На Вінниччині хочуть створити добровільні пожежні команди та систему відеомоніторингу

14:11
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Вінницька, Донецька та Сумська області беруть участь у пілотному проекті створення нової моделі реагування на кризові ситуації в об’єднаних територіальних громадах – Центрів безпеки.

Про це повідомили представники Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС) вчора, 14 лютого, під час презентації пріоритетів децентралізації на 2018 рік.

Саме представники трьох регіональних підрозділів ЦРМС спільно з профільними міністерствами, представниками поліції, служби надзвичайних ситуацій розробляють концепцію створення Центрів безпеки громад (ЦБГ), тобто нову модель реагування на кризові ситуації в ОТГ.

Реформа децентралізації передбачає і зміну надання послуг у новоформатних громадх, зокрема це і не менш якісні послуги забезпечення безпеки життєдіяльності мешканців ОТГ.

Досвід функціонування Центру безпеки в громаді та як працюють добровільні пожежні дружини переймали у поляків.

  • До мільйона злотих коштує автомобіль і до мільйона – оснащення, – каже директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко. – Якщо ми кажемо, що в кожній об’єднаній громаді треба створити пожежні частини, то це дуже дорого виходить. Треба створити й утримувати три зміни по сім осіб, побудувати центр і купити техніку на 14 мільйонів. Тому є кілька виходів – створення міжмуніципальних центрів, кооперація з державними, або створення добровільних дружин, які не є стаціонарними, а з’являються на момент надзвичайного випадку.

  • Зараз ми займаємося моделюванням таких речей, де можна замінити систему безпеки частково функцією відеонагляду, а десь частково – добровільними дружинами, – уточнює директор ЦРМС.

Це нова модель безпеки та реагування на кризові ситуації передбачає функціонування пожежної охорони та аварійно-рятувальної служби.

На Вінниччині у цьому році очікують на реалізація  пілотного проекту в двох об’єднаних громадах Бабчинській та Северинівській.

  • Принаймні в Державний фонд регіонального розвитку подана така заявка і з великою вірогідністю вона має бути підтримана, – уточнює пан Левченко. – Северинівській об’єднаній громаді польська сторона найближчим часом має передати вживаний, але робочий пожежний автомобіль. А фонд «Відродження» фінансує створення системи відеомоніторингу з 25 камер для двох населених пунктів.

Нагадаємо, що влітку минулого року в Жданівській ОТГ відкрили перший в області Центр безпеки громади.

За словами пана Левченка, така нова модель передбачатиме ефективніше функціонування системи безпеки в громадах.

  • Наймемо 6-9 осіб, які стежитимуть за порядком, матимуть автомобіль для виїзду на виклики, а також пожежну машину (або викликати її з району, якщо ще не мають пожежної автівки) і будуть охороняти громаду в онлайн-режимі.

Окупиться така система безпеки, за словами Олега Левченка, уже за рік.

  • Більшість об’єднаних громад, які хочуть створити Центри безпеки, передбачають кошти на купівлю й утримання пожежних машин, – каже радник з регіонального розвитку Вінницького ЦРМС Юрій Войціцький.  – Так Якушинецька об’єднана громада кожного року виділяє з свого бюджету 700 тисяч гривень на утримання місцевої пожежної команди.
  • Громади зацікавлені, щоб пожежна машина приїздила вчасно: не тоді, коли дим розвіяв рештки спаленої хати, а хоча б до 20-ти хвилин, – наголошує пан Войціцький.

Такі центри можуть бути створені для однієї громади, або ж для кількох, від цього і залежить фінансування, яке здійснюватиметься із місцевого бюджету громади. Однак експертна доцільність створення Центру безпеки громади (ЦБГ) лише для однієї ОТГ – кількість населення від 12-15 тисяч. Менша кількість населення – 5-6 тисяч – передбачає створення Пунктів безпеки громад.

Фахівці зі створення таких центрів відзначають, що утримання в тому числі з матеріально-технічною базою складатимуть мінімум 3-4 млн на рік.

ЦБГ мають розміщувати в окремій спеціалізованій будівлі з гаражними приміщенням, розрахованим як мінімум на два спеціалізованих автомобілі. Крім того, у приміщенні мають бути інші: для диспетчерів й системи зв’язку та оповіщення; кімната відпочинку та місце для чергової зміни; пост Нацполіції; приміщення для чергової зміни невідкладної чи швидкої медичної допомоги.

Особовий склад таких центрів залучатимуть не лише для гасіння пожеж, а й для допомоги при ДТП, очищенні доріг від снігових заметів, обрізці дерев, ліквідації аварій в наслідок надзвичайних ситуацій тощо.

Читайте також: На Вінниччині створять «Яблуневий шлях» для туристів за понад 500 тисяч євро

Фото автора, rada.info