“Ой, чий то кінь… лежить”: у Вінниці знайшли скелет з 18 століття. ФОТО

17:17
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

У Вінниці в рамках археологічної експедиції на території навчального закладу в центрі міста знайшли скелет коня. Орієнтовно знахідку датують другою половиною XVIII століття. 

Керівниця експедиції, завідуюча сектором археології Вінницького обласного краєзнавчого музею Ольга Грабовська розповіла в коментарі Vежі, що кістяк знайшли на території садка школи №3, що по вулиці Оводова. Там здійснювали шурфування території в рамках робіт над створенням Археологічного атласу території Вінницької міської ОТГ.

 

 

 

Втім наразі інформації про те, що це був за кінь, та які в нього були “обов’язки”, поки сказати неможливо. Для цього були направлені певні заміри фахівцю-зоологу, за якими він зможе надати більш детальну інформацію.

Ольга Грабовська також розповіла, що збруї чи підков поруч зі скелетом не знайшли, як і ніг коня. Втім, дослідники не виключають, що оскільки на цій локації була вимивина (заглибина в землі, утворена текучою водою), не виключено, що кінцівки могло віднести водою. Та наразі це – лише робоче припущення.

– На кістяку були фрагменти кераміки. Анатомічний порядок кісток був порушений: череп перебував біля тазової кістки. Це може свідчити про те, що з тварини знімали шкіру, – пояснює Ольга Грабовська.

Кістяк забрали до музею, але для відвідувачів він поки не доступний.

– Це звичайна процедура: спочатку всі матеріали опрацьовуються науковцями-археологами, потім передаються в музей, там вони описуються та обліковуються музейними працівниками й тільки після цього можуть стати експонатами та показуватись відвідувачам, – пояснила Грабовська.

 

 

 

 

Керівниця експедиції також розповіла про причини, чому для досліджень обрали територію школи №3.

– В загальному, ділянка, де розташований цей садочок, не зазнала жодних перебудов чи якихось суттєвих впливів (втручань) протягом 20-21 століття. Тому вона могла дати нам інформацію щодо нашарувань всіх історичних періодів, які відобразилися на території міста в даному місці. А ще, це – берег Бугу, тож більшість людей селилися біля річок. Тож це місце було перспективним навіть без огляду на історію самої Вінниці, – розповіла Ольга Грабовська.

Також керівниця експедиції зазначила, що локація була цікавою й з огляду на інформацію, нібито у 18 столітті саме там був побудований Вознесенський монастир. Й хоча його археологи не надто сподівалися відшукати, ділянка була цікавою, а керівництво школи йшло дослідникам назустріч.

Грабовська також розповіла, що роботи на цьому об’єкті продовжать з понеділка. Наразі локація спеціальним чином огороджена (територія також відгороджена парканом від території, де ходять учні). Втім Ольга прогнозує, що довго розкопки тут не триватимуть.

 

 

Наступними територіями для дослідження стане ділянка в П’ятничанському лісі, де виявили поселення 17-го століття, але не встигли прошурфувати (там нещодавно виявили курганний могильник, пізньосередньовічне поселення та палеолітичну стоянку). Також невдовзі археологи візьмуться за дослідження локації неподалік колишнього кінотеатру “Росія” (Ринкова площа).

Загалом польові роботи триватимуть до кінця вересня. Наразі є певний перелік перспективних місць, але не всі вони, з тих чи інших причин, доступні (подекуди тривають перемовини з власниками ділянок та орендарями).

Зазначимо, що знахідку виявили завдяки археологічній експедиції, яка є частиною комплексу робіт задля створення Археологічного атласу території Вінницької міської ОТГ та для розробки Програми археологічних досліджень Вінниці на найближчі роки.

Як відомо, Археологічний атлас міститиме інформацію про історію досліджень, датування та локалізацію пам’яток археології, а також визначення ефективного алгоритму вивчення археологічної спадщини. Роботи здійснюються на замовлення Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради.

– Збереження археологічних об’єктів у середмісті Вінниці має вагоме наукове та суспільне значення, позаяк територія тривалий час знаходиться в епіцентрі урбаністичних процесів і дуже вразлива до господарської діяльності, в першу чергу будівельних робіт. З цією метою на замовлення Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради спеціалісти Вінницький обласний краєзнавчий музей здійснюється пробне археологічне шурфування території міської ОТГ, – раніше повідомляв Центр історії Вінниці.

Нагадаємо також, нещодавно у Вінниці на території П’ятничанського лісу виявили курганний могильник, пізньосередньовічне поселення та палеолітичну стоянку.

Фото Ольги Мірошниченко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читайте також: У П’ятничанському лісі археологи знайшли стоянку часів палеоліту та курганний могильник. ФОТО

Читайте також: У Вінниці створять “Археологічний атлас” з базою міських археологічних пам’яток

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.