На Сабарові невдовзі зменшиться сморід від очисних споруд: “Водоканал” розкрив деталі реконструкції. ФОТО

17:28
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

На модернізацію вінницьких очисних споруд, що створювалися в три черги 1956-го, 1976-го та 1992 роках, витратять 24 мільйона гривень. Значну частину коштів на перший етап реконструкції надає Державний екологічний фонд, а 10% – 2,4 мільйона – місцевий Водоканал.

Що буде зроблено на очисних спорудах розповів директор «Вінницяоблводоканал» Олександр Чернятинський:

  • Сьогодні у нас є виготовлений проект першого етапу реконструкції очисних споруд каналізації. Це реконструкція приймальної камери, залу решіток із заміною обладнання та з накриттям “від запаху”.

У 2017 році планують розпочати роботи з реконструкції, а в наступному – продовжать, адже проектом передбачена купівля обладнання, яке ще потрібно виготовити.

  • У цьому році чекаємо на виділення коштів, щоб розпочати роботи,  – каже Олександр Чернятинський. – У серпні плануємо поїхати до Міністерства, щоб подати остаточний проект з необхідними документами. Як тільки ми отримаємо кошти, проведемо тендер на виконання робіт.

Приймальна камера

  • Зараз виконується проект на другий і третій етап реконструкції, що стосується механічної очистки з реконструкцією первинних відстійників і двох насосних станцій сирого осаду. І біологічна очистка, де буде реконструкція аеротенків, повітродувної станції та цеху механічного зневоднення.

За словами директора водоканалу, до кінця року планують виготовити проект на наступну чергу реконструкції, щоб отримати фінансування на наступний  рік.

  • Плануємо також передбачити новітню систему очистку, що допоможе контролювати ріст концентрації амонійного азоту, – розповідає Олександр Чернятинський. – Його зростання відбувається у зв’язку з тим, що місто розбудовується, а води споживається менше. Використовують лічильники і води іде менше, тобто не відбувається розчинення азоту.

За словами технологині очисних споруд Ольги Манаєвої, концентрація азоту дійсно зросла, однак очисні споруди поки справляються.

  • 15 років тому на 120 кубометрів стічних вод  на добу показник азоту був 30, а тепер, коли ми приймаємо 70-80 тисяч кубометрів – більше 30.

Перший етап реконструкції має розпочатися з приймальної камери, де розпочинається процес очистки стічних вод.

  • Сюди з міста Вінниці надходять усі стічні води, – каже начальник очисних споруд каналізацій Сергій Дусанюк. – Проектно очисні споруди розраховані на прийом 150 тисяч кубометрів на добу, а ми приймаємо 70-85 тисяч.

Сюди також зливають відходи асенізаційні машини. За словами технологині очисних споруд Ольги Манаєвої, в місяць привозять від 3 до 8 кубометрів стічних вод.

Приміщення, де передбачена реконструкція решіток, знаходиться одразу за приймальною камерою.

  • На решітці відбувається перша стадія видалення твердих крупних відходів, – каже Сергій Дусанюк.

Усі ці рештки потім вручну у відра збирають працівниці та виносять до сміттєвих контейнерів на території підприємства. До речі, такою роботою на очисних спорудах займаються переважно жінки, які отримують за це заробітну плату до 4 тисяч гривень.

  • У нас використовується механічна і біологічна очистка, – розповіла Ольга Манаєва.  – Механічна складається з решіток на яких затримуються крупні відходи, пісколовів, де затримуються неорганічні домішки.

Один з 6 первинних відстійників

  • У первинних відстійниках осідають крупні і середньо-дисперсні забруднення органічного характеру. Далі стокова рідина потрапляє на біологічну очистку – споруди аеротенки, де живе симбіоз мікроорганізмів.

  • Уже після аеротенків рідина поступає на вторинні відстійники, де за рахунок механічної очистки, активний мул осідає на дно і далі знову повертається в аеротенки, щоб очистити наступну порцію води. Процес цілодобовий і безперервний, – розповіла технологиня очисних споруд Ольга Манаєва.

Перевага вінницьких очисних споруд, за словами пані Манаєвої, у тому, що всі споруди побудовані окремо, а не об’єднані й при будь-яких поломках легше справитися на окремому об’єкті, не порушуючи роботу на інших.

На початку надходжень стічних вод на очисні споруди, а також по етапах очистки беруться лабораторні забори для визначення показників.

  • Якщо у нас сьогодні поступають стічні води 40 міліграм на дециметр кубічний азоту амонійного, то на виході – він 0,5, при нормі 3,41, – розповіла інженерка лабораторії очисних споруд Людмила Просєкова. 

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.