Указом Президента сьогоднішній день, 16 лютого, був проголошений Днем Єднання. Це рішення стало реакцією на російську загрозу, заяви західних ЗМІ та партнерів про можливість вторгнення, а також постійну присутність багатотисячного війська РФ біля українських кордонів. Водночас, окремі політики, окрім закликів до єднання, реагують на російську загрозу в дещо жорсткішій формі, аніж дозволяє собі діюча влада.
Пропонуємо вашій увазі підбірку, як реагують вінницькі та українські політики на російську загрозу та оголошений на сьогодні День Єднання.
Так, одним з тих, хто записав своє звернення, став експрем’єр-міністр України та ексмер Вінниці Володимир Гройсман. Своє звернення, опубліковане на Facebook, політик адресував безпосередньо президенту Росії Володимиру Путіну. В цьому зверненні колишній очільник міста жорстко відреагував на імперіалістичні амбіції очільника сусідньої держави.
– Пане Путін, Ви думаєте, що проведення в Думі голосування за визнання окупованих регіонів України дасть вам легітимність. Всі розуміють, що це ваша ручна Дума, а це ще одна безглузда спроба приховати свої справжні наміри: вкрасти і забрати те, що не ваше, а належить українському народу! Як і Сталін у минулому, ви зробите все, щоб вкрасти ресурси України, експлуатувати та вбивати наш народ. Вами керує жадібність. Ми, українці, захищаємо свій дім, свої родини, наше майбутнє. Тому ви ніколи не переможете!
Пане Путін, Україна набагато сильніша, ніж була за сталінських часів, і вона не боїться вашої цинічної тактики. Ви думаєте, що те, що ви бачите по телевізору, як українські політики воюють один з одним, це також те, що відбувається в решті українського суспільства. Скажу вам, що ви сильно і сильно помиляєтеся. Серед українського народу велика згуртованість. Українська армія стоїть разом і ніколи не здасться. З кожним днем до Збройних сил територіальної оборони приєднується все більше людей, які готові захищати свій дім. Соціологія засвідчує, що ваші погрози тільки збільшують готовність українців до активного опору, в тому числі зі зброєю в руках.
З кожним днем Україна стає все більш згуртованою та міцнішою. І Україна не одна, вона має підтримку своїх союзників, з демократичного світу, який ви як авторитарний правитель ненавидите. Будь-яка ескалація та загроза проти України – це загроза всьому демократичному світу.
Пане Путін, жодне голосування в Думі чи будь-який закон, який ви підписуєте, не дає вам права взяти те, що належить народові України. Ми всі разом боремося за наше спільне майбутнє, майбутнє України, і ви не зможете нас зламати. Тож, пане Путін, вам і вашим прислужникам у Думі залишається тільки мріяти! Ми залишимося сильними, згуртованими і ми переможемо, – йдеться в зверненні.
В ще одного колишнього очільника українського Уряду, Арсенія Яценюка, який очолював Кабмін у 2014-2016 роках, важких для України як з соціально-політичної точки зору, так і з економічної, вийшло відразу кілька дописів на тему російсько-української війни та потенційного загострення останніх днів. В одній зі своїх публікацій експрем’єр-міністр засуджує “спектакль” Держдуми РФ та безпосередньо президента Путіна. Йдеться про рішення російської Думи визнати окупаційні “Л/ДНР”, яке депутати РФ направили Путіну.
– Кремль розігрує новий спектакль. Владімір Путін вирішив “підвісити” звернення Державної думи Росії про визнання власних окупаційних республік “ДНР” і “ЛНР”. Саме так президент Росії сподівається змусити Україну і Захід виконати пакет своїх “Мінських” ультиматумів і злочинних претензій.
Витримавши погрози силою, Україна не може піддатися тиску шантажем. Сам факт рішення Держдуми – зухвале порушення міжнародного права і задокументований замах на наш суверенітет і територіальну цілісність. Вчинивши цей злочин, Росія довела, що для них реалізація Мінських домовленостей – це не спосіб досягнення миру, а засіб реалізації окупаційних амбіцій. Що б не казав тепер Путін, Росія поховала “Мінські домовленості”. Україна має вимагати жорсткого засудження дій Москви і категорично відкинути цей фарс, – йдеться на сторінці Яценюка.
В іншому дописі експрем’єр буквально порівнює Путіна з Гітлером. Відтак, відчувається певна аналогія зі зверненням Володимира Гройсмана, який порівнював очільника РФ зі Сталіним. Допис базується на інтерв’ю Яценюка британському “BBC”.
