко, засновниця вищезгаданої ГО “Ми з Харкова”, зазначила, що після внутрішнього опитування серед переселенців-харків’ян було вже виділено 41 позицію. Значна частина з них базового, матеріального характеру.

Так, чимало ВПО, які винаймають житло у Вінниці чи області, зіткнулись з проблемою відсутності посуду чи спального приладдя (подушок та ковдр) в орендованих квартирах. Також люди скаржаться на недостатню поінформованість населення. Тих сервісів, які є, каже активістка, недостатньо для ознайомлення людей з можливістю отримання допомоги чи анонсами майбутніх освітніх або культурних подій різного характеру.

Відтак (забігаючи наперед), учасники зазначили, що необхідно створення такого собі довідника, який би хтось регулярно оновлював.

Ще одна проблема, з якими зіткнулись ВПО – неможливість влаштувати свою дитину до дитячого садочка. Так, зазначили учасниці “Хакатону”, без довідки з місця роботи дитину брати до ДНЗ не хочуть.

Також, як зазначила сімейна лікарка з Харкова Олена, одна зі співзасновниць ГО “Ми з Харкова”, чимало переселенців скаржаться на проблеми з отриманням медичної допомоги. Суть проблеми полягає у відсутності декларацій з сімейним лікарем на новому місці, а далеко не у всіх лікарнях поблизу того місця, де ВПО оселилась, є вільні сімейні лікарі. Отримати ж допомогу без декларації буває дещо проблематично.

Психологиня Галина відзначила також негативний морально-психологічний стан ВПО. Відтак, це питання можна було б вирішити збільшенням кількості різноманітних активностей для переселенців, під час яких вони б могли отримати трохи позитивних емоцій.

Ще одна проблема: відсутність реєстру виданої та отриманої гуманітарної допомоги. Як наслідок, деякі люди отримали її забагато, в той час як інші не отримали жодного разу.

Також учасники відзначили відсутність налагодженої комунікації між переселенцями та місцевими. Окрема проблема – працевлаштування ВПО. Нерідко, кажуть учасники, роботодавці не хочуть брати переселенців на роботу через те, що “вони тут тимчасово”.

Щодо рішень, то їхній пошук розпочався відразу після визначення проблем. Йшлося, щоправда, не про реалістичність рішень, а просто про можливі способи вирішення тої чи іншої проблеми.

Зокрема, учасники та учасниці пропонували: створення додаткових садочків чи груп для дітей ВПО або розширення існуючих; профорієнтаційні курси для ВПО; створення реєстру видачі гуманітарної допомоги; створення “груп для самодопомоги” окремо для підлітків, дорослих та дітей, а також для тих, хто зазнав втрат або певної психологічної травми тощо. І, як вже зазначалося вище – створення довідника. В ідеалі – в паперовому та онлайн-форматі. Зрештою, йшлося про сам факт рішень, а не про їх реалістичність.

Невеличкий висновок

Загалом, початок “Хакатону” був досить жвавим на ідеї та визначення проблем. Хотілося б вірити, що завдяки двом дням інтенсивного напрацювання якийсь з проєктів надалі буде реалізовано та він почне допомагати ВПО з розв’язанням їхніх проблем у Вінниці.

З повною програмою дводенного “Хакатону ідей” можна ознайомитися ТУТ.

 

Фото – автора

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.