На порятунок Мурів кличуть нових фахівців, Московський патріархат просить “не нагнітати”

19:20
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Створити нову або оновити стару робочу групу по реставрації пам’ятки Мури просять вінницькі депутати у голови обласної ради. Відповідне звернення вони вирішили підготували разом із громадськістю.

Про це під час засідання постійної комісії обласної Ради з питань освіти, сім’ї та молоді, спорту і туризму, духовності та історичної спадщини заявив депутат Володимир Барцьось.

  • Перший етап ми пройшли – на проект протиаварійних, реставраційних консерваційних робіт мурів з обласного бюджету виділено 2 мільйони 75 тисяч, ще з з міського бюджету – 2 мільйони 35 тисяч. Це конструктивна робота, але це лише перший крок. Він символізує гасіння пожежі – щоб зупинити руйнування пам’ятки, треба провести ці роботи. Наступний крок і питання, яке ми ставимо собі та владі – що ми далі хочемо робити із цим комплексом, яке його майбутнє? І тому було прийнято рішення ухвалити звернення до керівника облдержадміністрації, керівника міської ради, до керівництва релігійної громади та за участі громадськості провести зустріч, щоб оновити склад робочої групи, щоб вона спланувала розвиток пам’ятки.

У склад робочої групи запропоновано істориків, краєзнавців, представників влади: Ігор Івасюк, Сергій Матусяк, Володимир Барцьось, Людмила Станіславенко, Катерина Висоцька, Юрій Войціцький, Станіслав Городинський, Владислав Демченко, Тетяна Кароєва, Вікторія Колесник, Ольга Коляструк, Наталя Катощуук, Юрій Легун, Михайло Потупчик, Євген Совінський, Олександр Федоришен. Додатково депутати запропонували і директорку обласної бібліотеки ім. Тимірязєва Наталю Морозову.

Втім, голова комісії з освіти та культури громадської ради при облраді Людмила Юрчук заявила, що «на пам’ятку претендує чотири установи, але немає того, хто відповідає за неї».

  • Якщо не буде стратегії того, що з цими Мурами робити, то знайдені міськрадою та облрадою кошти – під питанням. Фактично ця територія не використовується за призначенням ніким – там є тимчасові стоянки, а на яких підставах там ставлять машини, за які кошти? Релігійні акції не відбуваються, розкопки законсервовано. Громадська рада запропонувала різні варіанти, але спочатку слід визначитись, на чиєму балансі пам’ятка. У 2015-му році було розпорядження про визначення балансоутримувача Вінницький краєзнавчий музей, але не було створено комісії з передачі об’єкта – розпорядження не довели до кінця. Всі претендують і ніхто не відповідає. Якщо наші Мури не дай Боже посунуться, то нема кому відповідати. Остання відповідь міської ради – вони готові прийти на зустріч, якщо така буде, і кошти вони передбачають. Тому прошу комісію поставитись до питання принципово.

Отець Владислав Демченко (секретар Вінницької єпархіального управління УПЦ) зауважив, що «вперше чує про те, що на пам’ятку претендує стільки організацій».

  • Не нагнітайте. До Мурів зараз не підпускають людей, бо там є ями по п’ять метрів – ніхто ж не хоче травмуватися. Звертайтесь до нас – ми відкриті, повідомляйте нас про збори. Скоро завершиться тендер на проведення робіт зі збереження цієї національної пам’ятки.

УНСО вимагає забрати Вінницькі Мури у Московського патріархату

Володимир Барцьось зауважив, що спочатку потрібно дійсно врятувати пам’ятку, відреставрувати та «подумати, що там має бути після цього». Як варіант, депутат озвучив створення на базі пам’ятки інтерактивного простору, який буде відкритим для екскурсій, досліджень тощо.

Після цих обговорень члени комісії врешті підтримали депутатське звернення від Володимира Барцьося.