– Усе залежить від президента Путіна. Чи хоче він реальної дипломатії, чи хоче розв’язати війну. Путін має зрозуміти, ким він хоче залишитися у світовій історії. Якщо він хоче залишитися в історії як Адольф Гітлер – він зараз на цьому шляху, – сказав Яценюк британському журналістові.
У своєму ж дописі також експосадовець наголосив, що на сьогодні українцям не час боятися, але час боротися:
– Ми – в стані війни. І в такій ситуації найкраще прислухатися до слів Рузвельта, що найбільше треба боятися самого страху. Ми не можемо боятися. Ми маємо боротися. Це те, що ми робили 2014-го, і це ми готові робити 2022-го.
Голова ж Вінницької обласної ради Вячеслав Соколовий у своєму зверненні до депутатів під час позачергової сесії 15 лютого наголосив на необхідності згуртованості. В першу чергу – на згуртованості політиків.
– Розбіжності між політиками послаблюють армію, послаблюють економіку, послаблюють всю країну. Україна може скасувати жахливі наслідки розколів і внутрішніх боїв. Але ми повинні почати зараз. Україні потрібний Уряд національної єдності!
Було б дуже символічно, якби цей процес розпочався в День єднання, оголошений президентом на 16 лютого. Лише сильна всередині, Україна буде сильною зовні. Тільки за умови координації зусиль і співпраці на всіх рівнях державна система цивільного захисту працюватиме надійно та ефективно.
Про згуртованість, незламність та єдність у своєму сьогоднішньому дописі згадав і ексголова ОДА, а нині – депутат обласної ради – Владислав Скальський.
– Найкраще в нації – єдність. Вміти бути разом, вміти бути один за одного. Ми, українці – гарний тому приклад. Завжди були, є, та будемо. Все буде добре, країна міцнішає зовні, коли всередині сила, –
йдеться, зокрема, в дописі політика.
Як не дивно, одним з найоперативніших політиків виявився експрезидент України Віктор Ющенко. Колишній очільник держави закликав громадян та політиків до єдності ще тиждень тому, 8 лютого.
– Ми переживаємо сьогодні важкі часи, але я переконаний, величаві та знакові. Як ніколи раніше, сьогодні потрібна наша єдність, наша консолідованість у питанні створення сильної України. Наша сила – це єдність навколо рідної держави. Держава не будується завтра чи післязавтра – держава будується сьогодні!
В історії кожної держави постають відповідальні моменти, які дають поштовх до прийняття одних з найважливіших питань, особливо на зовнішні виклики для нації. Наші пріоритети визначені:
1. Безпека держави;
2. Стабільність в нашій державі;
3. Захист української демократії та свободи.
Я закликаю всіх співвітчизників до спокою та прошу все українське суспільство об’єднатися навколо національних цінностей та української державності, – йдеться в дописі Віктора Ющенка.
Нагадаємо, в понеділок, 14 лютого, Володимир Зеленський підписав Указ “Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства”. Указом, зокрема, передбачено оголошення 16 лютого Днем Єднання. В цей день, згідно з Указом, передбачалося підняти Прапор України на будинках і спорудах в усіх населених пунктах, виконати о 10:00 Державний Гімн України та провести закордонним дипломатичним установам України в державах перебування відповідні іміджеві заходи, спрямовані на єднання та підтримку України.
Окрім того, Кабміну було доручено забезпечення з 1 березня підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України на 30 відсотків та доведення до 20 відсотків від початку 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та Національної гвардії України. Також в документі йшлося про створення на основі діючих інформаційних ресурсів єдиної інформаційної платформи “UАразом” для забезпечення щоденного інформування населення про реальний стан безпекової ситуації, заходи, що вживаються для зміцнення обороноздатності держави, а також організацію належної інформаційно-роз’яснювальної роботи про діяльність державних органів з питань забезпечення безпеки громадян.
Також Кабміну доручалося прискорення створення і функціонування системи територіальної оборони, належного ресурсного забезпечення заходів із підготовки громадян до національного спротиву.
Указ став реакцією влади на інформаційні повідомлення про можливість вторгнення військ Росії до України протягом цього тижня. Основними датами західні ЗМІ, спираючись на дані розвідки та повідомлення чиновників, називали 15 та 16 лютого. Зокрема, одним з останніх таких повідомлень стала публікація британського видання “The Sun”, в якій йшлося про можливість вторгнення саме 16 лютого, о 1-ій годині ночі за британським часом (о 3-ій – за київським).
Дякуємо!
Тепер редактори знають.