-
04 Листопада/ 20:26
Vinnytsia
Публікація04.11.1920:26
“Потім вони доберуться до нас”: Вінниця приєдналася до всесвітньої акції пам’яті Катерини Гандзюк. ФОТОРЕПОРТАЖ
“Давайте триматися купи і горнутися одне одного. Бо спочатку вони розберуться з лівими руками правих, потім з правими руками мусорів, а далі доберуться і до нас – обичних пиз*ливих граждан”.
Ці слова Катерини Гандзюк, написані у притаманній їй, жорсткій та саркастичній манері, сьогодні активісти по всьому світу виносять на плакати як один із останніх заповітів Гандзюк перед смертю.
Рівно рік тому херсонська активістка Катерина Гандзюк загинула, перед тим кілька місяців перебуваючи в муках після замаху на неї. Вбивство Гандзюк, а за тим – ганебний початок розслідування цього злочину – стало символічним для всієї країни. А передусім – для громадських активістів, котрі як і колись, лишаються беззахисними мішенями для злочинців-високопосадовців по всій Україні.
Сьогодні на акції “Рік без Каті” вийшли люди у трьох десятках українських міст, а також по всій планеті: у Франції, Австрії, Канаді, Ізраїлі, США, Великій Британії, Німеччині, Чехії, Естонії, Італіїї… Всесвітня акція була організована друзями Катерини. Саме вони спільно з журналістами, з першого дня після нападу на активістку, змушували українську владу здійснювати справедливе розслідування злочину, вказуючи на зловживання правоохоронців під час розслідування та їхні намагання покарати невинних людей.
Попри те, що на лаву підсудних сіли безпосередні виконавці злочину, замовників вбивства – незважаючи на обіцянки вже нової влади – досі офіційно не названо і не покарано.
Близько півсотні людей, переважно молоді, активісти та журналісти, вийшли на акцію пам’яті й у Вінниці. Біля меморіалу Небесній Сотні вони розставили лампадки у формі слів “Рік без Каті”.
– Приходити на такі акції завжди важко: як на акції протесту, так і на акції пам’яті. Ті, хто сьогодні прийшов – тим не байдуже. Не байдуже те, що відбувається і що не відбувається, – сказала на початку акції організаторка Олена Данілова.
“Вона загинула, бо вона не мовчала. Вона голосно говорила про розкрадання бюджету в Херсоні та вирубку лісів. Саме це стало причиною її смерті.
Нам часто закидають: “чому ви говорите лише про Катю?”. Але це не лише про неї. Ми тут для того, аби показати владі, показати президенту, що ми чекаємо результатів розслідування. Ми пам’ятаємо, як він закидав незавершеність розслідування цієї справи своєму опоненту під час виборчої кампанії. І ми досі віримо, що всі винні в цьому злочині будуть покарані та будуть сидіти за гратами. Не може бути мови про будь-який розвиток країни, якщо люди не можуть вільно висловлюватися і відстоювати свої права”.
Організувала захід у Вінниці регіональна координаторка Centre UA Олена Данілова. З її слів, напередодні події склалася така ситуація, що захід у Вінниці може не відбутися, тому що його банально немає кому влаштувати.
– Цього разу люди, які раніше організовували подібні акції у Вінниці, чомусь не відгукнулися цього року. Тому ми згуртувалися з друзями та вирішили, що не можна так: Вінниця теж є, – пояснює Олена.
За її словами, на акцію запрошували усіх: “і опонентів, і не опонентів, і владу… Але хто захотів – ті і прийшли”.
– А чому так сталося, на Вашу думку?
– Бо Вінниця – це таке місто: комфортне, безпечне. Де кожен у такій своїй шкаралупці: робота – будинок. Тут так звикли – рухатися за течією, а гуртують людей хіба якісь біди. А тут – рік пройшов… На щастя, є громадські активісти, яким не байдуже, які можуть прийти і за Вінницю усім показати, що є такі люди, які про це пам’ятають.
– На вашу думку, чи будуть засуджені замовники вбивства?
– Я вірю, що будуть. Будуть, тому що президент дуже голосно закидав своєму опоненту під час виборів, мовляв “чому ви не наказали замовників” і так далі. На жаль, той самий Аваков досі при владі, і ми бачимо, що в Тимчасову слідчу комісію з розслідування цього злочину знову просувають Іллю Киву, який там не має бути. Але все одно я думаю, що має тривати розслідування, тому що громадськість об’єднується і тисне.
Не треба забувати, що в нас триває як зовнішня, так і внутрішня війна. Якщо на Сході є кому відстоювати Україну, то ми маємо робити те саме і на “внутрішньому фронті”, – прокоментувала Олена Данілова.
Наприкінці акції активісти увімкнули запис останнього звернення Катерини Гандзюк, записане незадовго до її загибелі. У ньому вона перераховує прізвища десятків активістів з усієї країни, які зазнали нападів за останній час. По жодному з цих нападів досі не встановлені замовники та не притягнути до відповідальності.
