Найближчої п’ятниці, 26 липня в смт Вапнярка, що на Вінниччині, влаштують реконструкцію Вапнярського бою, якому саме виповнюється 100 років. Йдеться про одну з найвідоміших битв у війні між Українською народною республікою та більшовицькою Росією.
Цієї п’ятниці, 26 липня виповнюється рівно 100 років боям за Вапнярку також відомим як Вапнярська визвольна операція Армії УНР. Задля вшанування цієї події у Вапнярці заплановано низку заходів. Об 11:30 відбудеться урочисте відкриття меморіальної дошки “Героям Вапнярського бою”, яка буде встановлена на фасаді будівлі залізничної станції Вапнярка.
Пізніше, о 13:30 фахівці з Центру історії Вінниці влаштують урок живої історії у Вапнярському будинку культури. Окрім цього планують презентувати інтерактивну стелу, виставку “100-річчя Української революції” та вшанування пам’яті отаманів часів УНР.
Вінницькі історики планують презентувати у Вапнярці батальну картину, що зображує один з епізодів тогочасної битви.
– Представляємо вашій увазі батальну картину, замовлену Вінницьким історичним товариством за сприяння Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА. На ній зображена переможна атака 1-го куреня 7-го Синього полку 3-ї дивізії Армії УНР на чолі із сотником Спиридоном Довгалем, підрозділ якого несподіваним обхідним маневром взяв під свій контроль залізничну станцію Вапнярка з південного напрямку надвечір 26 липня 1919 року, – йдеться в повідомленні на сторінці Центру історії Вінниці.
Головна подія дня, а саме реконструкція бою, відбудеться о 16:00 на вапнярському стадіоні “Локомотив”. За словами організаторів, це буде міні-реконструкція, адже буде задіяно відносно мала кількість людей. В ній братимуть участь співробітники Центру історії Вінниці, члени Вінницького історичного товариства та ГО “Жива історія”. З техніки планують задіяти панцирник “Петлюра” та гірську гармату.
Битва за Вапнярку розпочалась 26-го липня і відбувалась переважно в районі місцевої залізничної станції. 3-й пішій дивізії Армії УНР вдалося здолати переважаючі сили противника і здобути контроль над залізничним вузлом, який був дуже важливим для розгортання подальшого наступу українських військ.
– Варто зазначити, що Вапнярська битва була одним з ключових моментів літньої кампанії українського війська в 1919 році. Завдяки перемозі у Вапнярці, зокрема, вдалось звільнити Вінницю від більшовиків 10 серпня. Також це один з прикладів українського військового мистецтва тих часів, – розповідає директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.