Публікації за датами

  • 04 Квітня/ 13:50
    Місця

    Публікація04.04.1713:50

    Автор:Дар'я Гоц

    На Вінниччині 105 аптек долучилися до програми «Доступні ліки»

Вінничани зможуть ефективніше та дешевше лікуватися. Отримавши спеціальний рецепт у свого лікаря, пацієнт зможе безкоштовно придбати у аптеках препарат від одного із трьох найпоширеніших захворювань. 

З першого квітня в Україні стартувала програма реімбурсації, або простіше – відшкодування витрат на ліки. Згідно із цією програмою, яка має назву «Доступні ліки», пацієнти зможуть отримати препарати від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. Щоправда, скористатися такою програмою зможуть лише ті пацієнти, які проходять амбулаторне лікування.

  • Ми вивчали цю програму і вона виявилася дієвою, а найголовніше – вона потрібна нашим пацієнтам. Кожен громадянин України матиме змогу отримати пільгові ліки, а таким чином ми зможемо зменшити інвалідність, продовжити якість життя пацієнтів та попередити  синдроми передчасної смерті, – вважає заступниця директора департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Надія Марусяк.

За її словами, з понад півтора мільйонного населення Вінниччини 950 тисяч громадян мають серцево-судинні захворювання, 50 тисяч лікуються від цукрового діабету ІІ типу і 10 тисяч осіб мають бронхіальну астму.

На сьогодні, Уряд України виділив Вінницькій області понад 20,5 мільйонів гривень на відшкодування витрат на ліки у рамках програми. Загалом всі регіони України отримали 500 мільйонів гривень.

У Вінниці стартує програма «Доступні ліки» – аптеки починають укладати угоди

Загалом, у Вінницькій області погодилися долучитися 105 аптек, серед яких «Муніципальні аптеки Вінниці», «Конекс», «Авіценна» та деякі інші. Як повідомили у Департаменті охорони здоров’я Вінницької ОДА, вже завтра на їх сторінці буде повний перелік аптек, які долучились до програми у Вінницькій області. А на самих аптеках будуть спеціальні наліпки.

Для того, щоб скористатися програмою «Доступні ліки» пацієнту необхідно звернутися до свого сімейного лікаря та отримати правильно виписаний рецепт. Після цього – завітати до аптеки з позначкою «Доступні ліки». Там можна буде отримати препарат або зовсім безкоштовно, або з незначною доплатою – залежно від виробника та референтної ціни. Зауважимо, що до переліку потраплять препарати як вітчизняного, так і іноземного виробництва.

Разом з тим, якщо пацієнт з певної причини не може сам завітати до аптеки та придбати ліки – за нього це можуть зробити родичі у будь-якій аптеці програми, незалежно від місця проживання пацієнта.

  • Проблем з отриманням рецептів жодних. До сімейного лікаря приходять самі пацієнти, їх родичі, соціальні працівники, які доглядають за пацієнтом, тому кожен з них може отримати рецепт. Якщо лікар знає пацієнта – він надасть рецепт. А якщо не знає, тоді лікаря необхідно викликати додому до пацієнта і так отримати рецепт. Тому проблем немає, – зазначає фахівець Департаменту охорони здоров’я ОДА Алла Гайдаш. 

На думку головного лікаря обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринного центру Пилипа Прудиуса, така програма має дисциплінувати як лікарів, так і пацієнтів.

  • Нарешті наші пацієнти, хоча б деякі, отримають комплексне лікування та обстеження. Якщо люди, наприклад, з ішемічною хворобою серця до цього часу з певних причин не відвідували лікарів, то тепер вони прийдуть за рецептом і їх ще й додатково обстежать на наявність інших захворювань. Або ті, які вже мають цукровий діабет другого типу і практично не ходили до сімейного лікаря, а знали лише ендокринологів, сьогодні вже будуть отримувати нагляд ще й від сімейних лікарів. Це одразу підвищить якість лікування.

Задля того, щоб ефективно використати бюджетні кошти, рецепт виписують не за відомою комерційною назвою, а орієнтуючись на міжнародну непатентовану назву діючої речовини ліків, наразі їх у переліку 21. Поступово перелік лікарських речовин також будуть збільшувати.

Участь у програмі беруть препарати із такими основними діючими речовинами:

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

  • Аміодарон (Amiodarone)
  • Амлодипін (Amlodipine)
  • Атенолол (Atenolol)
  • Верапаміл (Verapamil)
  • Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
  • Спіронолактон (Spironolactone)
  • Фуросемід (Furosemide)
  • Дигоксин (Digoxin)
  • Еналаприл (Enalapril)
  • Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
  • Карведілол (Carvedilol)
  • Клопідогрель (Clopidogrel)
  • Метопролол (Metoprolol)
  • Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
  • Симвастатин (Simvastatin)
  • Бісопролол (Bisoprolol)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:

  • Беклометазон (Beclometasone)
  • Будесонід (Budesonide)
  • Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:

  • Метформін (Metformin)
  • Гліклазид (Gliclazide)

Граничну оптово-відпускну ціну розраховували у Міністерстві охорони здоров’я, базуючись на середній ціні на певний лікарський засіб у п’яти країнах – Польщі, Словаччині ,Угорщині, Чехії та Латвії.

Наразі МОЗ забезпечив фінансування програми до кінця року, однак кінцевого терміну дії «Доступних ліків» в Україні немає. Тому фахівці сподіваються, що програма буде успішно діяти далі. Окрім цього, лікарі стверджують, що у разі успіху “Доступних ліків”, у майбутньому можливе поширення безкоштовних ліків на інші види захворювань.

Головний лікар ЦПСМД №1 м. Вінниці Людмила Фіщенко розповіла, що на рецепції у лікарнях та у «Куточку пацієнта» в кожній лікарні має бути повний перелік всіх аптек проекту, з їх адресами та телефонами. Але, окрім нової урядової програми у місті діє власна.

  • Ми сьогодні працюємо у програмі міста «Стоп гіпертонії». Всі люди, які мають субсидію, можуть отримати рецепт на препарат для лікування гіпертонії лише за півціни, – зазначає Людмила Фіщенко. – Міська влада щомісяця виділяє 50-53 тисячі гривень на дію цієї програми. До того ж , всі медичні заклади купили сучасну техніку для обстеження пацієнтів. Тепер ще й програма «Доступні ліки» допоможе людям з іншими захворюваннями отримувати препарати дешевше. Крім того, ще діє постанова МОЗ №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

Важливо те, що постанова, міська та урядова програми будуть діяти одночасно, адже у них зазначені різні лікарські препарати.

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Дар'я Гоц
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть
Ctrl+Enter

Дякуємо!

Тепер редактори знають.