На Вінниччині зникають історичні пам’ятки які опинились в приватній власності. Так лише стіни сьогодні розповідають про колишню цукроварню Яна Потоцького збудовану 200 років тому у селі Уладівка Літинського району. А міцну і гарну цеглу ручної роботи що залишилась від зруйнованого заводу розпродують за безцінь, розповідає канал Україна.
Місцеві науковці-історики занепокоєні інформацією про бізнес на історично-вагомій цеглі з цукроварні Потоцького. Кажуть, з таким підходом держава може втратити й інші цінні історичні екземпляри і розводять руками – нічого вдіяти не можуть.
– Навіть зайти на ту приватну територію ми не маємо ніякого права, якщо то не історична пам’ятка, – каже Михайло Потупчик завідуючий сектором охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Вінницької ОДА.
Від колись потужного цукрового заводу, який давав роботу жителям Уладівки і сусідніх сіл, залишились лише руїни і купи цегли з гербом Потоцьких. Місцеві мешканці розповідають, що ту цеглу продають будь-кому всього за 10 гривень. Дослідники шоковані. Кажуть цегла набагато цінніша. Ще в ті часи була дорогою а зараз має не аби яке історичне значення.
– Цеглина ручної формовки, про що говорить шорсткість на одній з великих сторін. Ініціали РП а в нижній частині родовий герб родини Потоцьких, – розповідає Ольга Грабовська – завідувач сектору археології Вінницького обласного краєзнавчого музею.
Науковці сподіваються, що вирішити проблему і зберегти історично цінні об’єкти для України можна лише змінивши законодавство. Але доки та зміна буде можна втратити те що є нині.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.