Сьогодні, 20 січня, кілька десятків представників Вінницької центральної районної лікарні, а також представники сільських громад вийшли на протест проти переходу Вінницької центральної районної лікарні на баланс міста.
Попри анонси напередодні, нібито медики мають намір заблокувати рух на розі вулиць Писарєва та Хмельницького шосе, до таких радикальних кроків протестувальники сьогодні вирішили не вдаватися. Метою акції стала публічна демонстрація позиції медиків перед стінами районної ради.
Окрім лікарів та представників сіл, мешканців яких наразі обслуговує лікарня, на мітингу був присутній і сам головний лікар установи Олександр Кривов’яз. На його думку, через передбачений законом перехід на баланс міста лікарні, її можуть ліквідувати.
– Жодна реформа з медицини не була направлена на збільшення медичної галузі. Лише на Вінниччині в межах реформи було скорочено 40 дільничних номерних лікарень! Нам не говорять, в якому ми будемо статусі. Що буде з людьми, які працюють в лікарні? – бідкається головний лікар.
З його слів, у зв’язку з переходом лікарні на баланс міста, лікарня може втратити окремі свої відділення. “У місті три пологових будинки, а в нас – пологове відділення. Чи є в ньому потреба для міста?”. За словами Кривовяза, у нього наразі не було предметної зустрічі з цього питання з представниками профільного департаменту ВМР. Така зустріч запланована о 15:00 сьогодні, в якій мають взяти участь і працівники лікарні.
Прикметно, що участь в акції протесту взяли представники і однієї з політичних сил, які прийшли на протест з партійними прапорами.
Що говорять у міській раді
У коментарі Vежі з приводу ситуації директор Департаменту Олександр Шиш повідомив, що скорочень працівників лікарні у зв’язку зі зміною балансоутримувача не планується.
– Я можу сказати лише одне – на сьогоднішній день сесійних рішень щодо цієї передачі якби немає. Є тільки проект рішення про надання згоди на прийняття і проект рішення про передачу. Відбувається це в рамках реформи адміністративно-територіального устрою України. Тобто цей процес відбувається по всій країні. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів, у Вінницькій області сформовано 63 потужні громади й створено 6 нових районів. Є законодавча база для того, щоб передати об’єкти спільної комунальної власності бувших районів у територіальну власність громад. Ви розумієте, що цей процес – продовження адміністративно-територіальної реформи, який стартував у 2015 році. Тому тут це (передача лікарні – ред.) не місцева ініціатива, це рух на рівні держави.
Райони відповідно до бюджетного кодексу не можуть утримувати заклади спільної комунальної власності, як то школи, садочки, бібліотеки, лікарні, центри первинної медико-санітарної допомоги. Цілком логічно те, що по територіальному принципу на території якої громади розташовано той чи інший заклад – тій районна рада й передає. Якщо вже громада не спроможна утримувати той чи інший заклад, вона каже, що “я не можу це утримувати” й тоді вже розглядається питання, кому передати. Тому на сьогоднішній день, вибачте, це відбувається адміністративно-територіальна реформа України.
Працівники згідно трудового законодавства були повідомленні про скорочення? Наскільки мені відомо – ні.
Вежа: Тоді працівники можуть не перейматися про це? Принаймні поки що?
– Ви ж маєте доступ до ресурсів, які модерує Міністерство розвитку громад і територій. На сайті Мінрегіону розміщені інформаційні матеріали, методичні рекомендації. Що стосується охорони здоров’я, то є відповідні рекомендації Міністерства розвитку територій і громад щодо передачі районних лікарень і районних центрів (первинної медико-санітарної допомоги – ред.). Передаються вони так, як є, від одного власника іншому власнику. Далі по затверджених рекомендаціях здійснюються зміни до Статуту, вносяться зміни в інформацію щодо ліцензії (в даному випадку на медичну практику), оновлюється інформація на сайті НСЗУ. Існуючі договори Національної служби здоров’я з цим закладом не розриваються і не переукладаються. Лише вносяться зміни щодо власника і продовжується фінансування.
Крім того у мерії наголосили, що у випадку передачі лікарні на баланс міста, працівники медустанови почнуть отримувати відповідні муніципальні надбавки, а також забезпечуватимуться технікою, лікарськими засобами, засобами індивідуального заходу для лікарів та пацієнтів з міського бюджету.
Про результати зустрічі представників районної, міської влади та ініціативної групи районної лікарні Vежа повідомить, щойно про такі результати стане відомо.
Фото Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.