-
11 Грудня/ 18:59
Vinnytsia
Публікація11.12.1818:59
Молодь змінить Україну: досвід «Зеленої столиці Європи»
Навчальна поїздка до Норвегії була фінальною частиною участі в Програмі «Молодь змінить Україну» Фонду родини Богдана Гаврилишина, якому передувало тривале професійне навчання у 6 регіональних школах (Вінниці, Запоріжжя, Полтави, Тернополя, Черкас та Чернігова), написання та презентація власних проектів місцевого економічного розвитку.
Так, 36 авторів кращих проектів, які були об’єднані в команди, протягом жовтня-листопада здійснили навчально-ознайомчі поїздки до Норвегії, Швеції, Австрії, Швейцарії, Польщі, Німеччини. Інші автори проектів (їх було понад 20) – отримали фінансування від Фонду родини Богдана Гаврилишина у вигляді мікро грантів на їх реалізацію.
Вінниці пощастило найбільше (як ми вважаємо), ми раділи як маленькі діти – щиро та нестримно, адже наша команда із 7 учасників вже у листопаді переймала досвід Норвегії у державному, приватному та громадському секторах, ми провели незабутній тиждень у столиці – місті Осло.
Чому Норвегія?
Сьогодні все частіше можна побачити публікації щодо активного розвитку двосторонньої українсько-норвезької співпраці, покращення торгових та особистих взаємин між нашими країнами, офіційна історія яких розпочалася з періоду незалежності України у 1991 році.
Головними пріоритетами українсько-норвезького партнерства є підтримка України на шляху до європейської інтеграції, проведення ряду необхідних реформ та нарощення потенціалу української економіки шляхом залучення іноземних інвестицій, зокрема у галузі «зеленої» енергетики та ІТ-сфері.
Норвегія – одна із найуспішніших країн у всьому світі, яка характеризується не лише високим рівнем життя і казковими пейзажами, а й високо розвиненими демократичними інститутами, прозорістю державного сектору, відсутністю корупції та ефективністю проведених реформ. Саме такий успішний досвід необхідний Україні сьогодні. Осло – столиця Норвегії, космополітичний та мультикультурний центр, в якому найвищий рівень добробуту громадян і найнижчий рівень безробіття. Усе це гармонійно поєднується із дивовижним архітектурним розмаїттям та казковим природним багатством.
Що Вас спонукало до навчання і чому саме Фонд Родини Богдана Гаврилишина?
Так, ми всі уже давно не студенти, проте кожен із учасників нашої дружньої команди прагнув до нових знань та якісного розвитку своїх особистісних та професійних компетентностей. Ми свідомі того, що сьогодні Україна потребує молодих змінотворців – активних, талановитих, енергійних та рішучих молодих людей, які внесуть своє інноваційне бачення у розвиток самобутньої, ефективної і розвиненої держави.
Саме така візія Програми «Молодь змінить Україну» Фонду родини Богдана Гаврилишина, який щиро вірив у квітуче майбутнє України і вона знайшла відгук у нашій свідомості та серцях. Богдан Гаврилишин – Українець, патріот, економіст, науковець, людина із майбутнього! Його чисті, справжні, людські, душевні та духовні цінності, прагнення, професійний досвід, ідеологія, погляди та жага до життя запалили вогонь в кожному з нас та надихнули до незламної віри у своє майбутнє, свого рідного міста та країни загалом. Ми прагнули максимально використати увесь свій потенціал, адже отримали безцінні знання від координаторів Фонду, родини Богдана Гаврилишина і цілої команди ентузіастів зі всієї України – попередніх учасників Програми, які вже змогли впровадити низку цікавих проектів у своїх містах. Дійсно, Богдан Гаврилишин – видатна людина і ми пишаємось своєю причетністю до його славного імені.
Який передбачався формат навчальної поїздки, які цікаві знайомства?