Всеукраїнська акція “Рік без Каті відбулася одночасно у 30 українських містах: Києві, Вінниці, Луцьку, Дніпрі, Кривому Розі, Костянтинівці, Маріуполі, Торецьку, Житомирі, Коростишеві, Ужгороді, Запоріжжі, Івано-Франківську, Кропивницькому, Сєвєродонецьку, Львові, Самборі, Трускавці, Миколаєві, Одесі, Полтаві, Рівному, Сумах, Тернополі, Харкові, Херсоні, Новій Каховці, Черкасах, Чернівцях, Чернігові.
Українство в Парижі (Франція), Відні (Австрія), Карлсруе (Німеччина), Варшаві (Польща), Кракові (Польща), Римі (Італія), Мілані (Італія), Лунді (Швеція), Лондоні (Велика Британія), Оксфорді (Велика Британія), Раковніку (Чехія), Брно (Чехія), Берліні (Німеччина), Брюсселі (Бельгія), Нью-Йорку (США), Айова Сіті (США), Нью Джерсі (США), Чикаго (США), Стенфорді (США), Тель-Авіві (Ізраїль), Таллінн (Естонія) та в містах Канади також долучились до події. Окрім того акцію підтримали наші друзі в Білорусі.
Як відомо, Катерина Гандзюк загинула в результаті нападу на неї 31 липня 2018 року в Херсоні, де її облили сірчаною кислотою. Спершу поліція затримала та звинуватила в замаху на вбивство випадкового чоловіка, а відтак МВС закликало активістів вибачитися перед правоохоронцями за тиск на них у справі. Проте зовсім скоро з’ясувалося, що затриманий – не причетний до злочину.
Одразу після нападу на Катерину сформувалось коло активістів, протестний рух “Хто замовив Катю Гандзюк”, які публічними заявами та вимогами змушують офіційне слідство просуватися та оголошувати імена підозрюваних.
Як пише газета “День”, за напад на Катерину Гандзюк засуджено п’ять виконавців. Наразі відомо ще про трьох фігурантів, які проходять у справі. Голова Херсонської облради Владислав Мангер є підозрюваним у організації нападу, відомий у кримінальних колах Херсона Олексій Левін є співорганізатором і переховується від слідства за кордоном, а екс-помічник колишнього нардепа від «БПП» Миколи Паламарчука Ігор Павловський пішов на угоду зі слідством, однак наразі уникає візиту до суду.
Як пишуть на фейсбук-сторінці активісти ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк”, попри заявлений раніше поганий стан та лікування на стаціонарі, підозрюваний Павловський відвідував футбольний матч, а станом на 15 жовтня Павловський та його захисники вже вп’яте не з’явились на суд. Водночас активісти з’ясували, що “Павловський не перебуває і вже місяць не перебував тут на лікуванні”, попри те що сам прокурор, сторона обвинувачення стверджує, що Павловський “там є” (у медичному закладі, – прим. ред.)
Як пише “Цензор.нет”, 11 лютого голові Херсонської облради Владиславу Мангеру була об’явлена підозра в замовленні вбивства. 15 лютого його заарештували з правом внесення застави у 2 мільйони 497 тисяч гривень, й одразу ж відпустили з СІЗО під особисте зобов’язання, а 18 лютого він вийшов на роботу. 24 липня стало відомо, що ГПУ зупинило розслідування проти Мангера та Левіна по справі вбивства Гандзюк, за словами батька Катерини, “через відсутність Левіна, не подовживши терміни розслідування Мангеру”.
Інше ім’я, якого пов’язують з вбивством Гандзюк – Євгеній Рищук. Батько померлої Катерини Гандзюк заявляв, що Рищук співпрацює з організатором вбивства доньки, а сама ж Гандзюк називала його ймовірним замовником нападу.
Нагадаємо, що у травні цього року у Вінниці відбулася акція, мета якої була нагадати про досі не розслідуване вбивство Катерини Гандзюк та напади на інших проукраїнських активістів.
Віктор Гандзюк: “Зустріч (з президентом) відбулася 24 червня, і після цього — мовчанка. Більше того, через три тижні після нашої зустрічі справу стосовно Мангера й Левіна, виділену в окреме провадження, було зупинено. А за кілька днів до цього було інтерв’ю Зеленського, коли він їхав в автомобілі й відповідав на запитання. І на запитання журналіста, як іде розслідування справи Каті Гандзюк, він сказав: “Я зрозумів одне — політичної волі мало”, – з інтерв’ю Віктора Гандзюка для сайту “zn.ua”.
Водночас вчора, 3 листопада, в СБУ заявили, що “найближчим часом СБУ та Генпрокуратура поінформують суспільство про нові вагомі результати у справі Катерини Гандзюк”.
Фото Ольги Мірошниченко
Читайте також:
Банківська кредитна картка з лімітом: особливості та на що звертати увагу в першу чергу
Дякуємо!
Тепер редактори знають.