Книгу про найстаріший мікрорайон Вінниці – Старе місто – презентували вінничанам у вівторок, 22 листопада, у готелі «Франція».
Над створенням книги працювали майже 2 роки члени ініціативної групи «Я люблю Старе місто», історики та журналісти. Однак чи не найвагоміший внесок у написання праці зробили самі мешканці мікрорайону. Вони ділилися із ініціаторами написання праці Олегом Стуканом та В’ячеславом Зарембою своїми унікальними розповідями та фотографіями Старого міста з власних архівів.
Книга «Історії Старого міста» складається із трьох частин.
- Перший підрозділ – це невеликий нарис, присвячений безпосередньо історії старого міста. Над історичною частиною працював, зокрема, вінницький історик Олександр Федоришен. За його словами, найважливішим для нього у цьому розділі було показати неперервність традиції міської громади: «Адже що таке Старе місто у Вінниці? Це воістину серце і та локація Лівого берега Бугу, звідки почала існувати Вінниця. Де, умовно кажучи, в 1365 році розпочинається історія нашого міста».
Друга частина книги присвячена історії Замкової гори. У цьому підрозділі надрукована стаття Миколи Білінського «Вінницький замок». Власне, ця частина книги – це вшанування роботи науковців попередніх років, які опрацьовували матеріали, пов’язані з історією фортифікації Старого міста.
- Найважливіший блок книги – це самі історії Старого міста. Ті фрагменти, які разом складають цілісну картину багатовікового життя Старого міста. Тут надруковані розповіді про талановитих старомістян: поетів, гончарів, художників та всіх тих людей, якими може пишатись не лише Вінниччина, а й вся Україна.
Як розповів один із ініціаторів проекту В’ячеслав Заремба, робота над опрацьовуванням матеріалів була надзвичайно цікавою. Унікальність видання в тому, що вся староміська громада допомагала науковцям.
- Перші зустрічі із мешканцями Старого міста почали відбуватися два роки тому. Деякі з них тривали більше 2-3 годин. Ці зустрічі були дуже цікаві, відверті, щирі. Було дуже приємно, що люди були готові надати деякі моменти свого життя. Хоча ситуації людей були різні – і щасливі, і драматичні. Я їм дуже вдячний за те, що вони нам відкрилися і надали свою інформацію. Вони дали нам можливість показати, як розвивалось Старе місто. Те, що ми бачимо сьогодні – і освітлення, і транспорт – ми сприймаємо, як норму. Однак багато людей у своїх історіях згадують, де знаходився перший телефон, як возили дітей на санчатах в школу за 3-4 кілометри, адже не було ближче. Я би дуже хотів щоб ця праця об’єднала людей і вони відчули себе одним цілим.
Історик Олександр Федоришен зазначив, що «Історії старого міста» – це праця не наукова, а популярна. Часто люди помилялися в історично достовірних датах чи назвах, але метою написання книги було розповісти історії людей щодо розвитку Старого міста так, як це пам’ятали самі старомістяни.
- Є дуже цікаві історії пов’язані з появою тих чи інших топонімів. Ця книга дуже чітко показує, що те перейменування, яке Вінниця пережила, протягом 2015-16 років – це не перше масштабне перейменування в межах міста. Люди про це говорять, можливо деколи помиляються, але пам’ятають, для прикладу, першу назву вулиці, її народну назву, як вона розвивалася і де була перша хата. Це все здається таким непотрібним аспектом, але в сукупності це все дуже цікаво. Особливо для тих, хто не мешкає на Старому місті. І суб’єктивність у цьому випадку є дуже милою і потрібною. Ми хотіли залишити цю усну історію без особливих правок. Тому треба мати на увазі, яку частину книги вважати класичною з точки зору цитування, а яку більш популярною, адже до написання видання окрім істориків долучилася дуже велика кількість людей, яким не байдужа історія рідного міста.
На презентацію «Історій Старого міста» також завітав вінницький міський голова Сергій Моргунов, який, до речі, історик за освітою. Йому першому автори вручили примірник книги.
- Історія міста Вінниця дуже цікава. Я думаю, що саме ця книжка, яка сформована на згадках людей і матеріалах з родинних архівів – це прояв сильної територіальної громади. А сильна громада – це запорука розвитку міста. Приємно, що тут ширше представлена інформація, яка стосується Замкової гори. Я впевнений, що ця історія буде продовжена, а саме – видання книжок з історії різних мікрорайонів Вінниці. І таким чином ми зможемо скласти більш повноцінну історію нашого рідного міста, – зазначив Сергій Моргунов.
Впевненість міського голови у продовженні такої історично-популярної праці підтвердили самі ініціатори проекту. Навіть на завершальних етапах верстки «Історій Старого міста» до них продовжували надходити додаткові матеріали, розповіді та світлини від мешканців мікрорайону. Тому було вирішено видати другу частину книги з усіма доповненнями.
Крім цього, доктор історичних наук, керівник Вінницького обласного архіву Юрій Легун зауважив, що автори проекту вже обговорювали можливість створення подібної праці з історіями мешканців інших мікрорайонів Вінниці. За його словами, наразі найбільше шансів отримати збірку власних історій у мікрорайону Корея. Роботу над цією книгою жартома доручили присутньому на презентації мешканцю Кореї та лідеру гурту «Тік» Віктору Бронюку.
На презентації кожен міг отримати примірник «Історій Старого міста» у подарунок. Однак не обійшлося без несподіванок. Велика кількість присутніх у залі істориків призвела до невеличкої дискусії з приводу того, яка історія є «правильною». Зокрема виникло питання до Юрія Легуна стосовно герба міста Вінниці. Інший вінничанин прочитав власний вірш про те, як важливо берегти екологію. Виступити також мали можливість мешканці Старого міста, які подякували ініціаторам проекту за таку важливу працю.
«Історії Старого міста» навряд чи залишать байдужими читачів, адже головними героями книги були вулиці, будинки та люди, чиї долі тісно пов’язані із мікрорайоном, і з Вінницею загалом.
Організатори повідомили, що 500 примірників книги «Історії Старого міста» розійдуться по міських бібліотеках. Також найближчим часом вона буде і в електронному варіанті.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.