Публікації за датами

  • 19 Липня/ 19:35

    Vinnytsia

    Публікація19.07.1819:35

    Автор:Сергій Стриж

    Піаніно Леонтовича таки планують реставрувати. ФОТО

В серпні або у вересні поточного року у Вінниці нарешті може розпочатися реставрація легендарного піаніно Миколи Леонтовича, на якому він вперше виконав свого відомого «Щедрика»

Сьогодні рояль перебуває у жахливому стані. Його деревна частина сильно пошкоджена шашелем, і якщо терміново не вжити кардинальних заходів, жук може повністю знищити каркас. Не вистачає частини виготовленого зі слонової кістки покриття клавіш, іржею вкриті металеві деталі інструменту, в незадовільному стані струни.

Рятувати рояль Леонтовича мають ліцензовані київські фахівці Національного науково-дослідного реставраційного центру. Як розповіла Vежі директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька, уже є домовленість із завідуючим відділом реставрації меблів Центру Олександром Закусило, який погодився приїхати в серпні чи вересні і оглянути інструмент. Із собою він має узяти ще кілька колег –  фахівців з металу і слонової кістки. Можливо, каже пані Катерина, вони одразу візьмуться за діло, і хоча б здійснять необхідні роботи аби врятувати інструмент від шашелю.

– Раніше ми консультувалися з місцевим майстром-реставратором Іваном Йохною. Він повідомив, що для оновлення піаніно там потрібно замінити багато деталей, знайшов фахівців, які за роботу запросили значні кошти і просили розрахуватися з ними готівкою. Ми державна установа і могли провести оплату праці лише безготівково. Це не влаштувало майстрів. Питання про реставрацію зайшло в глухий кут.

Тоді, порадившись і усе зваживши на музейній реставраційні раді, ми дійшли висновку, що рояль Леонтовича нам потрібен не як концертний інструмент, а як монументальний експонат, і задля цього потрібно максимально зберегти його рідні деталі. Тому звернулись до Національного науково-дослідного реставраційного центру з яким можемо розраховуватись безготівково і який допомагав нам у підготовці експонатів сім’ї Леонтовича для музею в Марківкі. Вони погодились допомогти. Узагалі, ми вирішили, що не будемо нікому дозволяти на цьому інструменті грати, хоча він й досі гарно звучить, як це не дивно.

Фахівці Національного науково-дослідного реставраційного центру мають оглянути й інші експонати краєзнавчого музею, 13 тисяч з яких потребують негайної реставрації. В їх числі і піаніно часів Центральної Ради. Нині воно знаходиться в музеї в залі №11.

– Ймовірно, що на ньому виконували гімн «Ще не вмерла Україна» в листопаді 1917 року в момент проголошення Третього універсалу, – каже Катерина Висоцька. – Документів про це не збереглося, але інструмент на той момент знаходився в театрі, де проходили урочистості з нагоди Універсалу, очевидно, що саме це піаніно використовувався для акомпанування. Як би там не було, але для Вінниччини це теж цінна історична річ. Бо виготовлено рояль саме  у Вінниці, у місцевій майстерні, яка робила музичні інструменти в 1910 році.

Читайте також: Піаніно Леонтовича помирає: легендарний інструмент їсть шашіль, музейники не можуть знайти реставраторів. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Сергій Стриж

Дякуємо!

Тепер редактори знають.