Публікації за датами

  • 29 Вересня/ 10:13

    Vinnytsia

    Публікація29.09.1710:13

    Автор:Валерія Жовтун

    На Замковій горі знайшли нові артефакти, що свідчать на користь старшого віку Вінниці

Протягом липня-серпня у Вінниці археологи уже другий рік поспіль досліджували територію Литовського замку, що на Старому місті. Під час розкопок сподівалися знайти докази на підтвердження тези про древніший вік Вінниці.  

Результати дослідження оприлюднила  на сайті Інститут археології Національної академії наук України кураторка Волино-Подільської експедиції, старший науковий співробітник Інституту археології Лариса Виногродська.

  • Було зібрано залишки матеріальної культури ХІІІ—ХVІІ ст. та трипільського часу, а також відкрито дві споруди трипільського і давньорусько-золотоординського часів, – розповідає дослідниця.

Читайте також: Вінниця може стати древнішою на століття: на Замковій горі розкопали кераміку золотоординського періоду. ФОТО

Як зазначено в археологічному звіті, Литовський замок знищено у ХІХ столітті кар’єром для здобуття каміння. Наприкінці ХVІІІ століття на цій території було кладовище, яке проіснувало майже до кінця ХІХ століття і ним було зруйнувано пригородок. У 50-ті роки ХХ століття кладовище знищили, а разом з ним і більшу частину культурних нашарувань ХІІІ-ХVІ ст.

Цього року археологи продовжили відкриття рову між замком і пригородком, що було розпочате у 2016-му і закладено новий розкоп на території пригородку.

Культурні нашарування включають в себе три основні прошарки, насичені відповідними матеріалами: литовський, давньорусько-золотоординський та трипільський. Крім цього було відкрито дві споруди (на фото):

Одна з них – кострище трипільського часу, трохи поглиблене у материк, діаметром 1,6 х 1,5 м і до 0,4 м завтовшки (на фото):

У шарі вугликів і попелу від перепаленого дерева знайдені фрагменти столової і кухонної кераміки ІV—ІІІ тис. до н.е. Відкрито залишки частково зруйнованого похованнями житла середини-кінця ХІІІ ст. з глинобитною піччю на підсипці з дерев’яним опічком (на фото):

  • Підлога перед піччю була підмазана світлою зеленоватою глиною і затоптана попелом з вугликами. На жаль, чіткі контури житла не вдалося простежити. У заповненні житла знайдено залізний ключ давньоруського типу, два фрагменти залізного котла із загорнутими назовні вінцями та фрагменти кераміки ХІІІ-початку ХІV ст. У культурному шарі знайдено масляний світильник ХІІІ-ХІV ст., – звітує дослідниця.

Як підтвердила Vежі Лариса Виногродська, знайдене житло могло б підтвердити тезу про те, що Вінниця – древніша, ніж є насправді.

  • Однак для цього ще потрібно проводити розкопки. Треба розкопати рів, аби побачити, що тут були укріплення.
  • З одного боку вони ніби є, а з іншого – треба додаткові підтвердження, – говорить про доказову базу на користь збільшення віку Вінниці пані Виногродська. – Я ще минулі роки озвучувала припущення про вік. Адже в 2005-2006 роках ми знайшли багато печей того періоду, древньоруські браслети і наконечники стріл.

У планах дослідниці на наступний рік – розширити масштаби розкопок території замку, щоб пришвидшити роботу дослідної експедиції.  Поки що археологи рили і працювали у невеличких траншеях, що сповільнювало результати археологічних розкопок.

Фото Андрія Завертаного, iananu.org.ua

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Валерія Жовтун

Дякуємо!

Тепер редактори знають.