Публікації за датами

  • 11 Березня/ 13:56
    Головне на Vежі

    Публікація11.03.1713:56

    Автор:admin

    «По-моєму, чувак, нас кинули»: у Вінниці переселенці вимагали собі право голосу. ФОТО

Сьогодні, 11 березня вимушені переселенці з Криму та окупованих районів Донбасу біля Вежі Артинова, що на Європейській площі, у Вінниці організували театралізований флешмоб, вимагаючи повернути собі право голосу.

Ініціатори акції зазначають, що сьогодні тисячі внутрішньо-переміщених осіб по всій Україні не можуть реалізувати свої виборчі права через відсутність відповідного законодавства.

  • “Наразі переселенці мають змогу голосувати лише на парламентських виборах за партійними списками. Вони позбавлені права обирати депутатів місцевих рад, а також обирати народних депутатів за мажоритарною системою”, – пояснив організатор акції, представник ГО “Об’єднання переселенців “Спільна справа” Пилип Лавриновський.

За словами активістів, наразі лише у Вінницькій області перебуває 12 тисяч внутрішньо-переміщених осіб, з них половина – у самому місті Вінниця. Більшість з них не можуть реалізувати свої політичні права, а загалом по країні таких людей – близько 4% від загальної кількості виборців.

     

“Тому ми вирішили у такій музично-хореографічній формі привернути увагу суспільства до цієї проблеми, яка існує в Україні вже не перший рік”, – говорить п. Лавриновський.

Молоді активісти в білих футболках з написом “Я маю вплив” вибудувались в колону перед імпровізованою “виборчою дільницею”. На спині кожного учасника флешмобу ще один напис – з назвами різних областей України. В активістів, що “представляють” Крим, Луганську або Донецьку області скотчем заклеєні роти як символ відсутності в таких людей права голосу.

 

Учасники флешмобу під музику по черзі підходять до виборчої урни: дехто має змогу вільно проголосувати і вкинути туди бюлетень, іншим – “донеччанам”, “луганчанам” та “кримчанам” – не дозволяє це зробити чоловік з червоним знаком “STOP”.

         

По закінченню голосування “виборці”, що не змогли реалізувати свої виборчі слова, стають у півколо і співають легендарну пісню “Скрябіна” – “Нас кинули”.

З листопада до кінця 2016 року в Україні відбулось 438 місцевих виборів, зокрема в об’єднаних територіальних громадах. Але питання забезпечення політичних прав внутрішньо переміщених осіб потребує термінового вирішення не залежно від наявності чи відсутності виборів в державі. Законодавчі колізії унеможливлюють повноцінний вплив вимушених переселенців на суспільно-політичне життя та розвиток громади, в якій вони мешкають. У свою чергу, це стає загрозою процесу інтеграції внутрішньо переміщених осіб у громадах, до яких вони переселились.

Пилип Лавриновський пояснює: сьогодні у Верховній Раді зареєстровано чотири законопроекти, які мали би врегулювати право на вибір для внутрішньо-переміщених осіб, але вони не виносяться в сесійну залу на голосування. Окрім того розробляються ще кілька нових аналогічних законопроектів, однак більш досконалих.

  • “Зараз є закиди, ніби переселенці, що переїхали в інші міста, не орієнтуються в суспільно-політичних процесах тієї чи іншої громади та їм ніби “не обов’язково” брати участь у місцевих виборах. Однак згідно останніх результатів соцопитувань, переважна більшість переселенців – близько 70% – вже інтегрувалися в нові громади, і соціально і економічно. Вони вже знайшли тут нову роботу, житло, їхні діти пішли у місцеві школи і садочки. Вони не планують повертатися на своє попереднє місце проживання навіть якщо там завершаться бойові дії або окупаційний режим”, – говорить Лавриновський.

Активісти переконані, що “великого переселення народів” в Україні найближчим часом не очікується, тож цих людей потрібно сильніше інтегрувати в місцеву громаду, в т.ч. що стосується реалізації їхніх політичних прав.

Акція у Вінниці – перша такого роду в Україні. За словами активістів, їм першим вдалося розробити сценарій подібного флешмобу та провести акцію у “столиці Поділля”.

  • “Тепер подібні акції відбудуться по всій країні і ми сподіваємося, що на цю проблему тепер звернуть більшу увагу”, – запевняють активісти.

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
admin
Технічний адміністратор сайту

Дякуємо!

Тепер редактори знають.