Вінниця ризикує стати містом кінотеатрів під відкритим небом: активіст Олександр Шемет закликає друзів та партнерів до реалізації проекту біля колишнього кінотеатру «Росія» під назвою «Сходи до кіно».
Водночас інші вінницькі активісти відразу звинуватили Олександра Шемета у плагіаті. Вони стверджують, що назва і лого анонсованого проекту – скопійовані з іншого – мистецької резиденції “Над Богом”, котра відбувалася у Вінниці два роки тому. У назві змінили лише одне слово -«в» на «до» – та й стилістика фірмового стилю надто вже схожа на інший.
Лише позавчора ми писали про новий безкоштовний кінотеатр під відкритим небом біля кав‘ярні «Чорна кішка — білий кіт», котрий планує показувати лише ліцензійне кіно українською мовою, як буквально вчора дізналися, що може з‘явитися ще один кінотеатр під відкритим небом біля колишнього кінотеатру «Росія». Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав активіст, вінницький Дід Мороз Олександр Шемет.
Пан Олександр коротко описав концепцію «нового» проекту на сходах біля кінотеатру «Росія», назвавши його «Сходи до кіно». Активіст розповів, що наразі шукає партерів та волонтерів, які допоможуть в реалізації вуличного нічного кінотеатру. Окрім кінопоказів, Олександр Шемет пропонує урізноманітнити перебування на локації всілякими активностями.
- Все це хочемо урізноманітнити: КІНО#БИЧКА (дискотека на хітах з кіно), турніри з доміно (відповідно до твердження – “Із всіх мистецтв нам найважливіші кіно, вино і доміно”), кава на піску та загадковий бонус руфер#дігер проект “Привид кіно”, – пише пан Олександр на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук.
Конкретної концепції того, що показуватимуть на «великому екрані» поки нема, але є вже розклад показів:
- 9 ЧЕРВНЯ Федеріко Фелліні Amarcord
- 10 ЧЕРВНЯ Кітано Такесі 座頭市
- 11 ЧЕРВНЯ Фелікс та Манс Хенгрен The 101-Year-Old
- Man Who Skipped Out on the Bill and Disappeared
Все б здавалося чудово, якщо не враховувати два «але»: перше – концепція та назва проекту частково плагіат, друге — питання щодо авторських прав на стрічки.
На заклик Шемета в першу чергу в коментарях відгукнулися не друзі та спонсори, а ті, хто стояли біля витоків проекту «Сходи в кіно», який спочатку реалізувався у 2015 році громадською організацією «Пилорама» в рамках мистецької резиденції «Над Богом» на тому ж самому місці, де наразі планується «Сходи ДО кіно». Проект мистецької резиденції потім перетворився у громадську платформу «Сходи в кіно, яку очолив дизайнер Віталій Янковий. Платформа яка пропагувала покази лише ліцензійного кіно та відеороликів переважно українського виробництва, а також проводила лекторії. Кожна зустріч в рамках платформи була тематичною.
- Олександр Шемет, поясніть, будь ласка, свою мотивацію у виборі назви. Бо про ініціативу “Сходи в кіно”, яка була спочатку реалізована під час художньої резиденції “Над Богом” у 2015 і потім існувала у Вінниці як “Громадська платформа Сходи в кіно” в 2015 – 2016 роках, ви не могли не знати. Ви можете організовувати будь-яку активність на сходах біля кінотеатру, але красти концепт і назву (змінити одну букву не достатньо) без вказання першоджерела неетично. Я потребую пояснень вашої мотивації і публічного вибачення, – написав Віталій Янковий на сторінці Олександра Шемета.
Свою думку стосовно плагіату та використання локацї кінотеатру «Росія» висловив і Олександр Вешелені, який першим натякнув на нелегальність показів та схожу айдентику як в назві, так і в дизайні, який зробила дружина пана Олександра – Світлана.
- Ніхто не приватизує простір “Росії” чи право робити там кінопокази, але в питаннях “айдентіті” Ви явно зробили крадіжку – тому при всьому бажанні підтримати здорові наміри хочеться тільки сказати: “Це неетично і не по-європейськи”.
На питання Vежі про те, чи збирається Олександр Шемет змінювати концепцію та назву, активіст відповів, що наразі це лише обговорення і він попросив своїх друзів поради та допомоги.
- Поки я збираю “каміння”, а коли, як буду його і чи буду розкидати покаже час. Чи буду я орієнтувати своє життя за вимогами будь кого – відверто – не знаю…але у мене для реалізації своїх задумів не так уже і багато часу залишилось, – сказав пан Олександр.
Говорячи про дану бесіду на сторінці Олександра Шемета та його ідею, яка наразі була просто «кличем» для друзів, Віталій Янковий говорить, що тут є два аспекти, які грають важливу роль.
- Перший – те, що локація біля кінотеатру “Росія” досі цікава вінничанам і є люди, які хочуть здійснювати там якусь активність із показу фільмів. А другий – у якій формі це, власне, здійснено. Це демонструє неповагу до авторів ідеї літнього кінотеатру “Сходи в Кіно” та тих, хто потім півтора роки намагався розвивати цю ідею у вигляді “Громадської платформи Сходи в кіно”. Ханжеська і нахабна апропріація чужої інтелектуальної роботи, перетворення її у відвертий кітч, так, ніби це було щось неважливе, нікому не потрібне, що можна не згадувати і на що не потрібно посилатись. І все це супроводжується няшними закликами до “співпраці”, хоча можна собі уявити, якою буде співпраця із неадекватами, що не вважають інтелектуальне право чимось важливим.
Віталій також розповів, що для нього особисто процес роботи із ідеєю «Сходи в кіно» дійшов до логічного завершення, хоча й був цікавою пригодою, але може з часом вилитися у новий проект, пов’язаний із відео.
- Я тільки “за”, щоб цю ідею розвивав хтось інший, але тут важливо як вказувати першоджерела, звідки все прийшло, так і намагатись вникнути в те, що, взагалі, відбувалось. Якщо робити на тій локації щось інше, то потрібно його і називати по-іншому, як мінімум, – говорить Віталій.
Дизайнер також прокоментував варіанти логотипа, представлені паном Шеметом.
- Драбина, що приставлена до хмари (драбина на небеса) – це символ життя після смерті, або ж символ помирання (переходу у невизначенність), сходи біля кінотеатру “Росія” зараз знаходяться десь в такому стані – ніби помирають, але це і ніби перехід в якусь іншу форму існування.
Поки на сторінці Олександра Шемета сторони домовилися про діалог. Тому чи дійсно буде новий кінотеатр «на сходах» з цією назвою – ще не зрозуміло. Але поки пан Олександр запросив нас вже на перший показ завтра о 21.00.
Фото зі сторінки Громадської платформи «Сходи в кіно» та сторінки в фб Олександра Шемета
Дякуємо!
Тепер редактори знають.