У Вінниці в День козацтва та захисника України заплановано відкриття першого пам’ятника “у повний зріст” Симону Петлюрі – отаману військ Української народної республіки.
Перед цим, 14 вересня відбудеться також презентація пам’ятника у Вінниці. Про це в інтерв’ю виданню “Реал” повідомив вінницький бізнесмен та меценат Сергій Капуста.
- Такого пам’ятника в Україні ще немає, тому я вирішив, що потрібно увічнити пам’ять про Петлюру, адже він багато зробив для України. Пам’ятник буде бронзовий. На ньому Петлюра зображений у сидячому вигляді на лавочці. Виготовляли пам’ятник скульптори майстерні “Оврах”, – повідомив Сергій Капуста.
Як розповів Vежі скульптор Володимир Оврах, працювати над пам’ятником Петлюрі він розпочав на початку весни. Створював Петлюру він разом зі своїми двома синами, також скульпторами – Романом та Андрієм.
- Пам’ятник буде виготовлено у натуральну величину – там Симон Петлюра сидить на лавці. За основу художнього образу ми взяли аналогічне фото. Радилися з цього приводу з істориком Олександром Федоришеним. Вирішили, що буде цікавим художнім поворотом “вставити” у руки Петлюрі карту України, на яку він дивитиметься і бачитиме дві головних позначки – “Вінниця” – тимчасова столиця УНР, – та “Київ” – столиця України, яку тимчасово було захоплено більшовиками в ході історичних подій. А встановити його плануємо на території двору будівлі обласного радіо. Це логічно, адже, як мені розповіли, в цьому будинку знаходився Будинок канцелярії Симона Петлюри у 1920-му році, – каже Володимир Оврах. – З пропозицією створити цю скульптуру до мене звернувся меценат Сергій Капуста. Дуже приємно, що у Вінниці буде така скульптура.
За його словами, пам’ятник виготовлено із бронзи і він уже відлитий. Залишається відшліфувати та скласти докупи усю композицію.
Додамо, що вулиця, на якій розташована будівля обласного радіо, носить назву Петлюри. Її було перейменовано із вулиці Чкалова в рамках декомунізації.
Нагадаємо також, що цього року у Вінниці тривали зйомки фільму “Замах на Петлюру”, частина зйомок відбувалася на цій вулиці у цьому будинку.
Петлюра з Пілсудським знову у Вінниці: у середмісті триває зйомка фільму. ФОТО
Пам’ятники Петлюрі в Україні
Питання встановлення скульптури Симона Петлюри у Вінниці було порушено в одній із петицій до міської ради у березні 2017 року. Хоча й петиція не назбирала необхідних 350 голосів, заступником міського голови Сергієм Матусяком у квітні було надано відповідь про те, що дане звернення буде розглянуто на засіданні ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки м. Вінниці.
Варто зазначити, що нині в Україні подібного пам’ятника немає. Один у вигляді погруддя встановлений у Рівному у 2001 році на майдані поряд з Народним домом.
Пам’ятник Симону Петлюрі у Рівному
у 2006 році встановлення пам’ятника Петлюрі планувалося у Києві на перетині Володимирської вулиці та бульвару Тараса Шевченка. Тоді цього не відбулося, проте, повернутися до цього питання вирішили у 2017 році.
Як повідомив директор Українського інституту Національної пам’яті Володимир В’ятрович, пам’ятник може з’явитися на перетині вулиці Симона Петлюри і бульвару Тараса Шевченка – там, де нині встановлено пам’ятник Миколі Щорсу. Останній заплановано демонтувати у рамках декомунізації. Проте, остаточне місце розташування пам’ятника буде визначено на громадських слуханнях.
Петлюра Симон Васильович (10 травня 1879, Полтава — 25 травня 1926, Париж) — український державний, військовий та політичний діяч, публіцист, літературний і театральний критик. Організатор українських збройних сил. Член Генерального секретаріату Української Центральної Ради на посаді Генерального секретаря з військових справ (28 червня — 31 грудня 1917). Головний отаман військ Української Народної Республіки (УНР) (з листопада 1918). Голова Директорії УНР (9 травня 1919 — 10 листопада 1920).
Дякуємо!
Тепер редактори знають.