Молодь без стереотипів: у Вінниці триває польсько-український проект «The Neighbours». ФОТО

17:04
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Вінниці триває польсько-український молодіжний обмін «The Neighbours – Come In» (Сусіди-2), метою якого є «подолання стереотипів у сприйнятті один одного».

Цей проект відбувається між Вінницею і польським містом Кельце в рамках Українсько-польської ради обмінів. Його учасниками є 30 молодих людей з Вінницької області та Свєнтокшистського воєводства, віком від 16 до 24 років, які проведуть один тиждень разом.

Як зазначила Вікторія Захарчук, головний спеціаліст Центру розвитку інвестиційної спроможності та залучення ресурсів і керівник української групи, минулого року аналогічний проект «Сусіди» реалізовувався на території Польщі, а проект «The Neighbours-Come In» (Сусіди-2) став його продовженням та візитом у відповідь. Так, на період 12-19 серпня молодь з Польщі завітала до Вінниці, щоб познайомитися з місцевими традиціями, культурою та поспілкуватися зі своїми ровесниками.

У них вже відбулися вечори польської та української культур, де учасники співали, танцювали і готували один для одного національні страви, а також відвідували екскурсії, майстер-класи та тренінги.

– У спільній історії України та Польщі було багато різних ситуацій, в тому числі й неприємних, але потрібно робити акцент на хорошому, – зазначив Михайло Кременюк, заступник голови Вінницької обласної Ради. – Бо раніше в нас із Росією була спільна історія, але зараз, на жаль, на сході України ми бачимо проведення ООС. Тому метою цього проекту є налагодження дружніх відносин між країнами, щоб молодь знайомилася з історією та культурою наших країн і бачила те, що нас пов’язує.

Також Вікторія Захарчук розповіла, що перед програмою учасники записували інтерв’ю з жителями своїх населених пунктів, запитуючи про стереотипи щодо українців чи поляків. Минулого року опитували людей старшого покоління, цьогоріч – молодь до 30 років. У результаті виявилося, що старше покоління більш упереджене.

– Стереотипи стосувалися більше поведінки, але це дуже суб’єктивно, бо за поведінкою однієї людини не можна судити про цілу націю, – поділилася Вікторія Захарчук. – А молоді люди є більш вільними у сприйнятті один одного. Вони не звертають увагу на політичні конфлікти, не керуються пережитками минулого. І це дуже добре, бо саме вони стануть творцями нашого майбутнього.

Польські учасники, ділячись враженнями, розповіли, що коли їхали до України, не знали, чого очікувати, а інформацію шукали в Інтернеті. Коли ж приїхали, були приємно вражені культурою, місцевими традиціями та гарною природою.

Своїми враженнями від проекту поділився й 24-річний Анатолій Савчук з Гнівані. Учасником першої частини проекту «Сусіди» у Польщі був його брат, який не зміг приїхати цьогоріч і порадив взяти участь Анатолію.

– У нас є стереотип, сформований українською історією та літературою, що поляки дуже горді, як пани. В поляків інша проблема: вони дуже мало знають про Україну, і стереотипів як таких у них немає, – розповів Анатолій. – Поляки сприймають Україну як щось далеке, тому можна говорити про «стереотип далекості». У побутовому спілкуванні це все розвіюється, бо між учасниками з України і Польщі немає особливої різниці. Можна сказати, що вона менша, ніж різниця між українцями старшого та молодшого покоління.

Проект «Сусіди» втілюється Вінницькою обласною Асоціацією органів місцевого самоврядування спільно з Регіональним Центром волонтаріату в місті Кельце. Чи влаштовуватимуть його наступного року – невідомо. Володимир Репей, перший заступник керівника Секретаріату Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування сказав, що над цим ще не думали, але проект дуже вдалий і потрібний, тож на майбутнє планують організовувати подібні, тільки з більшою кількістю учасників і з більшої кількості країн.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.