Публікації за датами

  • 02 Серпня/ 21:04

    3008

    Публікація02.08.1921:04

    Автор:В'ячеслав Луцков

    Нацгвардія вийшла на вулиці: що варто знати при спілкуванні з “військовими патрулями” та які в них повноваження

Вчора, 1 серпня, на вулицях українських міст, зокрема й Вінниці, з’явились самостійні патрулі Нацгвардії. До цього нацвардійці могли лише входити до складу патрулів спільно зі співробітниками Нацполіції. Метою залучення гвардійців називають забезпечення правопорядку.

Як повідомляється на сайті МВС, доручення про залучення нацгвардійців наприкінці липня 2019 року підписав міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. Документ у мережі знайти нам не вдалось, проте у ГУНП у Вінницькій області Vежі повідомили, що в дорученні строки патрулювання не були вказані.

Таке нововведення може викликати багато запитань у жителів нашого міста. Тож ми спробували знайти на них відповіді.

“В нас все так погано з безпекою на вулицях, що аж військовослужбовців залучають?”

Патрулювання вулиць належить до основної компетенції поліцейських, проте їм і раніше допомагали нацгвардійці. Тому виникає питання щодо того, в чому полягає причина залучення військовослужбовців в якості самостійних патрульних. На сайті МВС щодо цього зазначають наступне:

– Літо – період активних відпусток, характеризується більшою кількістю людей, зокрема дітей, на вулицях міст та сіл. Це потребує додаткових сил правоохоронців, зокрема з точки зору превенції порушень громадського порядку та злочинів, – інформує перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий.

Як повідомляє BBC з посиланням на Артема Шевченка, прес-секретаря МВС, ефект збільшення присутності правоохоронних органів матиме превентивний ефект. І в Міністерстві внутрішніх справ, і в Нацгвардії відкинули версію, що залучення нацгвардійців – це “закручування гайок”.

Водночас, між поліцейськими та гвардійцями в якості патрульних є відмінності:

Принципова відмінність – порядок забезпечення наказу начальника. Поліцейські несуть виключно дисциплінарну відповідальність, тобто за невиконаний наказ поліцейського можуть звільнити. Для військовослужбовців за невиконання наказу настає кримінальна відповідальність. Якщо говорити дуже просто, то військові набагато менше думають про те, чи виконувати наказ – зазначає Центр прав людини ZMINA з посиланням на Михайла Каменєва, юриста та виконавчого директора Правозахисної ініціативи.

Експерт зазначив що, попри наявність в деяких законах (зокрема, в ст. 13 ЗУ “Про Національну гвардію України”) правоохоронних функцій Нацгвардії, використання військових для охорони порядку суперечить політиці реформування поліції як демілітаризованого сервісного органу та Конституції.

Частина 4 статті 17 Конституції забороняє використовувати військові формування для обмеження прав і свобод громадян. Патрулювання, під час якого можуть бути затримання, – це обмеження прав і свобод, – зазначає Каменєв. 

Чого чекати вінничанам?

Загалом в Україні Національній поліції допомагатимуть 2 000 військовослужбовців. Як повідомляють на сайті ГУ НП у Вінницькій області, на охорону громадського порядку в нашому місті заступили 10 нарядів військовослужбовців, з них сім піших патрулів зі службовими собаками та три автопатрулі (всього близько 30 людей – авт.)

Як розповіла Vежі Анна Лазаренко, прес-офіцер вінницької військової частини 3008, з якої й залучатимуть військовослужбовців, ця кількість з часом може збільшитись до 50 нацгварідійців.

Гвардійці нестимуть службу п’ять днів на тиждень по шість годин, утім за ускладнення оперативної обстановки час служби військових може бути змінений. Як повідомляє UA: Вінниця, патрулюватимуть нацгвардійці вулиці нашого міста з 16:00 до 22:00.

 

Що можуть робити нацгвардійці-патрульні?

Військовослужбовці Нацгвардії під час залучення до виконання завдань з охорони громадського порядку мають право вживати превентивні та поліцейські заходи примусу відповідно до Закону України “Про Національну поліцію”.