Протягом тижня ми мали 16 ділових зустрічей, при формуванні програми перебування в Осло ми намагалися максимально вивчити успішний досвід Норвегії, тому домовлялися за візити до передових установ та організацій державного і громадського секторів. Зокрема, ще перед поїздкою ми мали настановчу зустріч з у Києві з Надзвичайним і Повноваженим Послом Норвегії в Україні Уле Тер’є ХОРПЕСТАД – скажу відверто, після знайомства з Паном Послом нашому натхненню та мотивації не було меж, ми розуміли високу відповідальність та надану нам довіру, і це було не аби яким стимулом до навчання та розвитку. Вже будучи в Осло, нам неймовірно пощастило побувати в Посольстві України у Королівстві Норвегія та познайомитись із Паном Послом Вячеславом Яцюком та Міністром освіти та науки України Лілією Гриневич, яка перебувала в Норвегії з діловим візитом, – теплий український прийом та їх бачення майбутнього України нас вразило і змусило багато над чим задуматись. Ділові зустрічі бути також із заступником мера м.Осло, представниками Міністерства соціальної політики, Міністерства місцевого розвитку та модернізації, інституту місцевих та регіональних досліджень, асоціації місцевих та регіональних влад, торгово-промислової палати, асоціації електромобілів, асоціації громадських організацій, будинку інновацій, креативних просторів та молодіжних організацій тощо. По-осінньому теплим та по-дружньому душевним виявився вечір, проведений з українською громадою в Норвегії.
Хочу зауважити, що саме поєднання в нашій команді людей різного професійного спрямування, бачення, ідей та характерів було виграшною стратегією – нам вдалося всебічно поглянути на життя скандинавської країни, зібрати найкращі практики та різнопланові ідеї для реалізації своїх проектів.
Що вразило і запам’яталося найбільше?
Перше, чим вражає Норвегія – казкові краєвиди, фьорди, міська інфраструктура, усміхнені люди, помірний ритм життя та чисте повітря, яким просто неможливо надихатись. Вже трохи оговтавшись від мультикультурного та економічно «шоку» ми почали вивчати, як це працює із середини – тобто як влаштована державна та місцева політика, на чому базується і як країні вдалося досягти таких результатів розвитку. Цікавим є те, що наявні в країні нафтові родовища, природні ресурси, культурна спадщина та соціальний капітал зосереджується навколо головного пріоритету розвитку – в Осло все створюється для людей і з думкою про людей, це помітно у всьому.
Ключовою є політика SMART Oslo (розумне місто) та Green Oslo (зелене місто), навколо яких формується увесь корсет соціально-економічного добробуту міста. Пріоритетним є впровадження інноваційних “зелених” рішень, якісний громадський транспорт, біорізноманіття та зелені зони. Місто славиться політикою масового поширення та популяризації електромобілів (влада навіть пропонує пільги при купівлі електрокара). Вражає розвинена велоінфраструктура та популярність велосипедів (важливо підкреслити, що така система набирає популярності в Україні, до прикладу, цього річ у Вінниці відкрито систему Сіті-байків). Утилізація відходів є ще однією унікальністю – місто має досконалу систему роздільного збору та переробки відходів, до прикладу, харчові відходи використовуються для виробництва біопалива, на якому в Осло працюють міські автобуси.
Іноді почуте і побачене на ділових зустрічах здавалося нам фантастичним і нереальним, а норвежці так живуть і це є нормою для розвиненої країни та свідомого суспільства, що дбає про своє майбутнє і майбутнє наступних поколінь.
Детальніше про конкретні практики, успішні проекти та передовий досвід, які може перейняти наше місто, ми розкажемо згодом. Зокрема, презентуємо звіт щодо навчальної поїздки у Києві 8 грудня на MZU Annual Meeting.
Що ця поїздка дала Вам особисто?
Впевнено можемо сказати, що всі учасники навчальної поїздки поверталися додому іншими – окриленими, вмотивованими, натхненними, впевненими, свідомими та цілісними особистостями, з чітким розумінням до чого прагнути, що вивчати, чого досягати і ким бути. Ми стали єдиною і дружньою командою, якою залишаємось і зараз. Ми закохалися в життя, оцінили свої особистісні можливості, розвинули професійні навички, навчилися комунікувати та досягати мети, визначили пріоритети свого життєвого шляху та згенерували нові амбітні цілі розвитку себе та свого міста.
Головна місія Фонду родини Богдана Гаврилишина досягнута в повній мірі – ми готові стати молоддю, яка змінить Україну! Вчимося, мріємо, діємо з ентузіазмом, оптимізмом, захопленням – так, як це робив наш великий Українець – Богдан Гаврилишин.
Учасники вінницької команди:
Світлана Пустовіт – регіональний координатор Програми «Молодь змінить Україну» –
Олена Присяжнюк- координатор міжнародної поїздки)
Юлія Поліщук
Станіслав Данілов
Іван Соляр
Марія Василенко
Людмила Неверицька
Ольга Дужак
Дякуємо!
Тепер редактори знають.