У Вінниці 15 березня в КЦ “Галерея ХХІ” відбувся благодійний мистецький захід “Герої без зброї” на підтримку пожежних рятувальників Херсона. Мета концерту – збір на три тепловізори для пожежних частин деокупованого обласного центру.
Як розповідають безпосередньо організатори виступу і виконавці: херсонська авторка, керівниця літературно-драматургійної частини ХОАМДТ ім. М.Куліша Альона Мовчан та її чоловік, пожежний рятувальник Віктор Ревенко, після окупації ворог вивіз усе пожежно-рятувальне обладнання з міста. Як перед початком виступу розповів пожежник, окупанти вивезли все, “що рухалось, все, що можна було вивезти. Не забрали тільки різний мотлох та непотріб, що не рухався, не їздив і не гасив нічого”.
Також чоловік розповів присутнім, для чого саме потрібен такий тепловізор.
– Для того, щоб виявляти осередки пожежі, які не видно неозброєним оком. Якщо горить будівля, в якій є дерев’яні перекриття між стінами, в стелі або підлозі, то виявити джерело загоряння неможливо без розкривання конструкції. Тепловізори нам допомагають виявити, де є максимальне підвищення температури, щоб ліквідувати пожежу ще до того, як вона пошириться по всьому будинку. Ви розумієте, наскільки ця техніка нам потрібна. Тим паче, зараз. Тим паче, для того, щоб гасіння було максимально оперативним. Тому що часу немає, іноді ми потрапляємо під обстріли. На позаминулій зміні своїй я потрапив з караулом під мінометний вогонь. На жаль, тоді загинули дві цивільні людини. Серед моїх колег постраждалих немає. Але нам довелось покинути місце гасіння пожежі та повернутись трохи згодом, після того, як окупанти перестали гатити по Херсону, – каже Віктор.
Загалом, йдеться про збір на три телевізійні інфрачервоні камери FLIR E5-XT (160*120) – по одній на кожну пожежну частину міста. Вартість однієї такої камери – 60 264 гривень, тож загалом необхідна сума в 180 792 гривень.
Як розповіла журналісту “Вежі” Альона Мовчан, ініціаторка благодійного туру, Вінниця – вже сьоме місто, де пара організовує благодійну акцію. Перед цим вже були в Миколаєві, Кропивницькому, Одесі, Києві, Кривому Розі, Кременчуці.
– “Герої без зброї” – це захід на підтримку сучасних героїв без зброї, пожежних рятувальників міста Херсон. Хлопці працювали в окупації під українським прапором до першого вересня, в тому числі – і мій чоловік, – розповідає Альона. – Вони ризикували своїм життям. Кожен вихід на роботу – це була “гра в рулетку”. Ми в Херсоні лишились, коли вийшли вже всі правоохоронці. Лишились лише з пожежниками й медиками. Коли наші хлопці зрештою вийшли, три наші пожежні частини зайняли окупанти. Коли звільнили Херсон, то хлопці повернулись на роботу і побачили, що там немає нічого. Навіть брудні шкарпетки у чоловіка з шафи витягнули. Згодом хлопці отримали деякі автівки, їм допомогли з формою благодійники. Але багатьох речей ще не вистачає для нормальної робити. Зокрема, це і тепловізори. В мене була пропозиція збирати на автоцистерну. У хлопців до окупації найстаріша машина була – 2016-го року. І так, ідея була збирати на автоцистерну, але це дуже довго. І, я розумію, люди втомились від зборів. Ми порадились з начальником частини і вирішили, що треба тепловізори. Якщо раніше на кожній пожежній автівці був тепловізор, то зараз один – і той у штабі. Навіть не у першому відділенні. І ми вирішили зібрати три – по одному на кожне перше відділення міста.
Пара їздить по містах за свій кошт, і тому виконавці шукають по містах заклади, які могли б безкоштовно їх пустити для благодійної акції. Плануються ще виступи у Черкасах, Білій Церкві та Житомирі.
Підтримати рятувальників Херсону можна окремо за реквізитами:
Карта “Монобанку”:
5375 4112 0319 9778
Посилання на “банку” – ТУТ.
Сам благодійний захід у Вінниці розподілявся на кілька блоків. Спочатку виступав Віктор з піснями, написаними в тому числі Альоною. Крім того, звучала пісня, що вже стала народною “Гей, соколи!”.
Згодом вірші власного авторства декламувала сама херсонська поетеса.
Вірші – ніби щоденники з окупації, написанні на кожному окремому аркуші, які виконавиця випускала рук, аби вони падали, ніби аркуші відривного календаря. Кожен з аркушів поперемінно – то жовтий, то блакитний. Кольори прапору присутні також в образі виконавиці – у краватці Альони та навіть шкарпетках. Останній вірш було написано 21 лютого, коли через обстріл міста росіянами загинуло 5 людей. В залежності від напруженості описаних подій та власних відчутів виконавиця то спокійно зачитувала написане, ніби хроніку, то емоційно описувала події, ставши на стілець, то втомлено розповідала про переживання тривалої окупації, знесилено на стільці сівши.
Основна частина виступу тривала понад годину, також будь-хто з присутніх міг скористатись “вільним мікрофоном” після виступу Альони та Віктора. Загалом, на благодійний виступ прийшли близько двох десятків відвідувачів.
Під час виступу у Вінниці було зібрано понад 3 тисячі гривень. Відтак, з урахуванням зібраного на “банці”, як йдеться на сторінці Альони у Facebook, де вона публікує фінансові звіти після кожного виступу, на другий тепловізор вже зібрано 21 223 гривні.
Співорганізаторами виступу у Вінниці були переселенці з Херсону: В’ячеслав Каліна разом з дружиною Тетяною.
Фото – Зорини Гаджук
Дякуємо!
Тепер редактори знають.