Домашнє насильство – тема хоч і близька для багатьох українців, проте значною мірою досі табуйована в нашому суспільстві.
Попри те, що випадки фізичного, психологічного, сексуального чи економічного насильства в родинах трапляються в усі часи та в кожній країні, багатьом з нас досі незручно говорити про це на повний голос. А відтак багато людей – жінок, дітей, та чоловіків, – продовжують лишатися мовчазними жертвами знущання інколи від найближчих.
Аби розповісти вінничанам, що слід сприймати саме як домашнє насильство і що робити, якщо подібне трапляється з ними, патрульна поліція Вінниці спільно зі студентами сьогодні, 25 листопада влаштували інформаційну акцію “16 днів проти насильства”. Її мета – розповісти вінничанам, якою має бути послідовність дій, аби убезпечити себе і покарати кривдника, раптом вони або їхні близькі стануть жертвами домашнього насильства.
– Наша мета – проінформувати людей, аби вони взагалі змогли ідентифікувати, що таке домашнє насильство. Аби вони усвідомили, що та чи інша дія по відношенню до них є неприпустимою. Адже проблема в тому, що суспільство толерує домашнє насильство. Починаючи з шарпання дитини на вулиці батьками або образами одних членів сім’ї іншими. Треба розуміти, що всі дії стосовно людини, які призводять до погіршення її стану – чи фізичного, чи психологічного – це все насильство. Не варто чекати, поки почнуться побої, – розповідає Наталія Сергієнко з ГО “Бюро соціального розвитку”, яка також долучилася до акції.
Багато учасників акції сьогодні прикріпили до одягу білу стрічку – символ протидії домашньому насильству.
Активістка розповідає, що окрім інформування про законні права громадян у таких випадках, активісти також хочуть донести до вінничан інформацію про те, які є служби підтримки у місті для людей, котрі стали жертвами домашнього насильства.
– Окрім допомоги, яку в подібних випадках має надавати поліція, у Вінниці також є міська мобільна бригада психологічної допомоги, планується створення кризового центру для підтримки постраждалих жінок, – розповідає пані Наталія.
Разом з активістами вони також роздають перехожим інформаційні буклети та браслети з адресою сайту, де можна знайти всю відповідну інформацію та контакти служб, до яких можна звернутися для отримання допомоги.
Крім того, активісти розклеюють плакати з такою ж інформацією на вуличних дошках оголошень і йдуть в магазини та торгові центри, аби поширити інформацію там. Принагідно проводять соціальне опитування людей: чи знають вони, що робити у випадках домашнього насильства? Чи можуть вони його ідентифікувати? Чи самі ставали жертвою?
Цікаво, що абсолютно всі опитані запевнили – самі жертвами домашнього насильства ніколи не ставали. “А ось у мого друга/сусіда були проблеми”, – говорить одна з перехожих жінок.
Поліцейські, які разом з активістами беруть участь в акції, пояснюють: люди рідко публічно зізнаються про подібні випадки, які ставалися саме з ними, а тому посилаються на “сусідів”, у яких “були проблеми”, часто вигаданих. Тому що “соромно”. А тим не менше лише минулого року на території Вінниччини було зафіксовано 12 тисяч звернень, які стосувалися домашнього насильства.
Студент Вадим розповідає, що погодився взяти участь в акції, адже в його знайомих також були схожі проблеми і вони просто не знали, що робити в таких випадках. У той же час активісти наголошують: звернення постраждалих від домашнього насильства профільними службами приймаються на умовах анонімності та без розголошення персональних даних. Лише у певних випадках інформається передається іншим службам, які мають втрутитися, але знову ж таки – зі збереженням конфіденційності особи.
Поліцейська Олена Вотякова пояснює, що такі акції необхідні й для правоохоронців, аби краще налагодити свою роботу:
– Ми хочемо дізнатися, наскільки мешканці є обізнаними в цьому питанні, з яких джерел, каналів вони дізнаються інформацію, аби нам було краще зрозуміло, як людей інформувати в подальшому, – говорить Олена.
