«Працюємо на 95% потужності»: головний патрульний Вінниці про перший рік роботи «копів». ІНФОГРАФІКА

20:14
Автор: admin
Become a Patron!

Попри те, що 22 лютого для вінницьких патрульних – святковий день – брифінг про результати першого року служби нової поліції у Вінниці починається по-діловому.

Я зараз вам коротко розповім, чого нам вдалося досягти за ці 365 днів від моменту початку нашої роботи, а потім матимемо півгодини для запитань”, – українською звертається до журналістів 25-річний керівник “копів”, кримський татарин Редван Усеінов.

Полісмен відразу починає із загальної статистики: за рік на лінію 102 надійшло 104311 звернень від вінничан, по яких було призначено 69 840 завдань. У середньому на добу патрульні отримують 200 дзвінків та звернень, у вихідні дні – на порядок більше.

Середній час прибуття патрульних на виклик з моменту отримання завдання на планшет – 9 хвилин 32 секунди. Протягом року було складено 22549 адмінматеріалів, з них 5369 у сфері публічної безпеки, 17180 – за порушення ПДР. Загалом винесено 19054 постанови, у бюджет сплачено штрафів на суму 3 708 443 гривень.

Український Редван

Ще рік тому Редван абсолютно не міг спілкуватися державною мовою: проживши все життя у Криму, він вчився в російській школі, а в колі його спілкування україномовних не було взагалі. Одна лише за рік, попри величезні навантаження, пов’язані з роботою начальника “патрульки”, Редван Усеінов навчився розмовляти солов’їною значно краще, ніж багато “питомих українців”.

Один рік на варті міста: як працюють вінницькі патрульні. Частина перша – ДЕНЬ

  • “Мені тоді один депутат зробив зауваження… Ви знаєте, я виріс, де виріс. Там взагалі не було української, я її ніколи толком не чув навіть. Але я розумію – це мій обов’язок”.

Редван Усеінов виїхав з Криму, щойно розпочалась анексія, і жодного разу туди не повертався, попри те, що там лишилися його батьки. За ці 365 днів почав слухати українську музику та читати українську літературу.

  • “Подобається “Скрябін”, “Океан Ельзи”. Першою українською книжкою став “Кобзар” Шевченка, хочу ще прочитати Біблію українською – хоч я мусульманин, мені це цікаво”, – розповідає свою історію вивчення мови головний вінницький “коп”. І додає: “Нехай тепер той депутат ще раз запитає у мене про мову”.

Найпитуще місто України

Особливо акцентують увагу поліцейські на п’яних за кермом: за рік служби вони склали 1772 протоколи за керування в нетверезому вигляді. Окрім того, за розпивання алкоголю в громадських місцях складено 2918 протоколів, за паління – 1102.

Вінницьких патрульних за весь час жодного разу не впіймали на хабарі

  • “Ви знаєте, хоч найбільш “п’яним” містом вважаються Чернівці, Вінниця минулого року здобула “пальму першості” в Україні за кількістю упійманих п’яних водіїв, якщо не брати до уваги міст-мільйонників. Дуже багато п’ють”, – констатує Усеінов.

Полісмени бідкаються, що штраф у понад 10 тисяч гривень для вінницьких автовласників – не проблема. “Є водії, на яких ми протягом року за 130-ою статтею склали 10 (!) протоколів. А він і далі п’є за кермом”. Найбільше патрульних обурює, що потім багато горе-водіїв “відмазуються” в судах: таких – близько 10%  від усіх, спійманих “на гарячому”.

  • “Це просто плювок на всю нашу роботу”, – каже командир.

По-совісті чи по-закону?

  • “Я своїм підлеглим завжди кажу: ви працюйте на 99% по закону, і на 1% – по совісті”, – інтригує командир, і відразу продовжує. “1% – це на випадок недосконалості нашого законодавства. Наприклад: їде снігоприбиральна техніка по тротуару, прибирає сніг. Чи має вона право за ПДР? Ні, не має, Чи будемо ми за це штрафувати? Звісно ж, не будемо”, – розтлумачує такий підхід Редван.

  • “Або ж якщо Новорічна ніч: за законом після 22:00 шуміти не можна. Але існують певні традиції, ми не будемо об одинадцятій 31 грудня ходити по квартирах і всіх штрафувати. І таких випадків багато”.

На цьому місці згадали й за інших автомобілістів, які паркують свої авто на тротуарах або на одній зі смуг руху. Як виявилося – тут також проблеми із законами.

  • “Ми не можемо скласти постанову на авто, тільки на водія”, – говорять патрульні.

На вигук із зали, а чи не могли б вони методично штрафувати усіх, хто паркується, приміром, на Соборній, керівник патрульних відповів, що в такому разі час прибуття поліції на виклик обраховувався би не хвилинами, а годинами.

  • “Ми сподіваємося, що роботу по паркуванню візьме на себе муніципальна поліція”, – каже Редван.

Про “пріуси” та хайвей-патруль

В автопарку вінницьких патрульних – 30 гібридних Toyota Prius, наданих українській поліції згідно з Кіотським протоколом, однак не всі вони їздять.

  • “Я знав, що буде таке запитання”, – каже Усеінов. “Дійсно, два авто не виїжджають – вони були пошкоджені ще на початку нашого становлення, ми це не приховуємо. Але всі інші – задіяні в патрулюванні і не лише Вінниці”.

“Копи” демонструють статистику: щодня на вулиці міста виїжджає 15 автопатрулів, решта “пріусів” можуть бути задіяні в інших містах.

  • “Наприклад зараз два екіпажі перебувають у Києві, в суботу ще два поїдуть в Дніпро. Влітку ми допомагали колегам в Одесі, в Умані, восени їздили в зону АТО: Краматорськ, Слов’янськ, Лисичанськ, Сіверодонецьк”, – розповідає начальник патрульної поліції.

Окрім того, ще один патруль працює на окружній.

  • “Це була моя ініціатива – зробити такий хайвей-патруль на ділянці від гніванського шосе по всій окружній і до немирівського шосе – це 32 кілометри. Ми так вирішили, бо в нас дуже багато ДТП з потерпілими на окружній, ця дорога фактично була безконтрольна”.

Як стверджує Редван, наразі кількість ДТП там зменшилася.

Служба – службою, а святкувати треба

В день брифінгу, тобто власне в “канонічну” річницю від запуску “патрульки” у Вінниці, поліцейські не планували гучних святкувань.

  • “Ми сьогодні вранці лише поласували кексами з логотипами нової поліції, з’їли їх з чаєм”, – каже Усеінов. Офіційне ж відзначення дати має відбутися вже цієї пятниці, 24 лютого у “Плеяді”.

  • Я думаю, наші співробітники заслуговують свята. Я не хочу сказати, що ми найкращі в Україні, але серед кращих – це однозначно і про це свідчать цифри. Зараз рівень довіри до вінницької патрульної поліції згідно з останнім соцдослідженням становить 55% проти 3-5% до нашої появи у Вінниці. Ми ще налагоджуємо свою роботу і працюємо, на мою думку, на 95% потужності. Мамо прагнути 100%”, – підсумовує Редван Усеінов.
Інфографіка Віталія Мельника, фото Андрія Завертаного