Внаслідок ДТП в Погребищенському районі на Вінниччині у водойми потрапили 747 літрів гербіцидів та фунгіцидів різного класу. Небезпечних інсектицидів, що становлять небезпеку для життя людей, в каністрах та пакетах, що перевозив автомобіль, не було.
Про це сьогодні, 10 червня на спеціальній прес-конференції повідомив заступник голови Вінницької ОДА Андрій Гижко. З його слів, інформація про витік в притоку річки рось інсектициду “Нурал-В”, поширена раніше в ЗМІ, не відповідає дійсності. “Всі ці речовини (які потрапили до водойми – ред.) – це речовини другого-третього класу небезпеки. Після використання деяких з них на полях можна працювати вже через день або на третій день. Станом на 8 ранку 10 червня, в результаті забору води на кордоні Вінницької та Київської областей не зафіксовано концентрацій небезпечних речовин, які перевищують гранично допустиму норму”, – пояснює Гижко.
За словами заступника голови ОДА, такі норми перевищено лише безпосередньо на місці потрапляння гербіцидів та фунгіцидів у воду. Та частина водойми огороджена обмежувальними стрічками, а місцеве населення попереджено про небезпеку. Мешканці населеного пункту – а це 457 жителів села – забезпечені питною водою. Чиновники обіцяють стежити за рівнем забрудненості води в цілодобовому режимі.
Окрім того за словами профільних чиновників, в притоці річки Рось та найближчих водоймах не зафіксовано загибелі риби або іншої фауни. “Зараз ми спостерігаємо підвищення температури, відтак риба може гинути через недостатність кисню у воді. Але масового мору риб чи жаб ми не фіксуємо. Якщо побачимо мертву рибу – спочатку з’ясуємо, від чого вона загинула, а потім повідомлятимемо”, – зазначили на прес-конференції в ОДА.
Нагадаємо, що через забруднення річки Рось у Погребищенському районі без водопостачання залишились мешканці Білої Церкви, а Умань перевели на воду з резервних резервуарів.
Станом на сьому годину 10 червня водопостачання м. Умань здійснюється з резервних резервуарів, запасу води вистачить на 3 доби, а у Білій Церкві подача води призупинена з 23 години 9 червня. Населення забезпечується водою за рахунок підвозу та існуючих бюветів, повідомляє ГУ ДСНС України.
Додамо, що річка Рось протікає територією кількох областей — Вінницької, Київської, а також Черкаської та є правою притокою Дніпра.
Нагадаємо, вчора, 9 червня, повідомлялося, що близько п’ятої години ранку у водойму поблизу села Збаржівка, що у Погребищенському районі, потрапила майже тонна інсектицидів. Це хімічні препарати, які використовують для захисту рослин від шкідливих комах. Однак у великій кількості вони токсичні не лише для комах, але також для людей та тварин.
За словами першого заступника голови ОДА Андрія Гижка, станом на 18:00 дев’ятого червня отруєння риби чи іншого серйозного впливу на довкілля не виявлено. Однак було здійснено забір проб води, результати яких мають бути вже сьогодні, 10 червня.
Водночас на сайті Білоцерківської РДА зазначають, що внаслідок аварії “на території Погребищенського району загинула риба та інші мешканці водойм! Звертаємося до усіх мешканців з повідомленням про заборону вилову риби, купання та випасу худоби в акваторії річки Рось”.
Фахівці продовжують моніторити якість води у місцях водозабору та водосховищах акваторії річки Рось.
За фактом забруднення водойми в Погребищенському районі відкрито кримінальне провадження. З’ясовано, що забруднення сталося внаслідок аварії за участі автомобіля «Мерседес Спринтер» та розгерметизації частини ємностей з хімічними речовинами для обробки сільськогосподарських рослин, які він перевозив. Встановлено, що гербіциди були викрадені з сільгосппідприємств Козятинського та Липовецького районів.
Слідчим відділом Погребищенського відділення поліції відкрито кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.242 ККУ (Порушення правил охорони вод). За такий злочин передбачено покарання – до 5 років обмеження волі. Крім того, за фактами крадіжок гербіцидів у Козятинському та Липовецькому районах відкриті кримінальні провадження за ч.3 та ч.5 ст.185 КК України (крадіжка). Максимальне покарання за такі злочини, передбачене законодавством – від 7 до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.