Зокрема, у статті 31 Закону передбачено такий перелік превентивних заходів:

– перевірка документів особи;
– опитування особи;
– поверхнева перевірка і огляд;
– зупинення транспортного засобу;
– вимога залишити місце та обмеження доступу до визначеної території;
– обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;
– проникнення до житла чи іншого володіння особи;
– перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;
– застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;
– перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб;
– поліцейське піклування (наприклад, допомога нетверезим ).

Крім цього, стаття 42 Закону України «Про Національну поліцію» визначає конкретний перелік поліцейських заходів примусу: фізичний вплив (сила), застосування спеціальних засобів (наприклад, балончика зі сльозогінним газом – авт.) та застосування вогнепальної зброї.

Тобто, при здійсненні всіх цих заходів примусу, на гвардійців діють такі ж обмеження, як і на поліцейських. Наприклад, патрульні не зможуть увійти до вашого будинку без рішення суду, крім випадків передбачених ст.30 Конституції України тощо.

Спрощене роз’яснення алгоритму дій нацгвардійців під час патрулювання надає Сергій Мельник, начальник управління превентивної діяльності ГУНП у Вінницькій області. Так, в разі виявлення правопорушення військовослужбовці повідомлятимуть про це в ситуаційний центр ГУНП. Після цього на місце події буде скеровано наряд патрульної поліції або слідчо-оперативна група, в залежності від того, адміністративне чи кримінальне це правопорушення.

Як дізнатись, що перед вами нацгвардієць-патрульний?

Якщо ідентифікувати нацгвардійця на вулиці досить просто за типовою формою, шевронами, прізвищем на формі і т.д., то ідентифікувати гвардійців, які патрулюють вулицю, може бути складніше. Адже, на відміну від поліцейського, військовослужбовець не зобов’язаний пред’являти документи та називати свою посаду відповідно до Закону України “Про Національну гвардію України”.

Цю інформацію підтвердили і у військовій частині 3008, зазначивши, що громадяни все ж можуть попросити пред’явити нацгвардійців документи, а ті, в свою чергу МОЖУТЬ їх показати зі своїх рук. У разі відмови у військовій частині дали декілька порад, які можуть допомогти ідентифікувати гвардійця “при виконанні”.

1. Нацгвардійці вирушають в патрулях по три особи. Тож якщо до вас підійде інша кількість військовослужбовців, у вас мають виникнути сумніви щодо наявності в них повноважень.
2. На таких військовослужбовцях мають бути жилети салатового кольору поверх військової форми. Жилети закривають нашивки з іменами нацгвардійців (на грудях), проте патрульні МОЖУТЬ показати нашивки. Пані Анна розповіла, що до кінця року їх замінять на нову синю форму.
3. Гвардійців у патрулюванні екіпірують відповідною зброєю та спецзасобами. Також вони можуть бути на службовому автомобілі з поміткою “Національна гвардія”. Номера на такому авто чорного кольору.
4. Наявність на екіпіруванні камери (як і у поліцейських). За допомогою них нацгвардійці мають фіксувати правопорушення та власні дії.
5. На патруль також видають один планшет. Гвардійці за допомогою нього мають стежити в режимі онлайн за оперативною ситуацією.

У випадку, коли ви впевнені, що перед Вами нацгвардієць-патрульний, проте дізнатися його ім’я вам не вдається, можна просто викликати національну поліцію. Також закони та Конституція України НЕ забороняють знімати військовослужбовців на камеру. У випадку, якщо патрульні були на службовому авто, можна записати номер автівки. Ці три способи можуть допомогти, якщо вам потрібно ідентифікувати військовослужбовців-патрульних, які гіпотетично можуть порушувати закон.

Також в частині зазначили, що нацгвардійців-патрульних у Вінниці не так багато, тож визначити потенційного правопорушника можна буде досить легко.

Фото з сайту МВС та ГУНП у Вінницькій області. Ілюстративне фото – Status Quo

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
В'ячеслав Луцков

Дякуємо!

Тепер редактори знають.