Публікації за датами

  • 08 Травня/ 20:40

    Vinnytsia

    Публікація08.05.1920:40

    Автор:В'ячеслав Луцков

    Не пити чорний чай і каву та дотримуватися “правила двох”: як живуть вінницькі мормони. ФОТО

«Ми — ті, хто вірить у святі заповіді, написані єгипетським письмом на дошках кутого золота, що були вручені святому Джозефові Сміту в Пальмірі».
Артур Конан Дойль, «Етюд в багряних тонах», 1887 рік

Про мормонів писав Артур Конан Дойль, але для більшості українців, які про них чули, їх релігія залишається далекою. Втім мормони вже 18 років проповідують в серці Вінниці й за всі ці роки в нашому місті побували вже десятки місіонерів із США та країн Європи. Ми дізналися, чому вінницькі мормони вінчаються лише в Києві, чому місіонери завжди ходять парами та чому віруючі цієї церкви не п’ють зелений та чорний чай.

«Релігії Вінниці» – цикл матеріалів Vежі про незвичайні релігійні громади нашого міста. Vежа не підтримує і не засуджує жодну релігію. Стаття має виключно просвітницький характер.

Сутність вірувань

Мормони або «Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів» – християни, що вірять в Ісуса як Божого сина і Джозефа Сміта як його пророка. Назва віруючих походить від імені Мормона – древнього пророка, який жив на американському континенті в IV ст. н.е. Адепти церкви вірять, що Джозеф Сміт знайшов Книгу Мормона, переписав та опублікував у 1830 році. Біблія, і всі її цінності для мормонів також є священними.

Особливість церкви: наявність іноземних місіонерів

Місіонери – це перші представники «Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів», з якими мені довелося познайомитися. В основному, це американці, хоча у Вінниці трапляються й представники інших країн, наприклад Німеччини чи Вірменії. Зазвичай приїздить четверо людей на два роки. Місіонери завжди працюють в парах – при цьому, у межах одного церковного приходу не можуть бути лише дівчата.

 

«Їх завжди двоє, не більше і не менше»

Під час місії діє «правило двох» – тобто місіонери не можуть покидати свого напарника, навіть аби відійти до сусідньої кімнати (виключення – вбиральня). За словами місіонерів, причинами є міркування безпеки, і схожа практика у Христа. «Правило двох» діяло навіть у мормонській церкві – коли я попросив одного з них пояснити оголошення в коридорі, той відмовився, і попросив зачекати на напарника.

Місіонерів можна одразу вирізнити серед інших прихожан. Особливо чоловіків – вони ЗАВЖДИ вдягають білі сорочки з краватками, іноді під светр. Одяг місіонерів обов’язково прикрашає бейджик з прізвищем та посадою: «Старійшина Дженсен» (звання «старійшина» – виключно для хлопців), «Сестра Аделін» тощо. Старійшинами, яких я зустрічав у Вінниці, були хлопці від 18 до 23 років.

Про ієрархію

Верховний релігійний лідер мормонів носить титул «пророка». Ключову роль в церкві також відіграють 12 «апостолів». Хоча для мормонів це не просто титули – для них лідери церкви є наділеними владою від Бога.

На нижчих рівнях діють місіонери – волонтери, що погоджуються жити в чужих країнах протягом двох років, несучи «слово Ісуса». За два роки місіонери можуть закріплюватись за різними церковними приходами однієї країни або одразу декількох. Наприклад, одного з «вінницьких» місіонерів церква направила до Молдови. Проте замість нього одразу прибув інший американський волонтер.

Кожен окремий церковний прихід, в тому числі вінницький, очолює президент приходу. Місіонери стверджують, що президент приходу, яким виявився вінничанин, не займається виключно релігійною діяльністю: церква не приносить йому доходів. На волонтерських засадах діє і його секретар, який управляє порядком служіння.

Про мормонські церкви та храми

У більшості релігій їх релігійні будівлі можна одразу ідентифікувати – за характерним дизайном, релігійними символами чи іншими атрибутами.

Але у мормонів різниця відчувається вже в самому терміні. Мормонських церков багато; храм в Україні лише один – в Києві. Практична різниця в тому, що хрещення і вінчання відбуваються виключно в храмі. Також у мормонський храм не можна заходити дітям до 8 років. Водночас, зайти до церкви та взяти участь у богослужінні може будь-хто.

