Публікації за датами

  • 03 Грудня/ 12:37

    Vinnytsia

    Публікація03.12.1912:37

    Автор:Олеся Яненко

    На Вінниччині шукають кошти на реставрацію занедбаної Тиманівської садиби

На Вінниччині намагаються врятувати занедбаний палац – пам’ятку архітектури, побудовану у 18 сторіччі. Місцеві жителі власноруч розчищають прилеглу територію та сподіваються відкрити музей пожежного мистецтва у відреставрованому палаці.

Як ідеться у відеорепортажі «UA: Вінниця», за кілька століть садиба змінила декількох власників, а після війни палац перетворили на санаторій для хворих на туберкульоз. Наразі місцеві люди хочу відновити пам’ятку архітектури та привабити до неї туристів. Однак для цього, кажуть, треба знайти кошти.

 

У сюжеті йдеться, що наприкінці 18 століття Тиманівську садибу розпочав будувати князь Готфрид Четвертинський, йдеться у сюжеті, продовжив князь Олексій Бахметьєв-Протасов. Саме він надав палацу нинішнього вигляду у стилі неоготики, розповідає Олександр Безбах, наглядач садиби.

– Передостанній власник – Володимир Толь, коли прийшов, добудував боковий флігель. Останній власник, граф Олександр Дмитрович Шереметєв, додавав різні прибудови.

Тиманівська садиба за кілька сторіч перебудовувалася кількома власниками, що можна прослідкувати на прикладі іменної цегли, яку кожен власник позначав власним клеймом, кажуть у репортажі.

– По завершенню війни на території розмістили санаторій для хворих на туберкульоз, він був у добудованих приміщеннях, а сам палац використовували, як склад, – каже Безбах. – Через ламану систему опалення приміщення стало непридатним для проживання.

Аби зупинити руйнування палацу, Олександр разом з односельчанами почали розчищати хащі поруч із будівлею. Пан Безбах каже, що там, де росли дерева утворилося багато тріщин та отворів, куди потрапляє волога і руйнує споруду.

 

 

Тиманівська садиба має статус пам’ятки архітектури містобудування місцевого значення, про що зазначив фахівець обласного управління культури і мистецтв Михайло Потупчик. За його словами, перш ніж починати реставрацію, потрібно подумати над тим, як зробити палац туристично привабливим.

– Одномоментний процес реставрації, а потім знову закинути – вона через 10 років повернеться до того ж самого стану, який сьогодні є, – каже пан Потупчик.

Наразі садиба перебуває на балансі Тульчинської ОТГ, але грошей на ремонт палацу немає, каже староста села Тиманівка Руслан Бомбела, і зазначає, що для реконструкції «потрібні дуже великі кошти».

Як пропонує Безбах, в палаці можна облаштувати музей пожежного мистецтва, адже граф Шереметьєв, який і почав будувати садибу, займався пожежною справою. Такий музей, за словами Безбаха, хочуть робити за грантові гроші, для цього вже почали писати проєкти.

Фото: скріншоти з відео «UA: Вінниця»

Головне фото: suspilne.media

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Олеся Яненко

Дякуємо!

Тепер редактори знають.