У Вінниці відбувся фестиваль рівних прав та можливостей “Infest”, який зібрав більше півсотні відвідувачів та понад десять спікерів та спікерок. Зокрема на заході говорили про види домашнього насильства, сексуальні домагання та шкоду від замовчування таких проблем.
Сьогодні, 4 грудня, у вінницькій «Галереї ХХІ» відбувся захід, присвячений проблемі домашнього, гендерно-зумовленого та сексуального насильства “Infest”. Фестиваль відбувається у Вінниці вже вчетверте, його основна ідея цьогоріч – підвищити рівень гендерної культури жителів міста, посилити рівень толерантності та взаємоповаги у відносинах одне до одного.
«INFEST» – це фестиваль, який об’єднує сім IN: інклюзивність, інтерактивність, інакшість, інноваційність, інтернаціональність, інтелектуальність та інформаційність.
Близько півсотні відвідувачів прийшли послухати про визначення гендерного насилля, сексуальні домагання, кримінальне покарання за злочини сексуального характеру, реформування законодавства у сфері домашнього насильства та концепція добровільної згоди.
Серед виступаючих були правозахисниці, представниці державних установ, поліції та громадські активісти та активістки. Ксенія Казанська, правозахисниця яка скайпом додзвонилася до залу, розповіла про шляхи протидії насильству на прикладах інших країн. Вона також поділилася власною історією сексуального домагання та нейтральну реакцію знайомих, які виправдали ситуацію тим, що “дівчина гарна”.
– Наше суспільство вважає сексуальне домагання свого роду компліментом, – зауважила вона.
Учасники, серед яких були здебільшого молоді дівчата, мали змогу запитати спікерок про те, що їх хвилює. Зокрема багато питань ставили працівниці поліції у сфері захисту прав людини Заріні Маєвській, яка поділилася “свіжою” статистикою стосовно жертв домашнього насильства.
За її словами, станом на вчорашній день та від початку року по Вінницькій області надійшло більше десяти тисяч звернень з приводу домашнього насильства. “Це, насправді, цифра одна з найбільших в Україні”, – зауважила пані Заріна. Вісім з половиною тисяч звернень зроблені жінками. Дев’яносто чотири повідомлення здійснені неповнолітніми особами.
Зокрема на Вінниччині внаслідок домашнього насильства загинуло 27 осіб – на місці або внаслідок тілесних ушкоджень, отриманих від домашнього насильства. Це третина усіх загиблих у Вінницькій області, які померли внаслідок насильницької смерті. Зокрема, йдеться про вбивство не тільки жінки чоловіком, але й батька сином, наприклад.
– Кожна третя особа у Вінницькій області цьогоріч померла там, де мала бути її фортеця та її самий перший захист.
За словами фахівчині, велика кількість звернень не означає, що на Вінниччині випадків насильства найбільше, а лише демонструє більшу довіру людей до державних органів та краще визнання проблеми жертвами.
24 лютого 2016 року Кабінет Міністрів України затвердив Національний план дій на виконання резолюції РБ ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека». Основний зміст резолюції – це увага до прав жінок, участь жінок в процесах прийняття рішень та вирішенні конфліктів, допомога жінкам, які постраждали від конфліктів, зокрема від сексуального насильства пов’язаного з конфліктом.
З метою локалізації національного плану дій у Вінницькій області реалізується проект Українського жіночого фонду «Рівність заради безпеки». В рамках проекту в області створена Коаліція «Вінниччина 1325», яка об’єднала громадські організації, органи виконавчої влади, представників сектору безпеки і оборони, депутатів, всіх кого турбує посилення безпеки та збереження миру кожного міста та села, кожної сім’ї, кожної людини.
Спікери кажуть, що замовчувати домашнє насильство не можна, про нього необхідно повідомляти: іншими словами – “виносити сміття з дому” .
Крім цього у програмі також було передбачено обговорення таких тем: “Згода на секс: виклик чи перевага”, “Межі сексуальності”, “Технології оживаючої реальності на захист від насильства”, а також сексистська реклама та самооборона.
Нагадаємо, що минулого тижня на головній площі міста розмістили 27 чорних коробок із взуттям на кожній, що символізувало кількість загиблих за внаслідок домашнього насильства у Вінницькій області протягом 2019 року.
До слова, 25 листопада стартувала міжнародна кампанія «16 днів проти гендерного насильства», яка була ініційована 1991 році Центром жіночого Глобального Лідерства. Кампанія починається у Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок і закінчується Міжнародним днем прав людини 10 грудня. Часові рамки кампанії були обрані, щоб символічно поєднати насильство над жінками та права людини, і наголосити насильство є порушенням прав людини.
На знак початку акції, 25 листопада о 17:00 приміщення Вінницької обласної державної адміністрації та Головного управління Національної поліції у Вінницькій області підсвітили у помаранчевий колір, який є офіційним кольором кампанії проти насильства.
Фото авторки
Дякуємо!
Тепер редактори знають.