Мормонський храм у Києві

Також відрізняються вони і зовнішнім виглядом – церква, на перший погляд, виглядає як звичайний будинок. У вінницькій церкві одразу при вході, в коридорі, стоїть вішалка для верхнього одягу. Гостя зустрічає лабіринт кімнат – всього в церкві їх більше шести. Є стіл для настільного тенісу і вбиральня.

Як дізнатися, що перед Вами мормон? Запропонуйте людині зелений або чорний чай – праведний мормон відмовиться.

Проте доволі швидко починаєш помічати картини (не ікони) з Ісусом Христом, його Батьком і Джозефом Смітом. Однак, ви не зустрінете в мормонській церкві жодного розп’яття чи зображення Ісуса на хресті. За поясненнями членів церкви, розп’яття символізують мертвого Ісуса, в той час як мормони прославляють Ісуса живого.

   

Проте не лише вигляд, але й функціонал мормонської церкви є ширшим відносно інших храмів. Окрім звичайних релігійних служб у вінницькій мормонській церкві проводять музичні репетиції до таких служб, вивчають англійську мову, проводять співбесіди з потенційними прихожанами, або навіть грають настільний теніс.

   

Про богослужіння

На служіння у вінницьку церкву приходить близько 30 людей. За словами місіонерів, прихід вінницької філії має всього 40 людей. Як зазначають релігійні волонтери, у Києві – більше десяти приходів, в кожному з яких по 100 людей.
Всі без виключення чоловіки (навіть хлопчики) одягнені в класичні костюми. Жінки також охайно вдягнені, хоча й не мають якогось «дрес-коду».

   

Власне богослужіння також організовані у незвичному форматі – прихожани готують декілька промов на релігійні теми, а за годину богослужіння лунає 3-4 релігійних пісні. При цьому, на богослужіннях співають всі прихожани – кожному гостю видають збірник гімнів зі словами.

Богослужіння відбуваються щотижня, у неділю. Причастя [яке відбувається щотижня цього дня – прим.авт.]  відбувається за допомогою води та хліба. Ми віримо, що головне – віра та усвідомлення того, що символізують хліб та вода [плоть та кров Христа – прим. авт.] – розповів старійшина Кенделл Розенкранц.

   

Обмеження та заборони

Цікаво, що до «Церкви Ісуса Христа святих останніх днів» не можуть вступити діти. Так, обряд хрещення в них передбачений у віці від восьми років. Окрім цього, допомагати у релігійних обрядах (наприклад, у причасті) можуть лише хлопці, яких на це благословили, і лише з 12 років.

 

Мормонство можна прийняти навіть після смерті. Якщо близька людина, яка особисто знала померлого, звернеться до мормонської церкви, ми можемо прийняти його до нашої релігії. Якщо ви особисто не знали людину, то після заявки має пройти 110 років, аби людину прийняли [до мормонської церкви] – розказує старійшина Кенделл Розенкранц.

Так до церкви можна долучити навіть своїх предків. Але остаточно вирішувати, чи приймати мормонську віру, має сама померла людина, вже в духовному світі.

Віруючі мормони не п’ють алкоголь, каву, зелений і чорний чай, не курять та не вживають наркотики. При цьому, за словами місіонерів, фруктовий чи трав’яний чай пити можна. Причиною таких заборон називають одкровення, послане Джозефу Сміту.

Церква також не прихильна до абортів, але як виключення, такі операції здійснюються. Наприклад, якщо пологи загрожуватимуть життю чи здоров’ю жінки.

Про шлюби

Завдяки Конан Дойлю та його «Етюду в багряних тонах» світом поширилася інформація, що мормони – полігамні. На момент першої публікації твору – у 1887 – це відповідало дійсності. Проте вже за три роки, у 1890 році, багатожонство було скасоване і не практикується в наш час. При цьому вінчання в українських мормонів відбувається лише в Києві (бо лише там є храм), хоча такий ритуал і не є обов’язковим.

Ви можете одружитися в звичайному, цивільному порядку, але ми надаємо перевагу робити це в храмі – пояснили старійшини Розенкранц та Дженсен під час розмови про шлюби мормонів.

Церква ставиться несхвально до гомосексуальних відносин – в мормонських храмах одностатеві пари не зможуть обвінчатись.

Фото Ольги Мірошниченко

Фото храму – mormonnews.org.ua

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
В'ячеслав Луцков

Дякуємо!

Тепер редактори знають.