“Ніколи не скаржилася”: у школі на Вінниччині від інсульту померла другокласниця

18:28
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

На Вінниччині від інсульту просто в школі померла другокласниця. Як відомо, під час перерви Ельвіра поскаржилась на головний біль, а за кілька хвилин раптово знепритомніла.

В сюжеті ТСН директорка Браїлівської школи Олена Івасенко розповіла, що все трапилося дуже швидко: дівчинці стало погано під час перерви, але однокласники відразу покликали вчительку, яка щойно вийшла з класу після уроку.

Вчителька повернулася до дівчинки, але лише встигла її підхопити, оскільки Ельвіра знепритомніла. “Ми рятували (дитину), як могли” – додає директорка.

 

Непритомну Ельвіру до приїзду “швидкої” намагалась врятувати шкільна медсестра. Потім – медики “швидкої”, але за півтори години їм не вдалося запустити серце дівчинки. Дитина померла просто на парті.

Заступниця директора департаменту охорони здоров’я Олена Бондаренко розповіла, що Ельвіра не реагувала на жодні методи реанімації. Ані на непрямий масаж, ані на адреналін, ані на дефібрилятор.

Батько дівчинки, Сергій Купчишин, розповідає, що Ельвіра була здоровою і ніколи не скаржилась на біль в голові.

– Вийшла на перерву, тут вчителька подзвонила, каже: “Вашій доці погано”. Я приїхав до школи, вона в класі на парті, і “швидка” (її) реанімувала. Я їм допомагав, але вони не змогли (її) врятувати, – розповідає Сергій.

Він додає, що лікарі сказали, що причиною смерті став інсульт: відірвався тромб в мозку і що в цьому “ніхто не винен, це могло статись будь-де”.

“Була здорова і не стояла на обліку – кажуть у місцевій амбулаторії. Це підтвердила ТСН і сімейна лікарка, але говорити на камеру відмовилась” – йдеться в сюжеті. “Я не можу, тому що мені сказали не давати інтерв’ю вам, – каже лікарка. – Вона була здорова дівчинка”.

 

Журналісти розповідають, що дівчинка проходила щорічні медогляди, була допущена до фізкультури, про що в школі є відповідні довідки. В департаменті охорони здоров’я заявили, що у дівчинки була вроджена вада судин, яку не виявили лікарі. Хвороба могла загостритись від вірусної інфекції, стресу чи просто фізичного навантаження.

– Гостре, невідворотнє захворювання, яке призвело до летального випадку. Тромбоз, який не повинен бути в такому віці, чомусь відбувся і відбулось це тромбування судин, – каже заступниця директора департаменту охорони здоров’я Олена Бондаренко. – Частіше за все у дітей це буває на фоні вродженої патології судин, в тому числі – головного мозку.

Як зазначено в сюжеті, саме тому батькам рекомендують обов’язково здійснювати щорічний медогляд не лише для довідки у школу, а також не ігнорувати скарги дитини на самопочуття, а наполягати в лікарні на обстеження.

 

Про інсульт

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.

Існують два різновиди інсульту: геморагічний, який викликаний розривом мозкової артерії, та ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.

Прояви при появі інсульту залежать від частини мозку, який постраждав. Зазвичай при інсульті спостерігаються такі симптоми:

– людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куток губ;
– постраждалий не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана;
– людина не може підняти руки вгору або одна рука занадто слабка і не ворушиться;
– виникає слабкість або оніміння в правій або лівій частині тулуба та кінцівках.

Зазначено, що іноді інсульт може проявитися тільки інтенсивним головним болем. “Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу” – зазначає МОЗ.

Згідно з офіційною статистикою МОЗ України, щороку у країні відбувається до 100 000 інсультів. Дані міжнародних досліджень, які використовують математичне моделювання, вказують на те, що офіційна статистика недооцінює кількість інсультів в Україні. Насправді їх 150 000 – 200 000 на рік.

“Змінюється поняття “людини старшого віку”. Раніше людина понад сорок років була людиною похилого віку. Тепер ті, хто вважався старим, вже в цю категорію не потрапляють.

Зміна способу життя. Куріння, зловживання алкоголем, надмірна вага, малорухомий спосіб життя – це основні чинники, які підвищують ризики інсульту. Якщо людина починає вести такий спосіб життя в молодому віці, наприклад у 20 років, то цілком ймовірно, що вже за 10 років у неї трапиться інсульт” – зазначає МОЗ та додає, що 90% усіх інсультів спровоковано неправильним способом життя. Чверть усіх інсультів в Україні зумовлена нездоровим харчуванням.

Перша допомога хворому при інсульті

Викликати екстрену медичну допомогу. Покласти хворого на бік, оскільки в деяких випадках є блювота. Якщо людина буде лежати на спині, вона може захлинутись. Розстібнути комірець, зняти краватку. Не залишати людини без нагляду . В жодному разі не можна давати пити, їсти чи приймати ліки через рот. При інсульті часто порушується ковтання, тому це може потрапити в дихальні шляхи хворого. Дочекатися приїзду медиків.

Як часто потрібно відвідувати лікаря невролога?

Для людини, яка не хворіла інсультом, потрібно звернутись до судинного невролога та зробити дослідження, які дозволяють визначити ризики і сформулювати перелік проблем. Результати слугуватимуть вказівником для сімейного лікаря, що дозволить пацієнтові уникнути такої проблеми.

Якщо пацієнт пережив інсульт то до судинного невролога потрібно звертатись:

Перший рік після інсульту – раз на 3 місяці.
Наступні роки – два рази на рік.

Зазначимо також, що існує так званий “Синдром раптової дитячої смерті” (СРДС). Йдеться про “смерть здорової на вигляд дитини першого року життя, найчастіше під час сну, причину якої не можна пояснити будь-якими даними, включаючи результати патологоанатомічного дослідження (автопсії). Найчастіше такі випадки смерті реєструють у дітей віком від 1 до 6 місяців” – “Українська правда”.