Які бувають випадки домашнього насильства
Фізичне насильство – умисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до травмування, порушення фізичного чи психічного здоров’я, нанесення шкоди честі та гідності, в окремих випадках, до смерті постраждалої.
ПРОЯВИ ФІЗИЧНОГО НАСИЛЬСТВА:
- Тебе б’ють чи штовхають;
- Тебе не випускають з власного дому або не пускають до нього;
- Тебе змушують до вживання алкоголю чи наркотиків;
- Тобі погрожують позбавити життя чи навмисно створюють ситуації, які можуть становити загрозу твоєму здоров’ю та безпеці;
- Тебе позбавляють їжі, перешкоджають відпочинку чи сну;
- Проти твоєї волі тебе переміщують в межах однієї держави або за кордон із застосуванням сили, погроз чи обману.
Економічне насильство – умисне позбавлення однією особою або групою осіб іншої людини або групи людей житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалі мають передбачене законом право.
ВИ ЗІТКНУЛИСЯ ІЗ ЕКОНОМІЧНИМ НАСИЛЬСТВОМ, ЯКЩО ВАС:
обмежують у доступі до власних коштів чи забороняють використовувати власні кошти так, як ви вважаєте за потрібне;
- пошкоджують ваше майно;
- позбавляють або тобі перешкоджають у доступі до їжі, житла, майна;
- обмежують у можливості працевлаштування, забороняють навчатися чи працювати;
- примушують до жебрацтва;
- шантажують.
Сексуальне насильство – протиправне посягання однієї особи або групи осіб на статеву недоторканість іншої людини, а також дії сексуального характеру щодо неповнолітнього (-ої).
ПРОЯВИ СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА:
- зґвалтування;
- примус до небажаних сексуальних контактів;
- дотики до інтимних частин вашого тіла проти вашої волі;
- примус до сексу з іншими людьми;
- примус до збочених форм сексуальних відносин;
- примус займатися до порно-індустрією чи секс-бізнесом;
- примус до вагітності або аборту;
- примус до спостереження за статевим контактом кривдника.
Психологічне насильство – насильство, пов’язане з дією однієї особи або групи осіб на психіку іншої особи шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров’ю.
ВИ ЗІТКНУЛИСЯ ІЗ ПСИХОЛОГІЧНИМ НАСИЛЬСТВОМ, ЯКЩО ВАС:
- систематично принижують і вами маніпулюють;
- ображають словесно або негативним жестами, мімікою;
- переслідують, постійно контролюють, погрожують;
- зневажають та ігнорують бажання, думки, почуття, безпідставно критикують;
- позбавляють права на захист честі та гідності;
- шантажують;
- ігнорують чи дискримінують через ваші переконання, віросповідання, національну, расову приналежність чи походження.
План безпеки, якщо ви стали жертвою домашнього насильства
Заховай в безпечному місці або завжди май при собі копії документів(паспорт, свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про право власності на майно), певну суму грошей, номери телефонів, одяг та ліки;
Заздалегідь виріши які саме цінні речі (ювелірні вироби і т.д.) ти візьмеш з собою. У випадку необхідності їх можна буде продати або здати під заставу;
Знищи всі папери, які можуть підказати кривднику визначити місце твого перебування (конверти, записники, електронну переписку тощо);
Намагайся уникати будь-яких суперечок, що можуть відбуватися в кімнаті, де є ріжучі чи гості предмети. Якщо суперечки не уникнути – намагайся знаходитися в кімнаті так, щоб у разі необхідності можна було б легко з неї вийти. Намагайтесь триматися ближче до виходу.
Попередь про небезпеку сусідів та правоохоронні органи за номером 102. Також звернися до дільничного інспектора.
Заздалегідь домовся з друзями чи родичами про можливість надати тобі тимчасовий притулок у разі небезпеки. Важливо, щоб це були ті люди, у яких кривдник одразу не знайде тебе і які зможуть тебе захистити.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.