Сьогодні, 31 травня, у Вінниці в ресторані «Mont Blanc» стартував обласний форум «Впровадження нових механізмів запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі».
Перед початком заходу до журналістів вийшли почесні гості форуму, щоб розповісти про методики протидії насильству – за гендерною ознакою та сімейного насильства. Зокрема спікери говорили про подію, яка стала безпрецендетною в Україні – відкриття центру, де надаватимуть допомогу особам, які постраждали від насильства в сім’ї.
У новому притулку для тимчасового перебування жінки зможуть отримати необхідну психологічну, соціальну, правову допомогу для відновлення власних внутрішніх ресурсів та прийняття рішень стосовно подальшого життя.
– 25 років проблема насильства лишалася ніби за дверима кожної оселі, – каже Ірина Луценко, народний депутат України. – Чоловіки, жінки, діти та люди старшого покоління – вони лишали всі свої острахи та йшли на роботу, не маючи захисту та прихистку. Чомусь вважалось, що насильство – це сімейна справа. Сьогодні ж ця проблема є не тільки сім’ї, а й держави, бо суспільство починається з сім’ї.
За словами Ірини Луценко, форум є інструментом об’єднання органів влади у протидії насильству в усіх його проявах. Зокрема нардеп нагадала, що в грудні Верховною радою були прийняті закони: «Про запобігання та протидію домашньому насильству та насильства стосовно жінок», а також – зміни до Кримінального Кодексу, де домашнє насильство визнано кримінальним злочином.
– Відтак задача місцевих органів управління, самоврядування, поліції навчитися в рамках тих законів, які були прийняті в грудні – спільно працювати, щоб кожен міг отримати захист держави, – зауважила Ірина Луценко.
Наталія Федорович, заступник міністра соціальної політики України, зазначила:
– Сьогодні на Вінниччині – старт інгломентації законів, про які щойно було сказано, і це означає, що це гарний початок, але дуже нелегкий. Нині ми маємо багато запитань, на які напрацьовуємо відповіді. Той факт, що окремі статті прийнятого 6 грудня закону набирають чинності через рік – говорить про те, що навіть самими депутатами важко сприймалося посилення такої серйозної відповідальності за вчинення насильства.
У той же час Михайло Кременюк, заступник голови Вінницької обласної ради, зазначив, що обласна рада й надалі підтримуватиме постраждалих від домашнього насильства та насильства за гендерною ознакою та відкривати нові Центри допомоги та притулки. «Втім, сподіваюсь, що із часом їх буде потрібно менше й скоро наші чоловіки наберуться глузду й не будуть ображати свої половинки» – підсумував Кременюк.
– Вінниччина – одна з десяти областей, де ми працюємо для створення в Україні ефективної системи реагування та попередження домашнього насильства, – каже Павло Замост’ян, Представник Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. – Йдеться про комплексну систему. Вінниччина вже має деякі елементи: це координація між усіма зацікавленими і залученими службами (поліцією, соціальною службою), це притулок, а також на Вінниччині працює 4 мобільні бригади допомоги постраждалим.
Також виступив із промовою Юг Біссо, представник агентства ООН у справах біженців в Україні. Він зазначив, що агенція співпрацює з органами влади та державою.
– З початку конфлікту в Україні наше агентство надає різноманітні послуги, в першу чергу надає технічну підтримку органам влади та підтримку особам та спільнотам, що є під нашим мандатом – індивідуальна, юридична допомога тощо, – сказав пан Юг. – Нам також відомо про випадки гендерного та сексуального насильства щодо внутрішньо переміщених осіб під час конфлікту. Спільно з органами державної влади та іншими агентствами ООН ми намагаємося допомагати усім постраждалим.
Наприкінці брифінгу Ірина Луценко зазначила також, що за статистикою світової організації, що займається справами постраждалих від насильства жінок – протягом останніх п’яти років відзначається зростаюча динаміка – від 120 до 165 тисяч жінок страждають від домашнього насильства. Втім, останні три роки до організації були звернення й від чоловіків.
– Це зокрема звернення від чоловіків старшого покоління, які повернулись з фронту, чоловіки з інвалідністю. Також щороку близько 3 мільйонів дітей є жертвами та спостерігачами насильства, – розповіла Ірина Луценко. – Динаміка росту пов’язана також і з тими подіями, які відбуваються в Україні.
Загалом почесні гості підсумували, що проблема домашнього насильства та насильства «підтягує» доволі багато проблем – не тільки сімейного, а й державного рівня. «Суспільство має виробити «нульову толерантність» до насильства» – зазначив Павло Замост’ян.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.