З квітня в Україні офіційно почалась приписна кампанія до сімейних лікарів. Кожен громадянин має підписати декларацію з тим лікарем, з яким збирається пов’язати своє життя та здоров’я (принаймні тимчасово). Сьогодні, 3 квітня, провідні фахівці департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА розвіяли деякі міфи навколо цієї кампанії та відповіли на найпоширеніші питання.
Станом на 9:00 3 квітня у Вінницькій області декларації підписали 6469 громадян. Лідерами є місто Вінниця, Немирівський, Крижопільський, Чечільницький, Хмільницький, Гайсинський райони.
Офіційно кампанія з підписання декларацій із сімейними лікарями почалась 2 квітня, а от кінця ця реформа не має і змінювати сімейних лікарів та укоаладати нові декларації можна необмежену кількітсь разів. Про те, як укласти таку важливу угоду із лікарем можна прочитати у спецматеріалі Vежі “Тест-драйв медичної реформи: у пошуках сімейного лікаря у Вінниці“.
Ми ж за допомогою фахівців департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА спробуємо відповісти на найпоширеніші питання, які виникають у громадян.
Чи вистачить лікарів?
Вистачить. Сьогодні в області працюють 784 сімейних лікаря, кожен з яких може мати 1800-2000 пацієнтів.
– У нас достатня кількість лікарів, щоб ми забезпечили своє населення медичними послугами. Більше того, ми брали участь у пілотному запуску реформи і ще раніше лікарі укладали угоди з пацієнтами. Та угода була дещо вужчого направлення, але ми побачили, що кількість пацієнтів, які заключали угоди з лікарями не своєї територіальної дільниці становила 1,5-3%, тому не повинно бути побоювань, що всі побіжать кудись укладати угоди з іншими лікарями. Всім зручніше, щоб лікар з яким пацієнт найчастіше контактує був поряд, а не десь за 15-20 кілометрів. Людина ж має усвідомлювати, що таким чином створить проблему в пешу чергу собі, щоб хворим пройти певну відстань до лікаря, – розповів директор обласного центру медичної статистики Василь Железняк.
– Ми моніторимо ситуацію, і ще немає жодного лікаря в Києві, Вінниці чи Вінницькій області, у якого зареєстрованих пацієнтів до моменту підписання декларацій було більше, ніж півтори тисячі. Ні в кого немає ні 1800, ні 2000, – додає директорка департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Людмила Грабович.
Чи будуть послуги лікаря безкоштовними?
Для громадян – так. При чому, навіть приватні лікарі, які надають послуги сімейного лікаря повинні будуть їх надавати безкоштовно. А ось лікар за кожного свого пацієнт а буде отримувати 370 гривень на рік. До речі, завдяки такій реформі, зарплати сімейних лікарів зростуть до 13-16 тисяч.
– Якщо лікар має приватний кабінет, зареєструвався в системі eHealth, якщо має електронний підпис і ви уклали з цим лікарем декларацію, яка також з’явиться в системі eHealth – за вас держава буде платити 370 гривень на рік цьому сімейному лікарю, який займається приватною практикою. Всі ті послуги, які він надає як лікар загальної практики сімейної медицини для пацієнта повинні бути безкоштовні і лікар це повинен знати, – розповідає очільниця департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Людмила Грабович.
Однак, є один нюанс. З 1 січня 2019 року прийом у лікарів вузького профілю буде безкоштовним лише якщо є направлення сімейного лікаря. В іншому випадку, якщо громадянин вирішив звернутися самостійно – за прийом доведеться заплатити. Тому в департаменті охорони здоров’я рекомендують не баритися з укладенням декларацій із сімейними лікарями.
Чи може лікар відмовити в укладанні декларації?
Якщо лікар відмовляється підписувати з Вами угоду через те, що Ви далеко мешкаєте і йому буде незручно добиратися у той район – це не причина, пояснюють у департаменті охорони здоров’я. Звичайно, варто розуміти, що приїхати на виклик у віддалений район лікар може просто не встигнути і консультації можуть надаватися телефоном. Якщо ж лікар відмовляється підписувати декларацію – варто скаржитись керівництву центру ПМСД.
– Лікар може відмовити у єдиному випадку. Згідно чинного законодавства сімейний лікар має набрати 1800 осіб, лікар-терапевт – 2000 пацієнтів, лікар-педіатр – 900, то якщо лікар набрав цю кількість пацієнтів – нових може не брати, аби не погіршити якість надання медичних послуг. Тоді адміністрація закладу має запропоновувати вибір іншого лікаря, – розповідає головний фахівець загальної практики сімейної медицини Алла Гайдаш.
До речі, щодо декларацій, то наразі вінничани скаржаться, що на її заповнення часто йде ледь не півгодини – система постійно “висне” та не вантажиться. За словами Людмили Грабович, така проблема дійсно є і вони були готові до певних технічних збоїв. За її словами, орієнтовно перші 10 діб підуть на те, щоб систему налагодити і потім заповнення декларацій буде йти значно швидше.
Чи буде можливо викликати лікаря додому?
Сімейний лікар буде мати коло своїх пацієнтів, з якими укладає декларації. Він сам буде формувати свій графік (скільки часу матиме на прийом, скільки на візити до хворих тощо) і в таких випадках лікар сам буде вирішувати чи зможе приїхати до пацієнта.
– Всі пацієнти мають телефон свого сімейного лікаря, тож спілкуючись із пацієнтом, лікар буде розуміти чи потрібно приїхати негайно, чи відправити медичну сестру, або ж навіть сам викличе екстренну медичну допомогу, якщо буде потрібно. Лікар сам вирішує в якому стані пацієнт, який йому телефонує і що з ним робити, – пояснює Людмила Грабович.
Хто опікуватиметься пацієнтами, якщо лікар піде у відпустку?
У такому випадку, медичний заклад має призначити тимчасовго лікаря. Крім того – залишиться медсестра, яка знатиме усіх пацієнтів.
– Раніше була така практика, що якщо лікар йде у відпустку, то і медсестра теж пише заяву і кабінет просто зачиняється – розповідає Людмила Грабович. – Ми започаткували іншу систему, що якщо лікар йде у відпустку, то медсестра загальної практики залишається працювати. Вона самостійно може впоратися із 50% звернень, тому що, як і лікар, знає дільницю. Якщо ж потрібна консультація саме лікаря – медсестра сповіщає про це керівництво амбулаторії і тоді пацієнт отримає необхідну допомогу.
Чи має декларація термін дії і як її розірвати?
Терміну дії декларація не має. Вона також не підлягає жодним виправленням (виключенням можуть бути лише випадки у паспортній частині, наприклад, коли жінка після одруження змінює прізвище).
Якщо ж ви вирішили укласти угоду з новим лікарем – вам не потрібно розривати попередню, лише заповнити нову декларацію з новим лікарем.
В свою чергу лікар може розірвати угоду, якщо пацієнт не буде дотримуватися рекомендацій та того режиму лікування, яке йому припишуть.
Якщо ж ви ще не знайшли собі сімейного лікаря – інформацію про них можна отримати на сайті Вінницької міської ради, а також безпосередньо в реєстратурі медзакладу або в місцевому відділі охорони здоров’я. Наголосимо, що кінцевого терміну, до якого усі громадяни повинні підписати декларації з сімейними лікарями немає, але попіклуватися про власне здоров’я все ж варто.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.