Польський фільм про Вінницьку трагедію у жовтні покажуть у «Родині»

11:00
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

У жовтні у найстарішому кінотеатрі міста – «Родина» – пройдуть Дні польського кіно. Протягом тижня вінничани побачать п’ять  найкращих польських  фільмів. Одна зі стрічок присвячена Вінницькій трагедії.

Це фільм «Батькові», режисерів Діани Скайя і Ліліани Коморовської,  знятий у 2015 році. Документально-ігровий фільм «Батькові» – це історія Адама Бандровського, побачена очима його трирічної дочки Аліни. Бандровський – одна з мільйонів жертв сталінських репресій, під час яких загинуло і було репресовано понад  100 тисяч поляків – громадян СРСР. Фільм є своєрідною шаною і уславленням усіх, хто пав жертвою вбивств у Вінниці.

batkovi

Показ фільму відбудеться 11 жовтня. Вартість квитка на цей та на кожен кіносеанс – 20 гривень, початок фільмів – о 20:00

Вінницька трагедія — масові розстріли мирного населення у Вінниці, що здійснювалися НКВС протягом декількох років перед початком Другої світової війни. Масові репресії почалися влітку 1937 року, а останні були зафіксовані в місцевій в’язниці перед відступом Червоної армії 1941 року. Дослідження цих злочинів почалося під час німецької окупації Вінниці. На прохання місцевої громади і з санкції німецької адміністрації організоване дослідження поховань почалося у травні 1943 року. За результатами розслідування було виявлено 91 масове поховання й ексгумовано 9439 тіл. В Україні перші правдиві публікації про трагедію з’явилися тільки 1988 року. За результатами сучасних досліджень, вважається, що загальна кількість репресованих за цей період у Вінниці й області сягає близько 20 000 осіб.

VежА також за матеріалами Польського інституту підготувала повний графік показів польських фільмів у Вінниці.

7 жовтня: Мої дочки — корови / реж. Кінга Дембська / Польща / 2015

Зворушлива і кумедна історія двох сестер, які потрапивши у складну життєву ситуацію, змушені співпрацювати, не зважаючи на особисту неприязнь. Марта і Кася поступово зближуються і знаходять втрачений контакт, що спричиняє низку трагікомічних ситуацій. «Мої дочки — корови» — це тепла, позбавлена фальші і дешевого зворушення історія про родинні стосунки. Правдива як саме життя — часом сумне, часом веселе.

8 жовтня: Випадок / реж. Кшиштоф Кесльовський / Польща / 1981

Зйомки були завершені в 1981 році, проте з цензурних міркувань фільм випустили на екран лише шість років потому. Все, що відбувається у стрічці, може розглядатися як передсмертний спогад головного героя – Вітека. Це трагічні кадри, пов’язані з народженням героя в Познані в 1956 році, під час придушення народного повстання (Познанський червень; тоді загинула його мати); дитячі роки Вітека, його перша любов, його навчання в медичному інституті. Смерть батька. Далі на екрані розгортаються три версії долі Вітека. І вона залежить навіть від банального спізнення на поїзд…

9 жовтня: Чуже небо / реж. Даріуш Гаєвський / Польща-Швеція / 2015

Оповідь про те, як рай змінюється на пекло. Бася і Марек живуть у Швеції. Одна невинна брехня призводить до лавини підозр і призводить до того, що шведська соціальна опіка відбирає у пари польських емігрантів улюблену дочку і віддає прийомним батькам. «Чуже небо» Даріуша Ґаєвського, автора обдарованої нагородами «Варшави» — історія, в основу якої покладено реальні події, тримає глядача у напрузі, немов справжній трилер.

10 жовтня: Тіло / реж. Малгожата Шумовська / Польща / 2014

Цинічний прокурор і його донька, що страждає від анорексії, намагаються пережити трагічну смерть найближчої людини. Кожен з них шукає свій шлях прийняття болісного факту. Побоюючись самогубства доньки, він віддає її до клініки, де працює психолог Анна, яка викликає духів, що спілкуються із живими з потойбіччя. Певного дня, Анна інформує, що налагодила контакт з померлою матір’ю Ольги. Тепер, за бажанням небіжчиці, донька і чоловік мають переглянути своє ставлення до життя і смерті.