Плани на відновлення і “червоні лінії”: у Вінниці презентувати концепцію ревіталізації екссанаторію імені М. Коцюбинського

12:45
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці вчора, 29 червня, під час вікенду “Територія SUN. Відновлення” презентували концепцію ревіталізації колишнього дитячого санаторію імені М. Коцюбинського та озвучили найближчі плани щодо локації. Зокрема, до кінця року планується затвердити документи щодо ревіталізації в міській раді, а також найближчим часом – почати відновлення території.

Зазначимо, що днями ми частково писали про відновлення екссанаторію в інтерв’ю з очільницею Мистецького об’єднання “PLAI” та співзасновницею артпростору “ПІЧ” Олександрою Венславовською. У цьому матеріалі – детальніше про майбутні зміни та плани на майбутнє.

 

 

Зокрема, зі слів директора Департаменту маркетингу міста та туризму ВМР Олександра Вешелені, загальна площа території екссанаторію – близько 44 000 м2. На цій локації – 23 будівлі та споруди у різному стані та два стави.

Зі слів Олександри Венславовської, рух до переосмислення території почався близько п’яти років тому. Зокрема, співініціаторами ревіталізації локації були представники міської влади, “ПЛАЙ”, Європейський підлітковий клуб Jteens, ГО U7UrbanStudio, ГО Вінниця мобільна, БО “Подільська громада”, “Бідняжка” та представники деяких інших громадських організацій та об’єднань.

 

Бажані сценарії та “червоні лінії”

В межах розробки концепції здійснили опитування вінничан щодо розвитку локації та відбулись три резиденції із фахівцями.

В результаті учасники розглянули альтернативні бажані сценарії розвитку території колишнього санаторію – перетворення екссанаторію на локацію екотуризму, розвиток культурного наповнення (створення музею, ленд-арту тощо) чи гібридний варіант – суміш двох перших сценаріїв. До речі, за результатами фокус групи з фахівцями обрали саме останній варіант.

Однак, що, за словами спікерів, важливіше, при розробці концепції вдалось чітко виділити небажані сценарії. Зокрема, або залишити все як є, або створити локацію з елементами класичного парку розваг, або комерціалізувати територію комунальної власності – приватизувати, віддати під забудову тощо. Зазначимо, що раніше Венславовська підкреслювала, що “загалом, територія має бути більше розвиткова, а не розважальна“.

 

Три напрямки ревіталізації

Загалом ревіталізація має базуватись на трьох складових: “культурі та мистецтві”, “відновленні й дозвіллі”, а також “екології та туризмі”.

По кожному з цих напрямків в межах концепції розробили потенційні рішення щодо інфраструктурних змін та заходів, які потенційно можуть відбуватись.

Наприклад, в межах напрямку “культура та мистецтво” як інженерні рішення потенційно можуть з’явитись виставковий простір, лендарт-музей, центр сучасного мистецтва тощо. А серед потенційних форматів заходів можливі будуть “тихі фестивалі”, воркшопи та виставки.

 

 

 

Як пояснили спікери, передбачені концепцією потенційні зміни інфраструктури та формати заходів не обов’язково будуть реалізовані. Адже концепція спрямована на задання вектору розвитку та встановлення певних рамок. До того ж, всі інфраструктурні зміни за кожним з напрямків просто неможливо втілити на площі в 44 000 м2.

Разом з тим, за словами Сергія Корнелюка, зміни намагатимуться втілювати поступово, разом з пошуком фінансування.

Хто фінансуватиме ревіталізацію?

Розробники концепції передбачають, що в основному джерелами фінансування стануть кошти місцевого самоврядування (здебільшого для благоустрою), проєктне фінансування міжнародних організацій, ЄС та фондів посольств інших держав(для інфраструктури та заходів).

Додатковими джерелами можуть стати, зокрема, орендна плата та інвестиції від резидентів; платні послуги (наприклад, платні квитки на певні заходи); краудфандинг та краудсорсинг.

 Які зміни очікують на локацію “Території SUN” найближчим часом?

Зі слів Олександра Вешелені, запровадження змін на локації територіально можливе за трьома ймовірними сценаріями – спершу в районі входу, а згодом – в глибину локації; по периметру санаторію; від ядра (локація біля цьогорічної сцени для гуртів) до периметра.

Поки зупинились на першому варіанті, однак “це не означає, що територія не біля входу не зазнає змін”. Зокрема, на першому етапі змін планується встановити новий дитячий майданчик з природними матеріалами та з безпечними видами рослин, створити нові відкриті ділянки з луговим різнотрав’ям та виростити густіший живопліт уздовж периметра ділянки.

 

 

 

 

Разом з тим, цього року документи щодо ревіталізації колишнього дитячого санаторію імені М. Коцюбинського планують винести на громадське обговорення, а згодом – затвердити шлях до змін у міській раді.

– Дуже в цей час непросто генерувати нові простори та займатися такими проєктами. Хочеться, щоб цей простір був у Вінниці особливим, щоб він виконував особливі функції, щоб він “заряджав” людей. У нас має бути місце, де б ми отримували енергію. Дуже багато є груп і аудиторій, яким це потрібно – і дітям, і дорослим, і ветеранам, і митцям – всім, – підсумувала Олександра Венславовська.

Фото Любові Крикун та автора

Читайте також: «Пиріг і Батіг», виставки та лабораторії: усі події вікенду «Територія SUN: Відновлення». ПРОГРАМА

Читайте також: Про розвиток, а не розваги: інтерв’ю з Олександрою Венславовською про освітній проєкт для митців та майбутнє “Території SUN” у Вінниці

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.